Predseda Slovenskej národnej strany Ján Slota verí, že vodnú elektráreň Gabčíkovo získa Slovensko od spoločnosti Slovenské elektrárne, a.s. (SE), ktorá ju má v prenájme na 30 rokov, naspäť. Ako ...
BRATISLAVA 3. júla (WEBNOVINY) - Predseda Slovenskej národnej strany Ján Slota verí, že vodnú elektráreň Gabčíkovo získa Slovensko od spoločnosti Slovenské elektrárne, a.s. (SE), ktorá ju má v prenájme na 30 rokov, naspäť. Ako uviedol predseda národniarov na štvrtkovej tlačovej besede, na budúci týždeň by mal podať Fond národného majetku SR (FNM) ďalšie dve žaloby kvôli prenájmu vodnej elektrárne. "Na budúci týždeň má zasadať výkonný výbor Fondu národného majetku, skadiaľ by mali odísť ďalšie dve žaloby na taliansku firmu Enel. Som presvedčený, že v tomto spore jednoznačne uspejeme, pretože tá zmluva, ktorá sa týka vodnej elektrárne Gabčíkovo, je skutočne medzinárodná nehoráznosť. Nedá sa to nazvať už ani podvodom, lebo to sa nedá po právnej stránke ani vyjadriť, čo to bolo vlastne podpísané," povedal Slota. Podľa neho je v súčasností kvôli prenájmu vodnej elektrárne Gabčíkovo podaných už šesť žalôb.
Ján Slota sa vyjadril ku vzťahu Slovensko a ENEL. Autor: Nikola Bajánová
Podľa predsedu koaličnej strany sa talianska spoločnosť Enel, ktorá vlastní 66-percentný podiel Slovenských elektrární, snaží dohodnúť, aby Slovenská republika nemusela doplácať za privatizáciu SE nimi požadované 2 mld. Sk. Na druhej strane však Enel podľa Slotu navrhuje, aby ani Slovensko nežiadalo doplatenie kúpnej ceny za predaj SE, čo je asi 12 mld. Sk. "Chcem zdôrazniť, že určite nielen ja, ale ani ostatní predstavitelia vládnej koalície v žiadnom prípade nebudú súhlasiť s takýmto riešením. A pevne verím, že najbližšie mesiace ukážu, že Slovenská republika je v práve a talianska firma bude musieť doplácať," konštatoval Slota.
Zmluvu o prevádzke vodnej elektrárne v Gabčíkove napadli na súde už Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) a Vodohospodárska výstavba. ÚVO na podnet Generálnej prokuratúry požiadal o určenie neplatnosti tejto zmluvy z dôvodu, že pri jej uzatváraní sa malo postupovať podľa zákona o verejnom obstarávaní. Spoločnosť Vodohospodárska výstavba podala žalobu o určenie neplatnosti Zmluvy o prevádzke vodnej elektrárne Gabčíkovo (VEG) uzatvorenej medzi spoločnosťami Slovenské elektrárne, a.s. (SE) a Vodohospodárska výstavba. "Dôvodom na podanie žaloby boli závery niekoľkých nezávislých právnych analýz, podľa ktorých je Zmluva o prevádzke vodnej elektrárne Gabčíkovo v rozpore s medzinárodnou Zmluvou o výstavbe a prevádzke Sústavy vodných diel Gabčíkovo-Nagymaros z roku 1977 a v rozpore so zákonom," uviedol koncom mája generálny riaditeľ Vodohospodárskej výstavby Roman Straka.
Taliansky Enel pri vypovedaní zmluvy o prenájme VEG môže ako 66-percetný akcionár totiž získať na základe dodatočnej zmluvy odškodnenie vo výške 26,79 mld. Sk. Zmluvu o odškodnení podpísal rezort hospodárstva rok po privatizácii SE v marci 2006, keď bol šéfom rezortu hospodárstva Jirko Malchárek. Dodatočná zmluva zabezpečí pre SE pri vypovedaní zmluvy o prenájme VEG odškodnenie vo výške všetkých prognózovaných príjmov znížené o prognózované náklady po dobu trvania zmluvy (30 rokov) o prenájme vodnej elektrárne. Celkový potenciálny príjem SE počas doby trvania prenájmu VEG predstavuje podľa zmluvy 40,65 mld. Sk, čiže ročne to predstavuje 1,335 mld. Sk. Taliansky akcionár by teda získal alikvotný podiel z tejto sumy.
Okrem dodatočnej zmluvy o odškodnení podpísalo MH za vlády Mikuláša Dzurindu ešte ďalšie dve, a to dohodu o usporiadaní medzi Vodohospodárskou výstavbou, š.p. a SE a zmluvu o prevádzke VEG. Zmluva o prevádzke vodnej elektrárne bola podpísaná rok po privatizácii a na jej základe získali SE možnosť VEG prevádzkovať. Keďže pôvodne taliansky privatizér počítal s tým, že možnosť prevádzkovať VEG získa už s kúpou akcií SE a nestalo sa tak, neskôr štát a elektrárne podpísali aj dohodu o usporiadaní. V nej sa štátny podnik Vodohospodárska výstavba zaviazal, že vyplatí SE počas 30 rokov spolu 4,399 mld. Sk. Ide teda o kompenzáciu privatizérovi za to, že kúpil akcie SE bez možnosti prevádzkovať aj VEG. "V zásade sa dá povedať, že táto dohoda má charakter simulovaného právneho úkonu, ktorý mal zrejme nahradiť kúpnu zmluvu," uvádza sa v právnej analýze MH, ktorú má agentúra SITA k dispozícii.
Podľa právnej analýzy privatizácie SE z dielne ministerstva hospodárstva by mal rezort, ak chce získať naspäť VEG, napadnúť na súde najprv dodatočnú zmluvu o odškodnení. “V prípade pozitívneho výsledku v sporovom konaní nehrozí riziko odškodnenia pre prípad úspechu vo veci neplatnosti zmluvy o prevádzke VEG,“ konštatuje sa v analýze MH. Kvôli prenájmu VEG vznikla minulý rok vo februári pracovná skupina, ktorá mala tento prenájom analyzovať. Zložená je zo zástupcov štátu a zahraničného investora.
"Všetky zmluvy považujeme za platné a štandardné. Nebudeme to komentovať, počkáme si buď na verdikt súdu, alebo na výsledky expertnej komisie. Faktom však ostáva, že za Gabčíkovo dostala Vodohospodárska výstavba vlani historicky najväčšie výnosy vďaka tomu, že vodnú elektráreň Gabčíkovo efektívne prevádzkovali SE," reagoval v polovici júna pre agentúru SITA hovorca Slovenských elektrární Juraj Kopřiva.
Taliansky Enel vstúpil do Slovenských elektrární ako 66-percentný akcionár v apríli roku 2006, zmluvu o akvizícii majoritného podielu elektrární podpísala slovenská vláda s talianskym investorom vo februári 2005. Za väčšinový balík akcií Slovenských elektrární zaplatil 839 mil. eur. Zvyšných 34 % akcií SE zostáva v rukách Fondu národného majetku SR.
SITA