Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

26. februára 2015

Slováci, ktorí si odpykávajú trest v zahraničí, sa vrátia do bás v SR



Na snímke minister spravodlivosti SR Tomáš Borec



Zdieľať
Na snímke minister spravodlivosti SR Tomáš Borec Foto: TASR/Štefan Puškáš
Bratislava 26. februára (TASR) – Zavedenie monitorovacích elektronických náramkov pre odsúdených na domáce väzenia pravdepodobne neodbremení slovenské väznice v takom rozsahu, ako s tým počítalo ministerstvo spravodlivosti. Do slovenských väzníc sa totiž vrátia Slováci, ktorí si odpykávajú trest v inej európskej krajine. Po dnešnom rokovaní parlamentného brannobezpečnostnom výboru to uviedol minister spravodlivosti Tomáš Borec.


"Existuje tu smernica Európskej rady a parlamentu, ktorá bude účinná v roku 2017, kedy očakávame, že aj na Slovensko prídu naspäť z európskych krajín osoby, ktoré sú slovenskí občania a budú vrátení každý do svojej materskej krajiny na výkon trestu," uviedol Borec. Rezort spravodlivosti očakáva, že do slovenských väzníc by takto malo prísť okolo 2700 osôb. Uvoľnenie časti miest v preplnených väzniciach bol pritom jedným z argumentov pre zavedenie monitorovacích elektronických náramkov.

Elektronické náramky sú súčasťou ministrovho návrhu zákona o kontrole výkonu niektorých rozhodnutí technickými prostriedkami. Pilotná prevádzka monitorovacích elektronických náramkov sa spustí už tento rok. Ostrá prevádzka by sa mala začať od 1. januára 2016. Ministerstvo bude mať na začiatok k dispozícii 2000 náramkov.

Inštitút monitorovacích elektronických náramkov je v trestných kódexoch zakotvený už od roku 2006. V praxi ho nebolo možné používať z technických dôvodov. To je podľa Boreca dôvod, prečo je v súčasnosti domáce väzenie využívané pri ukladaní trestov iba ojedinele, t. j. v niekoľkých desiatkach prípadov ročne.

Návrh nového zákona stanovuje podmienky kontroly odsúdených pomocou elektronických monitorovacích náramkov. "Bude to mať nielen finančný prínos, ale sa to odrazí aj v oblasti väzenstva, kde časť miest v preplnených väzniciach budeme uvoľňovať pre tých, ktorí čakajú na výkon trestu," priblížil minister.

Náramky však nemajú byť nasadzované iba na nohu odsúdených. Prostredníctvom nich bude možné zabezpečovať výkon takých súdnych opatrení, ako je napríklad zákaz priblíženia sa k miestu alebo osobe. Osoby podozrivé z domáceho násilia by mali monitorovať, aby sa nepriblížili k obeti. Násilníci nebudú môcť prísť napríklad na štadióny, kde by mohli spôsobovať problémy. Systém umožňuje kontrolovať aj dodržanie zákazu používania alkoholických nápojov, ktoré ukladajú súdy v trestnom konaní popri iných trestoch.

Rezort pod vedením Boreca spustil už v roku 2013 projekt Elektronického systému monitoringu obvinených a odsúdených (ESMO), spolufinancovaný z eurofondov. Vlani v apríli podpísal zmluvu na dodávku systému elektronického monitoringu osôb so spoločnosťou ICZ Slovakia. Hodnota projektu je 22,04 milióna eur bez DPH.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Na bratislavskej križovatke sa pobili vodiči drahých áut
<< predchádzajúci článok
Rusku a Európe hrozili útoky al-Káidy, vyplýva z listov bin Ládina