Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

07. júna 2016

Slováci môžu oddnes hlasovať za to, čo sa im zdá krásne



Na snímke logo slovenského predsedníctva v Rade Európskej únie.



Zdieľať
Na snímke logo slovenského predsedníctva v Rade Európskej únie. Foto: TASR/Martin Baumann
Bratislava 7. júna (TASR) – Obyvatelia Slovenska sa môžu oddnes zapojiť do Hľadania krásy. Tento multimediálny projekt, ktorého gestorom je Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí a Ministerstvo kultúry SR, bude Slovensko reprezentovať v Európe počas slovenského predsedníctva v Rade Európskej únie, ktoré sa začne 1. júla. Slovenské centrum dizajnu a umelecké duo Ové Pictures spustilo zaujímavú webovú galériu a generátor GIFov, do ktorej môže svojim "gifkom" prispieť každý.


"Naše historicky prvé predsedníctvo v Rade EÚ je jedinečnou príležitosťou na prezentáciu slovenských diel výtvarníkov, dizajnérov či talentovaných kreatívcov. Našou ambíciou je odprezentovať to najlepšie zo slovenského umenia a kultúry európskej a svetovej verejnosti," povedal Milan Zachar, generálny riaditeľ Sekretariátu predsedníctva SR v Rade EÚ.

Autorky umeleckého projektu Hľadanie krásy (Searching for beauty), riaditeľka Slovenského centra dizajnu (SCD) a kurátorka Mária Rišková, spolu s Ové Pictures - Michaelou Čopíkovou a Veronikou Obertovou, sa rozhodli rozohrať hru so zapojením verejnosti. Na webovej stránke www.hladaniekrasy.sk, tzv. galérii GIFov vyzývajú ľudí, aby ukázali, čo sa im zdá v súčasnosti krásne.

"Chceme vidieť obrazy novej krásy, ktorú okolo seba musíme stále objavovať. Namiesto Slovenska ako idealizovanej folklórnej krajiny vychádzame z reálneho prostredia, v ktorom žijeme a vytvárame si k nemu emocionálne väzby, napríklad aj sídlisko," vysvetlila kurátorka.

GIF je krátky animovaný formát digitálnej grafiky, s obľubou využívaný na sociálnych sieťach. Samotné vytváranie GIFov z fotografií alebo videa vďaka GIF generátoru naučí aj laika "zhmotniť" svoju predstavu krásy a pridať ju na stránku. Jednou z motivácií prečo sa zapojiť, je aj to, že web sa dostane do pozornosti celej Európskej únie vďaka svojej anglickej verzii www.searchingforbeauty.eu. Slováci tak budú konfrontovať svoje predstavy o kráse s predstavami iných európskych národov.

Hľadanie krásy je okrem webovej galérie aj multimediálna výstava. Ové Pictures v nej pracujú s interaktívnymi objektmi, ktoré vychádzajú zo starodávnych optických hračiek stojacich na počiatku animácie a filmu. Slávnostné otvorenie putovnej výstavy bude 11. júla v bruselskom Parlamentáriu, návštevníckom centre Európskeho parlamentu. Zaujímavosťou je, že pre výstavu sa steny v galérii Parlamentária premaľujú načierno. Slovenský projekt sa prestaví neskôr v Amsterdame a Linzi a začiatkom roka 2017 aj na Slovensku - v Bratislave.

"Internetová stránka aj výstava majú spoločnú tému, ktorou je Hľadanie krásy. Na výstave budú vystavené interaktívne objekty, vychádzame zo starých optických hračiek, komunikujeme o tejto téme, zároveň súčasťou výstavy bude webová stránka, kde budú pridávané gify na rovnakú tému. Web je priamo spojený s výstavou, nie je to ďalšia časť, ktorá s tým nefunguje. Web je určený pre všetkých, každý sa môže zapojiť a prispieť do témy, o ktorú sa my autorsky zaujímame," povedala pre TASR jedna z dvojice autoriek Veronika Obertová. Podľa jej ďalších slov je web urobený aj pre tých, ktorí nemajú počítačovú zručnosť, na vloženie postačí jeden klik.

"Zadefinovali sme si univerzálnu tému výstavy, nie je len o Slovensku, hľadanie krásy je univerzálna téma pre ľudí v celej Európskej únii aj na celom svete. Každý má na túto tému svoju odpoveď, ktorú na tejto výstave ponúkame aj my. Tá má inšpirovať ľudí, aby aj oni hľadali svoju krásu,"
dodala pre TASR druhá z dvojice autoriek Michaela Čopíková.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Zverejnili zoznam 10 obľúbených skladieb kráľovnej Alžbety
<< predchádzajúci článok
Na festivale detského hudobného folklóru v Habovke súťaží 400 detí