|
Správy | Reality | Video | TV program | TV Tipy | Práca | |
Streda 22.1.2025
|
Autobazár | Dovolenka | Výsledky | Kúpele | Lacné letenky | Lístky |
Meniny má Zora
|
Ubytovanie | Nákup | Horoskopy | Počasie | Zábava | Kino |
Úvodná strana | Včera Archív správ Nastavenia |
|
Kontakt | Inzercia |
|
03. júna 2009
Slota chce zakázať SMK
Predseda SNS Ján Slota chce zakázať Stranu maďarskej koalície (SMK), ktorej pripisuje kolaboráciu s maďarským Fideszom. V pléne počas mimoriadnej schôdze NR SR povedal, že obom stranám ide o odtrhnutie ...
Zdieľať
BRATISLAVA 3. júna (WEBNOVINY) - Predseda SNS Ján Slota chce zakázať Stranu maďarskej koalície (SMK), ktorej pripisuje kolaboráciu s maďarským Fideszom. V pléne počas mimoriadnej schôdze NR SR povedal, že obom stranám ide o odtrhnutie južného Slovenska. Podľa Slotu SNS žiada postaviť SMK mimo zákon, pretože ju „riadi zahraničie z Budapešti a spolupracuje s extrémistickými, revizionistickými a revanšistickými silami atakujúcimi suverenitu, zvrchovanosť a územnú celistvosť SR.“ Pred poslancami navrhol, aby sa po zakázaní SMK prijalo priame parlamentné zastúpenie predstaviteľov menšín v Národnej rade SR podobným spôsobom, ako to riešia v Maďarsku. „Zdôrazním, že by išlo po jednom zástupcovi za každú etnickú menšinu registrovanú na území SR,“ uviedol Slota.
Národniari chcú na Slovensku vyhlásiť predsedu maďarského Fideszu Viktora Orbána za personu non grata. „Tento človek by už nikdy v živote nemal mať možnosť prekročiť hranice Slovenska,“ uviedol Slota. Podľa neho Orbán má ambíciu stať sa premiérom Maďarov na území Karpatskej kotliny. „Orbán sa správa, akoby so Slovenskom a okolitými štátmi viedol studenú vojnu,“ povedal Slota.
Pred poslancami ostro skritizoval Orbánovo vystúpenie 23. mája v Ostrihome, kde lákal Maďarov k eurovoľbám slovami, že od nich závisí, koľko maďarských poslancov bude v Bruseli obhajovať záujmy Maďarov z Karpatskej kotliny. Podľa Slotu Orbán sa pokúša na základe etnickej príslušnosti vyňať časť občanov Slovenska spod pôsobnosti ústavy a zákonov, vrátane zákona o voľbách do Európskeho parlamentu. „Toto vyňatie v podobe dôvodov na hlasovanie má sledovať ciele, ktorými sa budú riadiť poslanci volení za Slovenskú republiku, ale so záväzkami voči takzvanému maďarstvu Karpatskej kotliny, čiže na prospech utváranej jednoty a spoločného postupu v rámci záujmov a rámcov takzvaného Veľkého Maďarska,“ vyhlásil Slota s tým, že Orbán sa to snaží dosiahnuť spolu s SMK.
Národniari sa obávajú snáh o narušenie suverenity SR zo strany Orbána a Maďarských gárd. Slota preto požaduje, aby parlament prijal zákon na ochranu republiky a zmeniť Trestný poriadok SR tak, aby agenda propagácie Veľkého Maďarska, hlásanie a rozširovanie iredenty, zmeny hraníc a spochybňovanie usporiadania v strednej Európe po 1. a po 2.svetovej vojne vrátane medzinárodných mierových zmlúv boli zaradené medzi trestný čin šírenia a propagácie hnutí smerujúcich k potláčaniu práv a slobôd druhých. Vo vzťahu k menšinám požaduje zaviesť princíp - to, čo majú Slováci v Maďarsku, budú mať aj Maďari na Slovensku a opačne.
Na Slovensku ďalej chce zaviesť povinné maturitné skúšky zo slovenčiny a prijímacie pohovory na štátne vysoké školy len v slovenskom jazyku. Štátni zamestnanci by podľa Slotu mali povinne predkladať certifikát zo slovenčiny, keď sa budú uchádzať o miesto v štátnej správe. Navyše chce, aby sa prehodnotila Základná zmluva o dobrom susedstve.
Slotovi prekáža postoj poslancov SDKÚ-DS a KDH k mimoriadnej schôdzi, ktorí sa na nej nezúčastňujú. Dnešná rozprava podľa neho zrejme znepokojí aj „niekde v útrobách zbabelo zašitých poslancov opozície“.
Fico odmieta koaličné vyťahovanie maďarskej karty
Premiér Robert Fico odmieta, že koalícia vytiahla maďarskú kartu pred blížiacimi sa eurovoľbami iniciovaním mimoriadnej schôdze, na ktorej rozoberajú politiku Viktora Orbána a Pála Csákyho. „Tému politického zjednocovania maďarstva v Karpatskej kotline ako tému volebnej kampane pred voľbami do Európskeho parlamentu a reči o odtrhnutých územiach sme nenastolili my... Maďarskou kartou hrajú predstavitelia pravicovej konzervatívnej veľkomaďarskej ideológie,“ vyhlásil v pléne Fico počas mimoriadneho rokovania parlamentu. Podľa neho maďarskú kartu používajú tí slovenskí politici, ktorí pritakávajú Orbánovi.
Podľa Fica chce Slovensko s Maďarskom dobré vzťahy, na neprijateľné výroky však musia reagovať. Predsedu maďarského Fideszu Viktora Orbána kritizoval za vystúpenie z 23. mája v Ostrihome, kde vábil Maďarov k eurovoľbám slovami, že od nich závisí, koľko maďarských poslancov bude hájiť záujmy Maďarov z Karpatskej kotliny. Podľa Fica nešlo len „o pokĺznutie jazyka“ Viktora Orbána. Predseda vlády si myslí, že koalícia má povinnosť upozorňovať, že v stredoeurópskom priestore sa pohybujú politici, ktorí sa správajú v príkrom rozpore s hodnotami EÚ. „Rétorika z Ostrihomu nie je maličkosť,“ uviedol Fico s tým, že práve maďarskí politici si sami určili typ mobilizácie voličov a musia zaň niesť zodpovednosť.
Maďarská menšina žijúca na Slovensku má podľa Fica zabezpečený európsky štandard svojich menšinových práv. Fico tvrdí, že má záujem na rozvíjaní dobrých susedských vzťahov s Maďarskom a nikdy sa nebude vyhýbať stretnutiu s maďarským premiérom. Predseda vlády v pléne uviedol, že vláda podporuje vydanie spoločnej publikácie o histórii. Podľa neho kniha však nemá nahradiť súčasnú učebnicu dejepisu, má byť len pomôckou pri výučbe. Opozičné KDH, SDKÚ-DS a odídenci z poslaneckého klubu SMK podľa Fica zbabelo utiekli zo schôdze, keď sa rokuje o národných záujmoch. Podľa neho SDKÚ-DS a KDH vždy zlyhávajú v otázkach národných záujmov.
Predseda vlády požiadal o vystúpenie v parlamente ešte pred začiatkom rozpravy. Rokovací poriadok mu umožňuje prehovoriť kedykoľvek. Poslancom v pléne oznámil, že vystupuje bezprostredne pred svojím odchodom do Poľska, kam ide na summit premiérov V4.
Lajčák cíti potrebu upozorniť Európu na nebezpečenstvo Orbána
Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák dnes obhajoval mimoriadnu schôdzu parlamentu, na ktorej majú poslanci prijať vládou navrhnuté vyhlásenie o znepokojení z výrokov predsedu maďarskej opozičnej strany Fidesz Viktora Orbána ako aj z rastúceho extrémizmu v Maďarsku a protislovenských útokov niektorých maďarských médií.
„Cítime potrebu upozorniť Európu na to, že vo vyjadreniach predsedu Fideszu zaznievajú tóny, ktoré jednoducho nepatria do kultúry Európy 21. storočia,“ povedal Lajčák po rokovaní vlády, na ktorom schválila text vyhlásenia. Minister zároveň zdôraznil, že treba jasne oddeľovať aktivity parlamentu, tvoreného politickými stranami, a vlády SR a MR. Medzištátne vzťahy sú dobré, kauza Orbán neovplyvní ani schôdzku premiérov Roberta Fica a Gordona Bajnaia, ktorá sa pripravuje do konca mesiaca v Budapešti.
„Pán Orbán nie je Maďarsko. Pre vládu Slovenskej republiky je partnerom vláda Maďarskej republiky. Zároveň pochopiteľne vnímame tieto tóny, ktoré považujeme za potenciálne veľmi nebezpečné a destabilizujúce a reagujeme na ne, ale nezaťažujeme nimi oficiálne slovensko-maďarské vzťahy v tejto fáze, lebo to nie je rovina slovensko-maďarských vzťahov,“ uviedol Lajčák.
Z vládneho návrhu vyhlásenia vypadlo znepokojenie z listu šéfa maďarskej diplomacie Pétera Balázsa k novele zákona o štátnom jazyku. Lajčák vysvetlil, že dôvodom je práve to, aby sa nemiešali stranícke a medzištátne vzťahy. Mimoriadna schôdza NR SR je o výrokoch Orbána, nie o postojoch vlády MR. Minister tiež odmietol obvinenia opozície, že vládna koalícia mala najprv využiť diplomatickú cestu protestu proti Orbánovi a nie zvolávať mimoriadnu schôdzu Národnej rady (NR SR). „Je zbytočné sa vyhovárať na nedostatočné diplomatické iniciatívy, diplomatické iniciatívy voči politickým stranám sa nerobia, robia sa voči štátom a voči vládam.“ Dodal, že minulý štvrtok vo Viedni hovoril s maďarským partnerom Balázsom o opakovaných poburujúcich výrokoch Orbána. Veľvyslanec SR v Budapešti mal názor slovenskej vlády povedať priamo Viktorovi Orbánovi, ten ale podľa ministra nemal odvahu sa stretnúť alebo nemal čas.
Predseda maďarskej opozičnej strany Fidesz a najpopulárnejší maďarský politik Orbán pobúril slovenskú vládu aj časť opozície predovšetkým vyhlásením na stretnutí s SMK v Ostrihome pred voľbami do Európskeho parlamentu (EP). Povedal, že nadchádzajúce voľby do EP rozhodnú o tom, koľko poslancov bude v Bruseli zastupovať Maďarov, žijúcich v Karpatskej kotline. Každého Maďara, ktorý odovzdá svoj hlas, bude s očakávaním sledovať iný Maďar spoza hranice, dodal Orbán.
Podľa Číža Fidesz a SMK robia z občanov SR politických rukojemníkov
Maďarská opozičná strana Fidesz a súčasné vedenie SMK robia podľa podpredsedu parlamentu Miroslava Číža z občanov Slovenska politických rukojemníkov svojich etnických veľkomaďarských koncepcií. „Fidesz a vedenie SMK s plnou vážnosťou demonštrujú úlohu postupného zabezpečenia autonómie,“ vyhlásil Číž na mimoriadnej schôdzi parlamentu, ktorá sa venuje nacionalistickým výrokom predsedu strany Fidesz Viktora Orbána.
Podľa Číža ide o nebezpečný precedens na politickej mape Európskej únie (EÚ), ktorý spochybňuje základné princípy zastupovania občanov členských štátov EÚ v Európskom parlamente (EP). „Tento prístup etnickej výlučnosti narúša elementárne hodnoty európskej integrácie a je v rozpore s pravidlami zastupiteľskej demokracie platnej v EÚ,“ povedal Číž. Odmietol akceptovať, aby vrcholoví predstavitelia politického života z Maďarska určovali občanov Slovenska, koho majú voliť a poslancom zo SR, koho záujmy budú v EP zastupovať.
„Odmietame akceptovať otvorenú propagáciu autonomistických koncepcií, ktoré smerujú proti súčasnému európskemu usporiadaniu a územnej celistvosti SR,“ uviedol Číž. Odmietol tiež akceptovať aktivity, ktoré smerujú k destabilizácii pomerov v strednej Európe a vyjadril hlboké znepokojenie nad nárastom nacionalizmu, antisemitizmu a xenofóbie v maďarskej spoločnosti, vrátane verejných aktivít extrémistických organizácií v Maďarsku. „Odmietame koncepcie vytvárania inštitucionálnych a právnych väzieb medzi maďarským štátom a občanmi susedných štátov,“ povedal Číž, podľa ktorého sú v príkrom rozpore s medzinárodným právom. K zvyšovaniu napätia podľa neho prispieva aj súčasná SMK. „Etnické záujmy povyšuje nad univerzálne občianske hodnoty a princípy európskej integrácie,“ vyhlásil Číž.
Politiku Viktora Orbána podľa Číža sprevádzajú permanentne pokusy diskreditovať politickú reprezentáciu i Slovensko. „Často sme vystavení diskreditačným kampaniam, ktoré vytvárajú obraz polofašistického Slovenska, neustále zhoršujúceho postavenie menšín, nerešpektujúceho európsku menšinovú politiku, pestujúceho národnostnú neznášanlivosť,“ uviedol Číž.
Súčasné vedenie SMK charakterizuje podľa Číža úzke spojenie s Fideszom ako s politickou stranou a jej čelnými predstaviteľmi. „Načrtnutý program Viktora Orbána je integrálnou súčasťou jej politických aktivít,“ povedal. Ako príklad uviedol otváranie Benešových dekrétov, ideu zjednocovania Maďarska cez hranice, budovanie spoločných inštitúcií či spoločné mítingy pred voľbami do europarlamentu.
Koaličným stranám prekáža najmä Orbánovo vyjadrenie z 23. mája v Ostrihome, kde na stretnutí s Csákym mobilizoval Maďarov k eurovoľbám slovami, že od nich závisí, koľko europoslancov bude hájiť záujmy Maďarov z Karpatskej kotliny. Číž koncepciu politického zjednocovania maďarského národa ponad hranice, ktoré podľa neho môže výrazne destabilizovať pomery v strednej Európe, odmietol. Poslancov parlamentu vyzval, aby sa k rétorike Viktora Orbána vyjadrili.
Bugár, Gál a Nagy sa na schôdzi nezúčastňujú
BRATISLAVA 3. júna (SITA) – Trojica poslancov, ktorá odišla z poslaneckého klubu SMK, Béla Bugár, Gábor Gál a László Nagy, sa na dnešnej mimoriadnej schôdzi parlamentu o výrokoch Viktora Orbána nezúčastňuje. „Považujeme to za nebezpečný proces, ktorý začal pri prezidentských voľbách. Je to kríza zdravého rozumu,“ povedal pre agentúru SITA Bugár. Zároveň dodal, že takýmto spôsobom rokovať o dôležitých témach trojica poslancov odmieta.
K situácii podľa Bugára prispel aj predseda SMK Pál Csáky svojou politickou nešikovnosťou a to tým, že nedal za Orbánove výroky bodku. Ňou by podľa neho bolo, keby Csáky povedal, že „tí, čo budú zvolení ako zástupcovia občanov SR maďarskej národnosti do EP, budú tam presadzovať záujmy svojich voličov a krajiny. Keď pôjde o záujmy ľudsko-právne, menšinové, budú presadzovať záujmy všetkých menšín“. Keby to Csáky povedal, podľa Bugára by dnes nebol dôvod zvolávať schôdzu.
SITA
Národniari chcú na Slovensku vyhlásiť predsedu maďarského Fideszu Viktora Orbána za personu non grata. „Tento človek by už nikdy v živote nemal mať možnosť prekročiť hranice Slovenska,“ uviedol Slota. Podľa neho Orbán má ambíciu stať sa premiérom Maďarov na území Karpatskej kotliny. „Orbán sa správa, akoby so Slovenskom a okolitými štátmi viedol studenú vojnu,“ povedal Slota.
Pred poslancami ostro skritizoval Orbánovo vystúpenie 23. mája v Ostrihome, kde lákal Maďarov k eurovoľbám slovami, že od nich závisí, koľko maďarských poslancov bude v Bruseli obhajovať záujmy Maďarov z Karpatskej kotliny. Podľa Slotu Orbán sa pokúša na základe etnickej príslušnosti vyňať časť občanov Slovenska spod pôsobnosti ústavy a zákonov, vrátane zákona o voľbách do Európskeho parlamentu. „Toto vyňatie v podobe dôvodov na hlasovanie má sledovať ciele, ktorými sa budú riadiť poslanci volení za Slovenskú republiku, ale so záväzkami voči takzvanému maďarstvu Karpatskej kotliny, čiže na prospech utváranej jednoty a spoločného postupu v rámci záujmov a rámcov takzvaného Veľkého Maďarska,“ vyhlásil Slota s tým, že Orbán sa to snaží dosiahnuť spolu s SMK.
Národniari sa obávajú snáh o narušenie suverenity SR zo strany Orbána a Maďarských gárd. Slota preto požaduje, aby parlament prijal zákon na ochranu republiky a zmeniť Trestný poriadok SR tak, aby agenda propagácie Veľkého Maďarska, hlásanie a rozširovanie iredenty, zmeny hraníc a spochybňovanie usporiadania v strednej Európe po 1. a po 2.svetovej vojne vrátane medzinárodných mierových zmlúv boli zaradené medzi trestný čin šírenia a propagácie hnutí smerujúcich k potláčaniu práv a slobôd druhých. Vo vzťahu k menšinám požaduje zaviesť princíp - to, čo majú Slováci v Maďarsku, budú mať aj Maďari na Slovensku a opačne.
Na Slovensku ďalej chce zaviesť povinné maturitné skúšky zo slovenčiny a prijímacie pohovory na štátne vysoké školy len v slovenskom jazyku. Štátni zamestnanci by podľa Slotu mali povinne predkladať certifikát zo slovenčiny, keď sa budú uchádzať o miesto v štátnej správe. Navyše chce, aby sa prehodnotila Základná zmluva o dobrom susedstve.
Slotovi prekáža postoj poslancov SDKÚ-DS a KDH k mimoriadnej schôdzi, ktorí sa na nej nezúčastňujú. Dnešná rozprava podľa neho zrejme znepokojí aj „niekde v útrobách zbabelo zašitých poslancov opozície“.
Fico odmieta koaličné vyťahovanie maďarskej karty
Premiér Robert Fico odmieta, že koalícia vytiahla maďarskú kartu pred blížiacimi sa eurovoľbami iniciovaním mimoriadnej schôdze, na ktorej rozoberajú politiku Viktora Orbána a Pála Csákyho. „Tému politického zjednocovania maďarstva v Karpatskej kotline ako tému volebnej kampane pred voľbami do Európskeho parlamentu a reči o odtrhnutých územiach sme nenastolili my... Maďarskou kartou hrajú predstavitelia pravicovej konzervatívnej veľkomaďarskej ideológie,“ vyhlásil v pléne Fico počas mimoriadneho rokovania parlamentu. Podľa neho maďarskú kartu používajú tí slovenskí politici, ktorí pritakávajú Orbánovi.
Podľa Fica chce Slovensko s Maďarskom dobré vzťahy, na neprijateľné výroky však musia reagovať. Predsedu maďarského Fideszu Viktora Orbána kritizoval za vystúpenie z 23. mája v Ostrihome, kde vábil Maďarov k eurovoľbám slovami, že od nich závisí, koľko maďarských poslancov bude hájiť záujmy Maďarov z Karpatskej kotliny. Podľa Fica nešlo len „o pokĺznutie jazyka“ Viktora Orbána. Predseda vlády si myslí, že koalícia má povinnosť upozorňovať, že v stredoeurópskom priestore sa pohybujú politici, ktorí sa správajú v príkrom rozpore s hodnotami EÚ. „Rétorika z Ostrihomu nie je maličkosť,“ uviedol Fico s tým, že práve maďarskí politici si sami určili typ mobilizácie voličov a musia zaň niesť zodpovednosť.
Maďarská menšina žijúca na Slovensku má podľa Fica zabezpečený európsky štandard svojich menšinových práv. Fico tvrdí, že má záujem na rozvíjaní dobrých susedských vzťahov s Maďarskom a nikdy sa nebude vyhýbať stretnutiu s maďarským premiérom. Predseda vlády v pléne uviedol, že vláda podporuje vydanie spoločnej publikácie o histórii. Podľa neho kniha však nemá nahradiť súčasnú učebnicu dejepisu, má byť len pomôckou pri výučbe. Opozičné KDH, SDKÚ-DS a odídenci z poslaneckého klubu SMK podľa Fica zbabelo utiekli zo schôdze, keď sa rokuje o národných záujmoch. Podľa neho SDKÚ-DS a KDH vždy zlyhávajú v otázkach národných záujmov.
Predseda vlády požiadal o vystúpenie v parlamente ešte pred začiatkom rozpravy. Rokovací poriadok mu umožňuje prehovoriť kedykoľvek. Poslancom v pléne oznámil, že vystupuje bezprostredne pred svojím odchodom do Poľska, kam ide na summit premiérov V4.
Lajčák cíti potrebu upozorniť Európu na nebezpečenstvo Orbána
Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák dnes obhajoval mimoriadnu schôdzu parlamentu, na ktorej majú poslanci prijať vládou navrhnuté vyhlásenie o znepokojení z výrokov predsedu maďarskej opozičnej strany Fidesz Viktora Orbána ako aj z rastúceho extrémizmu v Maďarsku a protislovenských útokov niektorých maďarských médií.
„Cítime potrebu upozorniť Európu na to, že vo vyjadreniach predsedu Fideszu zaznievajú tóny, ktoré jednoducho nepatria do kultúry Európy 21. storočia,“ povedal Lajčák po rokovaní vlády, na ktorom schválila text vyhlásenia. Minister zároveň zdôraznil, že treba jasne oddeľovať aktivity parlamentu, tvoreného politickými stranami, a vlády SR a MR. Medzištátne vzťahy sú dobré, kauza Orbán neovplyvní ani schôdzku premiérov Roberta Fica a Gordona Bajnaia, ktorá sa pripravuje do konca mesiaca v Budapešti.
„Pán Orbán nie je Maďarsko. Pre vládu Slovenskej republiky je partnerom vláda Maďarskej republiky. Zároveň pochopiteľne vnímame tieto tóny, ktoré považujeme za potenciálne veľmi nebezpečné a destabilizujúce a reagujeme na ne, ale nezaťažujeme nimi oficiálne slovensko-maďarské vzťahy v tejto fáze, lebo to nie je rovina slovensko-maďarských vzťahov,“ uviedol Lajčák.
Z vládneho návrhu vyhlásenia vypadlo znepokojenie z listu šéfa maďarskej diplomacie Pétera Balázsa k novele zákona o štátnom jazyku. Lajčák vysvetlil, že dôvodom je práve to, aby sa nemiešali stranícke a medzištátne vzťahy. Mimoriadna schôdza NR SR je o výrokoch Orbána, nie o postojoch vlády MR. Minister tiež odmietol obvinenia opozície, že vládna koalícia mala najprv využiť diplomatickú cestu protestu proti Orbánovi a nie zvolávať mimoriadnu schôdzu Národnej rady (NR SR). „Je zbytočné sa vyhovárať na nedostatočné diplomatické iniciatívy, diplomatické iniciatívy voči politickým stranám sa nerobia, robia sa voči štátom a voči vládam.“ Dodal, že minulý štvrtok vo Viedni hovoril s maďarským partnerom Balázsom o opakovaných poburujúcich výrokoch Orbána. Veľvyslanec SR v Budapešti mal názor slovenskej vlády povedať priamo Viktorovi Orbánovi, ten ale podľa ministra nemal odvahu sa stretnúť alebo nemal čas.
Predseda maďarskej opozičnej strany Fidesz a najpopulárnejší maďarský politik Orbán pobúril slovenskú vládu aj časť opozície predovšetkým vyhlásením na stretnutí s SMK v Ostrihome pred voľbami do Európskeho parlamentu (EP). Povedal, že nadchádzajúce voľby do EP rozhodnú o tom, koľko poslancov bude v Bruseli zastupovať Maďarov, žijúcich v Karpatskej kotline. Každého Maďara, ktorý odovzdá svoj hlas, bude s očakávaním sledovať iný Maďar spoza hranice, dodal Orbán.
Podľa Číža Fidesz a SMK robia z občanov SR politických rukojemníkov
Maďarská opozičná strana Fidesz a súčasné vedenie SMK robia podľa podpredsedu parlamentu Miroslava Číža z občanov Slovenska politických rukojemníkov svojich etnických veľkomaďarských koncepcií. „Fidesz a vedenie SMK s plnou vážnosťou demonštrujú úlohu postupného zabezpečenia autonómie,“ vyhlásil Číž na mimoriadnej schôdzi parlamentu, ktorá sa venuje nacionalistickým výrokom predsedu strany Fidesz Viktora Orbána.
Podľa Číža ide o nebezpečný precedens na politickej mape Európskej únie (EÚ), ktorý spochybňuje základné princípy zastupovania občanov členských štátov EÚ v Európskom parlamente (EP). „Tento prístup etnickej výlučnosti narúša elementárne hodnoty európskej integrácie a je v rozpore s pravidlami zastupiteľskej demokracie platnej v EÚ,“ povedal Číž. Odmietol akceptovať, aby vrcholoví predstavitelia politického života z Maďarska určovali občanov Slovenska, koho majú voliť a poslancom zo SR, koho záujmy budú v EP zastupovať.
„Odmietame akceptovať otvorenú propagáciu autonomistických koncepcií, ktoré smerujú proti súčasnému európskemu usporiadaniu a územnej celistvosti SR,“ uviedol Číž. Odmietol tiež akceptovať aktivity, ktoré smerujú k destabilizácii pomerov v strednej Európe a vyjadril hlboké znepokojenie nad nárastom nacionalizmu, antisemitizmu a xenofóbie v maďarskej spoločnosti, vrátane verejných aktivít extrémistických organizácií v Maďarsku. „Odmietame koncepcie vytvárania inštitucionálnych a právnych väzieb medzi maďarským štátom a občanmi susedných štátov,“ povedal Číž, podľa ktorého sú v príkrom rozpore s medzinárodným právom. K zvyšovaniu napätia podľa neho prispieva aj súčasná SMK. „Etnické záujmy povyšuje nad univerzálne občianske hodnoty a princípy európskej integrácie,“ vyhlásil Číž.
Politiku Viktora Orbána podľa Číža sprevádzajú permanentne pokusy diskreditovať politickú reprezentáciu i Slovensko. „Často sme vystavení diskreditačným kampaniam, ktoré vytvárajú obraz polofašistického Slovenska, neustále zhoršujúceho postavenie menšín, nerešpektujúceho európsku menšinovú politiku, pestujúceho národnostnú neznášanlivosť,“ uviedol Číž.
Súčasné vedenie SMK charakterizuje podľa Číža úzke spojenie s Fideszom ako s politickou stranou a jej čelnými predstaviteľmi. „Načrtnutý program Viktora Orbána je integrálnou súčasťou jej politických aktivít,“ povedal. Ako príklad uviedol otváranie Benešových dekrétov, ideu zjednocovania Maďarska cez hranice, budovanie spoločných inštitúcií či spoločné mítingy pred voľbami do europarlamentu.
Koaličným stranám prekáža najmä Orbánovo vyjadrenie z 23. mája v Ostrihome, kde na stretnutí s Csákym mobilizoval Maďarov k eurovoľbám slovami, že od nich závisí, koľko europoslancov bude hájiť záujmy Maďarov z Karpatskej kotliny. Číž koncepciu politického zjednocovania maďarského národa ponad hranice, ktoré podľa neho môže výrazne destabilizovať pomery v strednej Európe, odmietol. Poslancov parlamentu vyzval, aby sa k rétorike Viktora Orbána vyjadrili.
Bugár, Gál a Nagy sa na schôdzi nezúčastňujú
BRATISLAVA 3. júna (SITA) – Trojica poslancov, ktorá odišla z poslaneckého klubu SMK, Béla Bugár, Gábor Gál a László Nagy, sa na dnešnej mimoriadnej schôdzi parlamentu o výrokoch Viktora Orbána nezúčastňuje. „Považujeme to za nebezpečný proces, ktorý začal pri prezidentských voľbách. Je to kríza zdravého rozumu,“ povedal pre agentúru SITA Bugár. Zároveň dodal, že takýmto spôsobom rokovať o dôležitých témach trojica poslancov odmieta.
K situácii podľa Bugára prispel aj predseda SMK Pál Csáky svojou politickou nešikovnosťou a to tým, že nedal za Orbánove výroky bodku. Ňou by podľa neho bolo, keby Csáky povedal, že „tí, čo budú zvolení ako zástupcovia občanov SR maďarskej národnosti do EP, budú tam presadzovať záujmy svojich voličov a krajiny. Keď pôjde o záujmy ľudsko-právne, menšinové, budú presadzovať záujmy všetkých menšín“. Keby to Csáky povedal, podľa Bugára by dnes nebol dôvod zvolávať schôdzu.
SITA
Súvisiace články:
Slota žiada dôkazy, že vulgárne vynadal policajtke (20. 5. 2009)
Policajtka dodržala predpis, Slota jej vynadal (19. 5. 2009)
Štvanica a poľovačka na Jána Slotu pokračuje (19. 5. 2009)
Ak došlo k incidentu Slotu s policajtkou, je mu to ľúto, povedal Paška (19. 5. 2009)
Slota chce hospodársku krízu mierniť výstavbou nájomných bytov (28. 2. 2009)
Slota neškodí, len pravdivo pomenúva veci, tvrdí SNS (19. 2. 2009)
Nikdy som nič nezobral späť, ani nezoberiem, tvrdí Slota (6. 1. 2009)
Csáky to má v hlavičke trochu popletené, trvdí Slota (4. 1. 2009)
Premiéry na jednotku (31. 8. 2005)