Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Tlačové správy

Slováci patria k technologickej špičke, môžu byť ešte lepší



Spolutvorca celosvetovo úspešnej hry Angry Birds, americký špeciálny agent FBI, vyslanec ostrova Okinawa Ruskej federácie, ale aj slovenskí zlatí hokejisti z Göteborgu budú jedni z mnohých ...



Zdieľať
Foto: metroonline.sk
Bratislava 2. mája (OTS) - Spolutvorca celosvetovo úspešnej hry Angry Birds, americký špeciálny agent FBI, vyslanec ostrova Okinawa Ruskej federácie, ale aj slovenskí zlatí hokejisti z Göteborgu budú jedni z mnohých rečníkov na konferencii Metro ON Line 2019 - 13. až 17. mája v AquaCity Poprad. Najväčšia telekomunikačná konferencia na Slovensku sa opäť rozrastá o nové inovatívne komunity a predstaví odborníkov z rôznych odvetví. V programe sa predstavia zaujímavé osobnosti z oblastí samosprávy, výroby, telekomunikácií, malých a stredných podnikov, ale aj IT špecialisti na počítačovú bezpečnosť.

Foto: metroonline.sk

Slovensko hľadá inšpiráciu vo Fínsku
Konferencia Metro ON Line sa pravidelne koná už 13. rokov, počas ktorých sa zrealizovalo množstvo projektov. Jedným z nich je aj spolupráca Fínska a Slovenska, dvoch národov, ktoré svet zásobujú technologickou inšpiráciou a startupmi. Inšpiráciou takejto spolupráce bol aj fínsko-slovenský startup Solved. Spája odborníkov na ekologické a zelené technológie, pričom dnes je v tejto softvérovej platforme zapojených takmer 5000 subjektov. Dôležitým míľnikom v ďalších spoluprácach bolo vzájomné spojenie miest Poprad a Oulu - rodiska telekomunikačného giganta Nokia. „Inšpirovaní mestom Oulu vidíme veľký význam najmä vo fungovaní samospráv, zmysluplnosti a kontinuite jednotlivých rozhodnutí. Počtom je Fínov približne ako Slovákov, no Fínsko svoju krajinu rozumnejšie delí do územných celkov a samospráv, vďaka čomu efektívne zabezpečuje základné služby pre svojich obyvateľov,“ hovorí Ján Michlík, organizátor konferencie Metro ON Line.
Foto: metroonline.sk

Budúcnosť vzdelávania a športu
Spolupráca Fínska a Slovenska však prebieha na rôznych úrovniach, pretože Fíni pomáhajú iným krajinám aj v nastavovaní ďalších systémov. Tento rok sa preto 13. mája na panelovej diskusii o podpore športu a IT vo vzdelávaní okrem primátorov a zástupcov krajov zúčastní aj Gabriel Galgóci zo spoločnosti AT&T Global Network Services Slovakia, ktorý získal ocenenie IT osobnosť roka 2018 a svoj príspevok k vzdelávaniu uvediei Peter Vesterbacka, spolutvorca hry Angry Birds a vplyvná fínska osobnosť pôsobiaca v edukačných inováciách, Obaja sa dlhodobo snažia o pozitívnu zmenu v našom školstve. Keďže sa tento ročník konferencie nesie v hokejovom duchu a záštitu nad konferenciou prevzal i SZĽH, športový príklad inšpirácie fínskym systémom priblíži Martin Kohút, prezident SZĽH. Na dôležitosť kvalitného vzdelávania sa bude zameriavať i Združenie podnikateľov Slovenska a svoje inovatívne prístupy k vzdelávaniu predstaví aj zástupca ZŠ Narnia Bratislava.

Odkaz bratov Baťovcov - od smart factory po smart city
So vzdelávaním a osvetou úzko súvisí i trvalo udržateľný koncept a ohľad na ekológiu, ktoré sú rovnako súčasťou programu konferencie Metro ON Line. Inovatívne prístupy fungujú i v mnohých slovenských podnikoch, ktoré zapájajú do prevádzky rôzne ekologické riešenia. Tejto téme sa budú v panelovej diskusii venovať zástupcovia veľkých slovenských výrobných závodov. Inovácia však nie je základom iba pre úspešné a progresívne podnikanie, ale i motiváciu ľudí robiť pre okolie viac než sa očakáva. Osvieteným v tomto smere bol už Tomáš Baťa, ktorý pochopil, že prosperita firmy je úzko spätá s prosperitou regiónu a na základe tohto princípu vzniklo pred 80 rokmi i mesto Svit. Neskôr na rovnakú víziu nadviazal i jeho brat Ján Antonín Baťa. Základné princípy bratov Baťovcov, ktoré úspešne prenášali do reality, predstaví Vladimír Zentko z múzea Baťa pod Tatrami.
Foto: metroonline.sk

V dnešných moderných mestách a smart city riešeniach fungujú rovnaké prístupy. Ich snahou je prepojenie samosprávy, podnikateľov, komunít a samotných obyvateľov. „Aj vďaka nedávnej histórii vieme povedať, že práve kontinuita a otvorenosť sú nesmierne dôležité. A práve to je kľúčovou myšlienkou, ktorej by sme sa mali držať. Nebáť sa podeliť o svoje know how, inšpirovať a prepájať sa s ďalšími subjektami. V konečnom dôsledku to môže pomôcť nie len nám samým, ale predovšetkým celej spoločnosti,“ doplnil Ján Michlík.

Novinky v telekomunikačnej infraštruktúre a kyberochrane
Na budovanie inteligentných miest a vzájomné prepájanie je dôležité navyšovanie kvality technologickej infraštruktúry. Podujatie Metro ON Line vzniklo ako telekomunikačná konferencia a už vyše 13 rokov pomáha vzájomne prepájať globálnych technologických lídrov, televízie, telekomunikačné asociácie a ďalšie súkromné subjekty, preto sa bude zameriavať aj na témy súvisiace s televíznym vysielaním a novými streamingovými službami. Tento ročník bude doplnený najmä o pohľad bezpečnostných expertov na rôzne IT oblasti ako i fenomény blockchain, rozšírenej a virtuálnej reality, umelej inteligencie a ich využitia v praxi. Kybernetické útoky sa v priebehu posledných 10 rokov exponenciálne rozrástli a ohrozujú nie len kritickú infraštruktúru, ale aj spoločnosť. Ako sa brániť dezinformačným kampaniam či manipuláciám so SWIFT systémom porozpráva Peter J. Ahearn Jr., špeciálny agent FBI.

Sociálna inklúzia a podpora mladých talentov
Cieľom konferencie je aj podpora sociálne znevýhodnených skupín obyvateľstva, pričom sa tento rok zameria predovšetkým na autizmus a začleňovanie ľudí s autizmom do zamestnania, pričom táto problematika sa bude niesť celým podujatím. Rovnako sa však bude konferencia venovať vzdelávaniu i motivácii mladých ľudí a ich aktívne zapojenie do spoločenských výziev, či umožnenie prístupu k etickému rozvoju ich talentov a kreativity. Vďaka tomu vyše 400 talentovaných mladých športovcov a IT študentov dostane príležitosť zúčastniť sa na konferencii bezplatne a otvoria sa dôležité témy súvisiace so vzdelávaním, ktoré by mali v súčasnosti viac rezonovať. Medzi rečníkov budú patriť aj slovenskí zlatí hokejisti z Göteborgu, ktorých snahou bude motivovať mladých ľudí k športu a aktívnemu prístupu k spoločnosti. Výťažok zo vstupného organizátor konferencie využije na finančnú podporu talentov zo sociálne slabších rodín, realizáciu študentských projektov vo (f)ITcubatore, záchranu ohrozených druhov živočíchov a rozvoj ekoturizmu v Tokajskej vinohradníckej oblasti.

Tematické rozdelenie konferencie:
Deň 1: Od Sm(Art) City po Sm(Art) Factory
Deň 2: (UM)enie výroby
Deň 3: (UM)enie telekomunikácie
Deň 4: (UM)enie bezpečia
Deň 5: (UM)enie podnikať


Kompletný program technologickej konferencie Metro ON Line a ďalšie dôležité informácie nájdete na internetovej stránke www.metroonline.sk.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Na bratislavských cestách je spomalená premávka, tvoria sa kolóny
<< predchádzajúci článok
Ceny ropy klesli