Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

26. marca 2009

Slováci sú spokojnejší, klesá ich záujem o verejné funkcie



Slováci sú oproti roku 1994 spokojnejší so smerovaním spoločnosti a riešením ich kľúčových problémov. Naopak, klesá ich záujem o vstup do verejných funkcií, ktoré vyžadujú napríklad ...



Zdieľať
BRATISLAVA 26. marca (WEBNOVINY) - Slováci sú oproti roku 1994 spokojnejší so smerovaním spoločnosti a riešením ich kľúčových problémov. Naopak, klesá ich záujem o vstup do verejných funkcií, ktoré vyžadujú napríklad vyjadrovanie sa k aktuálnym otázkam v médiách. Vyplýva to z vlaňajšieho novembrového prieskumu verejnej mienky Občianstvo a participácia na Slovensku, ktorý na vzorke 1 270 respondentov vypracovala Slovenská akadémia vied (SAV) a ďalší partneri.


Na Slovensku nastáva značný stupeň odcudzenia od straníckej politiky, povedala dnes na tlačovej besede Zora Bútorová z Inštitútu pre verejné otázky (IVO). Znižuje sa podiel ľudí, ktorí majú skúsenosti s prácou pre politickú stranu, uviedla. Klesá tiež počet tých, ktorí sa chcú do riešenia problémov v mestách a obciach zapojiť. "Trendy nie sú veľmi povzbudzujúce." Oproti roku 1994 však stúpa počet ľudí, ktorí prejavujú záujem zúčastniť sa na voľbách, demonštráciách a mítingoch. Súvisí to s tým, že sa potrebujú vyjadriť masovo, keď majú pocit, že zlyhávajú iné spôsoby riešenia ich problémov, ako napríklad vyjednávanie, konštatovala Bútorová.

Výskumníci usporiadali formy participácie ľudí do štyroch typov podľa frekvencie výskytu. Patrí tam zapájanie sa do kolektívnych akcií, zapájanie sa do kolektívnych protestov, aktívne zasahovanie do verejnej diskusie a riešenia problémov a aktívna politická činnosť na základe vlastnej iniciatívy. Politicky angažovaní sú podľa prieskumu viac muži ako ženy. Tie zas viac vynikajú v účasti na práci mimovládnych organizácií a v prispievaní na rôzne charitatívne zbierky. Vzdelanejší ľudia majú väčšiu ochotu participovať na správe vecí verejných, aktívnejší sú tiež viac ľudia, ktorí sa považujú za strednú a vyššiu vrstvu. Najnižšie vrstvy majú väčšinou pocit bezmocnosti, tvrdí Bútorová.

Problémom, ktoré vznikajú v samosprávach, sa podľa prieskumu viac venujú ľudia, ktorí žijú v obciach. V mestách ľudia naopak viac vstupujú do protestných akcií a diskusií o stave mesta. Participáciu občanov ovplyvňuje aj etnický faktor. Maďarskí občania sa prejavujú vyššou aktivitou ako Slováci, podotkla Bútorová. Príčinu vidí v silnejšej tradícii združovania sa. Netýka sa to bezprostrednej politickej situácie, v ktorej sa menšina nachádza. Viac Maďarov žije v obciach, dodala Bútorová.

Slováci sú kritickí k stavu demokracie u nás. Najpozitívnejšie vnímajú slobodu prejavu, nezávislosť médií a politické práva, podotkla Oľga Gyárfášová z IVO. Menej pozitívne vnímajú práva, ktoré súvisia so sociálnymi právami. Sú to napríklad spravodlivosť, ľudské práva menšín a rovnosť pred zákonom. Občiansku participáciu podľa prieskumu podporuje najmä členstvo v spolkoch, politických stranách a mimovládnych organizáciách. Brzdí ju najmä osamelosť a pocit bezmocnosti občanov, neinformovanosť a nezáujem o politiku.

Podľa prieskumu ostáva dlhodobo priepasť medzi mierou reálnej participácie a záujmom občanov prispievať k riešeniu spoločenských problémov. Zvýšiť by ju mohla väčšia snaha o dohovor, konzultácie s občanmi a vyššia úcta k nesúhlasným názorom.
SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Mikolaj rozdával učiteľom medaile
<< predchádzajúci článok
PENIAZE - rozhodujúci faktor pri výbere portálu?