Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Šport

07. septembra 2009

Slováci proti Severnému Írsku v ”rodisku” slávneho Titanicu



Slovenskí futbalisti nastúpia na stredajší kvalifikačný zápas o účasť na MS 2010 proti domácemu Severnému Írsku na trávniku Windsor Park v Belfaste. Tento štadión je domovom miestneho prvoligového ...



Zdieľať
BELFAST 7. septembra (WEBNOVINY) - Slovenskí futbalisti nastúpia na stredajší kvalifikačný zápas o účasť na MS 2010 proti domácemu Severnému Írsku na trávniku Windsor Park v Belfaste. Tento štadión je domovom miestneho prvoligového klubu FC Linfield, ktorý ho pravidelne prenajíma reprezentačnému tímu za 15 percent zo vstupného. Práve na stretnutia národného výberu, na ktorý futbaloví fanúšikovia v Severnom Írsku nedajú dopustiť, sa štadión zapĺňa do posledného miesta. Súčasná kapacita Windsor Park nachádzajúceho sa takmer úplne v centre Belfastu je 20 332, z toho len 14-tisíc miest je na sedenie.


Štadión bol oficiálne otvorený už v roku 1905, prvým duelom bolo miestne derby medzi FC Linfield a FC Glentoran. Prvá veľká prestavba sa uskutočnila v roku 1930 a jej iniciátorom bol škótsky architekt Archibald Leitch, ktorý je podpísaný aj pod ďalšími veľkolepými futbalovými chrámami na Britských ostrovoch - Stamford Bridge, Celtic Park, Ibrox Park, Hampden Park či Goodison Park. Pôvodná kapacita bola až 60-tisíc, až neskôr sa zredukovala do súčasných čísel.

Belfast je 15. najväčším mestom vo Veľkej Británii a najväčším v Severnom Írsku. Viac ako štvrťmiliónová metropola je známa predovšetkým ako prístavné mesto zamerané na textilný priemysel. Lodenice, ktoré tu začiatkom 20. storočia vybudovali stavitelia Harland a Wolff, sú známe po celom svete. Začiatkom 20. storočia boli dokonca vôbec najväčšie a najvyťaženejšie na celej planéte. Okrem iného sa tieto lodenice preslávili predovšetkým tým, že tu na žiadosť spoločnosti White Star Line postavili najznámejšie plavidlo na svete - Titanic. Parník označovaný za nepotopiteľný sa po zrážke s ľadovcom napokon 15. apríla 1912 nešťastne "zoznámil" s morským dnom. Pri tejto katastrofe, o ktorej sa ešte stále vedú mnohé polemiky, zahynulo viac ako 1500 pasažierov.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V Belfaste nás čaká veľmi náročná úloha, zhodli sa hráči SR
<< predchádzajúci článok
Slovenské juniorky od nedele na ME v Neapole