Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Šport

17. septembra 2014

Slováci idú na MS vo vodnom slalome s prísľubom medailovej nálady



Na snímke zlatá slovenská hliadka mužov C2 v zložení Tomáš Kučera, Ján Bátik, Ladislav a Peter Škantárovci a Pavol a Peter Hochschornerovci



Zdieľať
Na snímke zlatá slovenská hliadka mužov C2 v zložení Tomáš Kučera, Ján Bátik, Ladislav a Peter Škantárovci a Pavol a Peter Hochschornerovci Foto: TASR/Michal Svítok
Deep Creek 17. septembra (TASR) - Na 36. majstrovstvách sveta slalomárov na divokej vode v americkom Deep Creeku vyrieši slovenská reprezentácia jednu zásadnú otázku, či doslova skvostnú sezónu uzatvorí rovnakým spôsobom, akým zbierala medaily na ME vo Viedni a pódiové umiestenia v seriáli Svetového pohára. Ak by sa jej podarilo zopakovať úspechy, tak by si Deep Creek podmanila, pretože na šampionáte starého kontinentu vo Viedni vybojovala päť medailí (3-1-1) a v celkovom poradí Svetového pohára sa štyrikrát ocitla v trojici najlepších (2-1-1).


Na MS sa suverénnosť vždy buď umocní alebo naopak. Ako sa zvykne tvrdiť, globálny šampionát je o niečom inom, o zvýšenom psychickom tlaku, o schopnosti udržať si top formu celú sezónu. Do Deep Creeku letela reprezentácia v desaťdňovom predstihu s úmyslom navyknúť si na rozdielne časové pásmo, stotožniť sa s podmienkami a hlavne s tamojšou vodou v kanáli Adventure Sports Center International. Oproti minulosti sa kanál v mnohom pomenil, bolo si ho treba poriadne prečítať a ohmatať. Vo výprave zaujme hlavne nakopená skúsenosť a úspešnosť, keď sa žiadna iná nemôže pochváliť jednotlivcami s toľkými víťazstvami v sezóne, zlatými piedestálmi a medailami na OH.

Suverénnosť deblistov Škantárovcov bola v sezóne pozoruhodná, a to si ešte trojnásobní olympijskí víťazi Hochschornerovci odložili formu práve na MS a viackrát vybrali oddychový čas. Singlisti v perejách čarovali, päťnásobný olympijský medailista Michal Martikán ako za mlada školil konkurenciu a v trojzáprahu s európskym šampiónom Slafkovským a tretím v celkovom poradí SP Matejom Beňušom, ktorý si nomináciu na úkor Rozmuša vyslúžil výsledkami v SP, nadobudli dominantnú silu. Na piedestál sa pomýšľa aj v ženskom kajaku s Janou Dukátovou, v SP celkove druhou, a vybičovať sa môže aj dvojnásobná olympijská víťazka Elena Kaliská. Menej nápadne pôsobili v sezóne kajakári, občasné záblesky však napovedajú, že ak im vyjde deň, tak je všetko možné.

Zohraný tím

Celá výprava pôsobí ako dokonalé premazaný stroj, so súčiastkami z najlepšieho materiálu. Už tradične neponechala nič na náhodu, riešila každý jeden detail, aby sa všetci cítili komfortne. V historickom zrkadlení si vodný slalom navykol na medailové zbierky a rovnako zmýšľa aj teraz. Spomienku na vlaňajšie MS v pražskej Troji pred dvoma rokmi podfarbili štyri medaily (1-2-1), v individuálnych kategóriách hlavne striebro singlistu Slafkovského a bronz Škantárovcov. V historickej bilancii zbierka vzácnych kovov vystúpila na číslo 47 (20-13-14) a keďže už na ôsmich MS za sebou bez prerušenia získali slovenskí slalomári od roku 2003 tri a viac medailí, vznikol silný predpoklad, že zbierku zaokrúhlia na 50 a možno aj prekročia.

Predchádzajúci šampionát vlani v pražskej Troji bol v mnohom poučný. Do akej miery a či verne odzrkadľoval preslávené 'kulinárske' umenie Slovákov sa polemizovalo a rozpitvávalo z rôznych uhlov pohľadu. Najviac sa podsúvalo štatistické zrkadlenie. 'Len' štvrté miesto v medailovej bilancii so zbierkou (1-2-1) sa mnohým málilo, asi preto, že v olympijských disciplínach by sa zmenšil obnos vzácnych kovov na 0-1-1 a takéto čísla slovenských vodákov túžiacich po piedestáloch na OH príliš pri srdci nehriali. V poolympijskom roku sa však riešili odlišné priority. Niektoré vodácke osobností uprednostnili oddych, relax, svieži vietor v príprave, presne takýto scenár si zvolili singlista Michal Martikán, čiastočne aj deblisti Hochschornerovci a aj kajakárka Jana Dukátová si nerobila ťažkú hlavu z nepresvedčivých sezónnych výsledkov a až finále Svetového pohára v Čunove a celkové prvenstvo v SP ju naladilo na správnu vlnovú dĺžku.

Zhodou okolností, ani jeden z tejto trojice olympionikov na OH'2012 v Londýne individuálnu medailu v pražskej Troji nezískal. Strieborný singlista Alexander Slafkovský i bronzoví deblisti Škantárovci tým najsprávnejším spôsobom pripomenuli, že slovenskému slalomu funguje aj druhá vlna, schopná zaskočiť a občas plnohodnotne zastúpiť veličiny. V Troji si druhá garda Slovákov začala intenzívnejšie brúsiť zuby na prvú s úmyslom nalomiť zaužívanú hegemóniu olympionikov a v internej kvalifikácii ich premiérovo pred Rio de Janeiro zdolať. Napínavý trend slovenských mikrosúbojov pokračoval, v tejto sezóne sa viackrát preklopil na stranu druhej vlny a z tohto širšieho záberu sa dotvoril aj celkový výhľad pred MS v Deep Creeku, s možnosťou viacnásobného medailového záberu.

Budú reprezentovať

C1 muži: Alexander Slafkovský, Michal Martikán, Matej Beňuš
K1 ženy: Jana Dukátová, Elena Kaliská, Kristína Nevařilová
C2: Ladislav a Peter Škantárovci, Pavol a Peter Hochschornerovci, Tomáš Kučera - Ján Bátik
K1 muži: Martin Halčin, Ján Šajbidor, Matúš Hujsa

Program MS (v SELČ)

štvrtok: 15.00 kvalifikácia C1m, C1ž, K1m
piatok: 15.00 kvaliffikácia K1ž, C2, 22.30 semifinále K1m
sobota: 15.00 semifinále C1m, C1ž, 18.00 finále C1m, C1ž, K1m, 20.50 finále družstiev C1m, C1ž, K1m
nedeľa: 15.00 semifinále K1ž, C2, 18.00 finále K1ž, C2, 20.00 finále družstiev K1ž, C2


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Belasý stroj sa zadrhol, proti Čerepovcu vyšiel naprázdno
<< predchádzajúci článok
Valverde predĺžil o tri roky spoluprácu s tímom Movistar