BRATISLAVA 16. marca (WEBNOVINY) - Pre občanov Slovenska je podľa predsedu maltského národného výboru pre zavedenie eura
Alana Camilleriho dôležité, aby cítili, že ich niekto chráni pred neopodstatneným zvyšovaním cien a pred zneužitím prechodu na novú spoločnú menu. Ako dodal na piatkovej tlačovej konferencii pri príležitosti jeho pracovnej návštevy Slovenska, nemožno očakávať, že po zavedení eura ceny neporastú, dôležité ale je, aby nerástli z dôvodu jeho zavedenia. "Slovensko má 5,5 mil. cenových policajtov, ktorí budú hlásiť prípadne zneužitie eura na zvýšenie cien, nemôžu pritom očakávať od vlády, že všetko urobí za nich," doplnil A. Camilleri.
Podľa splnomocnenca vlády pre zavedenie eura na Slovensku, Igora Baráta, systém kontroly a sankcií v SR upravuje tzv. generálny zákon, ktorý umožňuje za porušenie princípov a pravidiel pri prechode na euro uložiť pokutu podľa závažnosti až do výšky 30 tis. eur. Ako ďalej dodal, orgány kontroly budú sledovať nárast cien, pričom v prípade neopodstatneného zvýšenia ceny, bez ekonomického odôvodnenia, môžu v súlade so zákonom uložiť subjektom príslušné sankcie. V súvislosti s ochranou obyvateľov pred neodôvodneným rastom cien,Slovensko má 5,5 mil. cenových policajtov, ktorí budú hlásiť prípadne zneužitie eura na zvýšenie cien, nemôžu pritom očakávať od vlády, že všetko urobí za nichA. Camilleri I. Barát upozornil na Etický kódex, prostredníctvom ktorého sa podnikateľské subjekty ako aj samosprávy, zaväzujú, že z dôvodu zavedenia eura nebudú neopodstatnene zvyšovať ceny. Ako ďalej doplnil, každý signatár kódexu bude označený príslušným symbolom a bude podliehať kontrole. V prípade zistenia neodôvodneného zvyšovania cien, resp. iného porušenia predpisov súvisiacich s prechodom na euro, prestane byť podľa Baráta signatárom a bude verejne označený ako subjekt nedodržiavajúci záväzky, napr. prostredníctvom tzv. čiernej listiny.
Zo skúsenosti Malty na základe monitorovania cien, vyplýva, že ceny najčastejšie nakupovaných potravín v januári po zavedení eura oproti decembru minulého roka, vzrástli o 0,4 %, čo je podľa Alana Camilleriho ešte menej ako v rovnakom období pred rokom. "Občania na Malte majú pocit, že ich zavedenie eura nepoškodilo," doplnil A. Camilleri. Z 300 sťažností od občanov z dôvodu zvyšovania cien, sa na Malte následne v 110 prípadoch ceny znížili na úroveň z decembra 2007, 90 žiadosti bolo neoprávnených a vo zvyšných prípadoch šetrenie ešte stále pokračuje. Takmer 90 % z maloobchodných predajcov, čo predstavuje asi 8 000 tis. subjektov, sa na Malte zapojilo do kampane zameranej na spravodlivú cenotvorbu, ktorej cieľom bolo zabrániť neodôvodnenému nárastu cien.
Podľa predsedu maltského národného výboru pre zavedenie eura, Malťania očakávali, že prechod na euro bude ťažší, ako v skutočnosti bol. Taktiež sa obávali výskytu podvodov a pokusov o zneužitie, čomu sa podľa neho podarilo zabrániť. Obyvatelia Malty si taktiež mysleli, že im bude dlhšie trvať zvyknúť si na novú menu, doplnil A. Camilleri. K tomu, že sa Malte podarilo úspešne zaviesť novú menu, podľa A. Camilleriho prispela najmä intenzívna komunikačná kampaň, ktorá trvala vyše jedného roka, ako aj silná ochrana spotrebiteľa. Ako ďalej uviedol, na Malte sa zaviedol špeciálny legislatívny rámec, podľa ktorého, kto zvýšil neopodstatnene ceny musel ich znížiť, alebo dostal pokutu.
Alan Camilleri sa počas svojej trojdňovej pracovnej návštevy Slovenska stretol okrem splnomocnenca vlády SR pre zavedenie eura aj so viceguvernérom Národnej banky Slovenska (NBS) Viliamom Ostrožlíkom, štátnym tajomníkom Ministerstva financií SR Petrom Kažimírom, s pracovníkmi NBS zabezpečujúcimi informačnú kampaň o zavedení eura ako aj s pracovnými skupinami na zavedenie eura na Ministerstve hospodárstva SR a pri Ústredí práce, sociálnych vecí a rodiny.
SITA