Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

14. januára 2014

Slováci sú podľa štúdie menej šťastní ako ostatní v EÚ



Obyvatelia západnej a severnej Európy sú spokojnejší a šťastnejší so svojím životom než Slováci a ďalšie nové členské štáty Európskej únie.



Zdieľať
Bratislava 14. januára (TASR) - Obyvatelia západnej a severnej Európy sú spokojnejší a šťastnejší so svojím životom než Slováci a ďalšie nové členské štáty Európskej únie.

Ilustračné foto Foto: TASR/František Iván

Dokonca vnímanie ekonomickej situácie vlastnej domácnosti je na Slovensku piate najhoršie v únii. Zistila to Európska únia v štúdii "3rd EuropeanQualityofLifeSurvey.

EÚ sa snaží získať rôzne informácie o svojich občanoch – o ich postojoch a názoroch (Eurobarometer), o materiálnej stránke ich života (EU-SILC), ale aj o tom, ako sú spokojní so svojím životom, ako vnímajú jeho kvalitu a svoj blahobyt, aký je ich vlastný pocit blaženosti. Európska komisia vydala správu práve o tom, ako občania Únie sami hodnotia vlastný blahobyt a spokojnosť s kvalitou svojho života. Ide teda o čisto individuálny pohľad na vlastný život.

Podľa Martina Barta, hlavného stratéga Sberbank Slovensko, slovenský index spokojnosti so životom bol 6,39 (v stupnici od 1 do 10, pričom 1 znamená najmenej spokojný a 10 najviac spokojný), Česi mali podobný výsledok 6,43 a Maďari len 5,77. Oproti tomu najspokojnejší v Európe, Dáni, dosiahli 8,37 a Rakúšania 7,66. Zistilo sa, že úroveň spokojnosti so životom rastie úmerne s úrovňou HDP na obyvateľa. Slováci sa od tohto trendu navyše negatívne odchyľujú, na rozdiel od Poliakov či Rumunov, ktorí sú spokojnejší než Slováci, hoci ich ekonomika produkuje menej.

Podobne, ak sa porovná pocit šťastia, cítia sa Slováci menej šťastní než Západoeurópania i Severania, ale aj než Česi i Poliaci. Slováci mali takéto výsledky najmä kvôli chýbajúcemu optimizmu, aktivite a vitalite. Tiež mali slabý pocit uznania, necítia sa byť dostatočne ocenení okolím. Oproti tomu české výsledky ovplyvnili nižšia spokojnosť s rodinným životom, pocit opustenosti a obava zo spoločenského vylúčenia, ktoré prichádza s dlhodobou nezamestnanosťou a s vekom.

TASR informovala Ľubomíra Chmelová zo Sberbank Slovensko.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Všetky daňové podvody, ktoré vlani vyšetrovala NAKA, sa týkali DPH
<< predchádzajúci článok
IVO: Kvalita demokracie na Slovensku sa v roku 2013 zhoršila