![]() |
Správy | Reality | Video | TV program | TV Tipy | Práca | |
![]() |
||||||
Utorok 4.3.2025
|
Autobazár | Dovolenka | Výsledky | Kúpele | Lacné letenky | Lístky |
![]() |
||||||
Meniny má Kazimír
|
Ubytovanie | Nákup | Horoskopy | Počasie | Zábava | Kino |
![]() |
![]() ![]() ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
|
06. októbra 2011
Slováci nedokázali využiť otvorenie pracovných trhov
Znalosť nemčiny v Rakúsku a Nemecku je rozhodujúca Počet ľudí pracujúcich v zahraničí od roku 2009 postupne klesá, hlavným dôvodom bola hospodárska kríza a s ním spojený odchod pracovnej sily z tradičných destinácií ...
Zdieľať

BRATISLAVA 6. októbra (WEBNOVINY) - Slováci zatiaľ nedokázali plne využiť otvorenie pracovných trhov Nemecka a Rakúska, ku ktorému prišlo v máji tohto roka. Napriek pomerne vysokému záujmu uplatniť sa v zahraničí, totiž väčšina uchádzačov o zamestnanie nedokáže splniť požiadavky rakúskych a nemeckých zamestnávateľov na ich kvalifikáciu a jazykové znalosti. Upozorňuje na to spoločnosť Trenkwalder.
Uspeli kvalifikovaní, flexibilní a jazykovo zdatní
"Firmy v Rakúsku a Nemecku zatiaľ nie sú ochotné výraznejšie upustiť od svojich požiadaviek, čo výrazne obmedzuje šance Slovákov uplatniť sa na zahraničných trhoch. Ukazuje sa, že kvalifikovaná pracovná sila spĺňajúca požadované kritériá a ochotná cestovať za prácou mimo hranice Slovenska sa dokázala v Nemecku a Rakúsku presadiť už pred úplným otvorením trhov,“ hovorí generálny riaditeľ Trenkwalder Luboš Sirota.
Nižší než očakávaný prílev pracovníkov zo zahraničia hlásia aj rakúske a nemecké inštitúcie. Spoločnosť Trenkwalder tvrdí, že ročne sa na ňu obráti približne dvetisíc záujemcov zo Slovenska o sprostredkovanie práce na nemecky hovoriacich trhoch, pričom iba tretina má reálnu šancu uspieť. "Ostatní nespĺňajú požiadavky zahraničných zamestnávateľov. Ide pritom často o ľudí, ktorí majú problém presadiť sa aj na domácom trhu. Otvorenie pracovných trhov tak Slovensku výrazne nepomôže, o čom svedčí aj stále rastúca nezamestnanosť, ktorá je vyššia než v krízou tvrdo zasiahnutých rokoch 2008 a 2009,“ tvrdí Sirota.
Zmenu v súčasnom vývoji môže podľa spoločnosti priniesť postupné uvoľňovanie požiadaviek nemeckých a rakúskych zamestnávateľov na pracovnú silu z nových krajín Európskej únie. Viesť by k tomu mohol práve nižší než očakávaný prílev zamestnancov z týchto krajín. Len Nemecko napríklad ešte v apríli tohto roka odhadovalo, že otvorenie pracovného trhu využije približne 140-tisíc zamestnancov z východných krajín únie, pričom tieto čísla sa nemusia naplniť.
Obavy z ekonomickej recesie
Na druhej strane, brzdou môžu byť podľa Trenkwalder obavy z návratu ekonomickej recesie vyplývajúce z prehlbujúcej sa dlhovej krízy v Európe. "Už teraz na Slovensku pociťujeme zvýšenú opatrnosť firiem produkujúcich pre nemecký trh pri naberaní novej pracovnej sily v súvislosti s neistým vývojom objednávok v budúcom roku. Tento faktor môže výrazne znížiť dopyt po pracovnej sile zo Slovenska aj zo strany nemeckých a rakúskych spoločností,“ dodal Sirota.
Koncern Trenkwalder je vedúcim poskytovateľom personálnych služieb v strednej a východnej Európe. Pôsobí v 21 krajinách. V roku 2010 koncern zamestnával približne 70-tisíc pracovníkov v 450 európskych lokalitách. Na Slovensku pôsobí prostredníctvom spoločnosti Trenkwalder, a.s.
Ponuka práce, pracovné ponuky, zamestnanie