Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

11. októbra 2009

Slota nechápe, prečo sme od Enelu prestali žiadať doplatok



Pre predsedu SNS Jána Slotu je nepochopiteľné, že Slovensko prestalo žiadať od spoločnosti Enel doplatok za privatizáciu Slovenských elektrární. „Je nepochopiteľné hovoriť o nejakom nulovom ...



Zdieľať
BRATISLAVA 11. októbra (SITA) – Pre predsedu SNS Jána Slotu je nepochopiteľné, že Slovensko prestalo žiadať od spoločnosti Enel doplatok za privatizáciu Slovenských elektrární. „Je nepochopiteľné hovoriť o nejakom nulovom variante a fiktívnej pohľadávke vodohospodárskej výstavby vo výške 3,6 mld. korún. Jej započítanie sa mi javí ako virtuálne nakreslenie miliárd na stenu a myslíme si, že to vymeníme za niečo, čo má hodnotu. Vyjadrujem len určité rozčarovanie nad tým, že sa k niečomu takému pristúpilo. Dali sme osem žalôb na Enel. Ide sa to teraz prehodnocovať? Nerozumiem tomu,“ povedal Slota pre agentúru SITA.


Ministerstvu hospodárstva SR sa na základe rokovaní s talianskou skupinou Enel podarilo pre štát ušetriť takmer 193 mil. eur, na utorkovej tlačovej besede to uviedol minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek. Podľa neho totiž Enel mohol na základe privatizačných zmlúv podpísaných pri predaji elektrární získať spomínanú sumu. Tá sa podľa ministra mala skladať z dodatočného ocenenia majetku Slovenských elektrární vo výške zhruba 80 mil. eur. Zvyšok mali tvoriť prostriedky, ktoré elektrárne v minulosti poskytli na činnosť Združenia Dunaj.
"Konečná podoba sa zrodila vo veľkej diskusii. Bolo to postupné zbližovanie. Najväčší otáznik bol nad Združením Dunaj," dodal v utorok Jahnátek. Minister odmieta, že by Slovensko za ústupok talianskej skupine Enel niečo ponúklo. “Nedali sme Enelu žiadnu protihodnotu. Ani v súvislosti s prevádzkou vodnej elektrárne Gabčíkovo, ani v súvislosti s dostavbou Mochoviec," zdôraznil Jahnátek. Podľa neho transakčné dokumenty podpísané pri predaji Slovenských elektrární dokazujú, ako zle privatizovala štátny majetok bývalá vládna garnitúra. "Treba otvorene povedať, že privatizačné zmluvy z hľadiska právneho boli veľmi dobre pripravené. Z hľadiska obsahového sa jedná o najväčšiu lumpáreň, akú mohol štát pri privatizácii svojho majetku realizovať," konštatoval Jahnátek.

Talianska skupina Enel vyjadrila spokojnosť s výsledkom rokovaní o konečnej cene za 66-percentný podiel Slovenských elektrární. "S výsledkom rokovaní sme spokojní," uviedol v pondelok pre agentúru SITA hovorca talianskej spoločnosti Enel.
Privatizácia 66 % akcií Slovenských elektrární sa ukončila 28. apríla 2006, kedy Slovensko podpísalo s firmou Enel záverečné dokumenty a talianska spoločnosť definitívne vstúpila do elektrární. Enel zaplatil za väčšinový balík akcií Slovenských elektrární 839 mil. eur, čo v tom čase predstavovalo zhruba 32 mld. Sk. Zvyšných 34 % akcií SE zostáva v rukách Fondu národného majetku SR, vykonávateľom akcionárskych práv je rezort hospodárstva.

SITA

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Peniaze z tendra išli do médií, nech ich vrátia, tvrdí Slota (7. 10. 2009)
 Slota sa ku kauzám vyjadrí v príhodný čas (4. 9. 2009)
 SNS z vlády neodíde, vyhlásil Slota (20. 8. 2009)
 Za kampaňou proti mne sú tajné služby, tvrdí Slota (5. 7. 2009)
 NOVÁKOVÁ: Problémom v incidente je Slotovo správanie (3. 7. 2009)
 Policajtka, ktorej Slota vynadal dostala pokutu (2. 7. 2009)
 SLOTA: Maďari okupovali Slovensko viackrát (16. 6. 2009)
 Slota chce zakázať SMK (3. 6. 2009)



nasledujúci článok >>
Bratislavská drogová scéna prešla z heroínu na pervitín
<< predchádzajúci článok
Zavedenie eura bol veľmi dobrý krok, tvrdia obchodníci