Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

01. júna 2013

Slováci chcú ísť cez leto najmä k Stredozemnému moru



Chorvátsko, Turecko, Bulharsko a Taliansko, ale aj Egypt, Tunisko a Grécko sú krajiny, ktoré najviac toto leto lákajú našich dovolenkárov. Ako pre médiá na tlačovej besede povedal prezident ...



Zdieľať
opalovanie plaz dovolenka vajce BRATISLAVA 1. júna (WEBNOVINY) - Chorvátsko, Turecko, Bulharsko a Taliansko, ale aj Egypt, Tunisko a Grécko sú krajiny, ktoré najviac toto leto lákajú našich dovolenkárov.


Ako pre médiá na tlačovej besede povedal prezident Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr (SACKA) Stanislav Macko, v obľúbených dovolenkových destináciách "sa absolútne nič nezmení, to znamená, že Slováci pôjdu absolútne dominantne k Stredozemnému moru".

Aj pre Macka sú prekvapivé informácie o rastúcom záujme o Grécko, najmä o grécke ostrovy. Teší ho to, lebo, ako pripomenul, "Grécko kedysi bolo skoro na úrovni Chorvátska v objeme vycestovaných Slovákov cez cestovné kancelárie."

Novinkou na našom trhu sú zájazdy do Severocyperskej tureckej republiky, o ktoré je neočakávaný záujem. Prezident SACKA Stanislav Macko privíta, ak ministerstvo zahraničných vecí zaujme stanovisko k očakávaným pobytom dovolenkárov zo Slovenska v Severocyperskej tureckej republike.

Rezort diplomacie požiadali, aby sa vyjadrili ku konzulárnej pomoci pre našich občanov. "My vieme, že je to neuznaná republika, ale napriek tomu by som očakával, že ak dôjde k problému, ktorý len oni vedia vyriešiť, a to je napríklad strata cestovného dokladu, tak našim delegátom povedia, na koho sa majú obrátiť, aby klient získal dočasný cestovný doklad na návrat do vlasti." Cestovné kancelárie to so svojimi delegátmi zabezpečiť nedokážu, upozornil Macko.

Dovolenky z ponuky cestovných kancelárií využíva približne polovica v zahraničí oddychujúcich Slovákov. Cez cestovné kancelárie v zahraničí dovolenkuje ročne približne 600 tisíc Slovákov a približne rovnaký počet ich vycestuje individuálne.

"Štatistické údaje o vycestovaní občanov neexistujú. To znamená, ak chcete zistiť niečo, musíte sondovať cez kolegov v zahraničí," zdôraznil prezident SACKA. Z týchto údajov medzi iným podľa Macka vyplýva, že vlani do Chorvátska individuálne vycestovalo približne 225 - 300 tisíc Slovákov a za minulý rok v Rakúsku ubytovali približne 125 tisíc Slovákov, pričom naše cestovné kancelárie zabezpečovali v Rakúsku služby 25 tisícom. Slováci teda podľa šéfa SACKA stále viac a viac individuálne cestujú do zahraničia.



"Ale je to trend nielen na Slovensku, je to všeobecný trend. Ak si odmyslíme zľavové portály a pôjdeme priamo so subjektmi, ktoré sú na trhu cez web a cez informačné kanály, tak dnes si zorganizujete čo len chcete, doslova, na celom svete. Ak je človek zdatný jazykovo, tak nemá problém - kdekoľvek," dodal Macko.

SACKA na tlačovej besede prezentovala k ponuke zájazdov cez zľavové portály neutrálny postoj. Vzhľadom na doterajšie údaje o predaji zájazdov však záujemcov o letnú dovolenku pri mori upozorňuje, aby s nákupom letnej dovolenky nečakali na tzv. last minute, teda na poslednú chvíľu. Väčšina cestovných kancelárií totiž zaznamenala zvýšený záujem o kúpu zájazdov. Za prvých päť mesiacov tohto roka v porovnaní s rovnakým obdobím za minulý rok ide o nárast predaja dovoleniek v jednotlivých cestovkách o päť až 40 percent.

Cestovný ruch na Slovensku charakterizuje regionálny turizmus, čo v praxi znamená, že až 90-percent turistov vyhľadáva Slovensko individuálne. Takmer tretinu zahraničných turistov u nás tvoria Česi a asi 10 percent Poliaci, pričom podiel poľských návštevníkov klesá - od roku 2008 ide o pokles na polovicu. Turisti z Ukrajiny a Ruska tvoria tri až štyri percentá.

Slovensko podľa štatistík štvrtý rok po sebe zaznamenáva nárast návštevnosti. Počet turistov a návštevníkov Slovenska v roku 2012 stúpol oproti roku 2011 takmer o 5,7 percenta. Viac ako zahraničných turistov však slovenské turistické destinácie lákajú domácich. Z údajov o ubytovaných návštevníkoch za minulý rok vyplýva, že prevažovali domáci turisti (2 246 562) nad zahraničnými (1 527 500), pričom pobyty domácich sú v priemere na tri noci a zahraniční hostia prichádzajú v priemere na dve až tri noci.

Príjmy z cestovného ruchu na Slovensku tvorili v roku 2012 podľa zverejnených štatistických údajov približne 1, 789 miliardy eur, čo je nárast o 2,5% oproti roku 2011 (1,744 ml. eur). Podiel cestovného ruchu na HDP ostal v roku 2012 na úrovni 2,5%. Pozitívom podľa SACKA je, že cestovný ruch má 32-percentný podiel na slovenskom exporte služieb.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Slováci bývajú vo vlastnom, nájomný trh skoro neexistuje
<< predchádzajúci článok
V Košiciach štartuje Kvapka pre detskú onkológiu