Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

10. septembra 2009

Slony v Keni kvôli suchu umierajú



Sucho, ktoré postihlo africký štát Keňa, dosiahlo také rozmery, že umierajú i obri zvieracej ríše - v krajine povestné slony, pretože rieky vysychajú a pastviny sa stávajú vyprahnutými. Slonie ...



Zdieľať
BRATISLAVA 10. septembra (WEBNOVINY) - Sucho, ktoré postihlo africký štát Keňa, dosiahlo také rozmery, že umierajú i obri zvieracej ríše - v krajine povestné slony, pretože rieky vysychajú a pastviny sa stávajú vyprahnutými. Slonie kosti, vybielené neúnavným africkým slnkom sú dôkazom veľkého sucha, ktoré oblasť postihuje. Zabilo už stovky kusov dobytka a mnoho hektárov úrody, čím ohrozuje životy ľudí. Zatiaľ síce nie sú hlásené žiadne úmrtia medzi ľuďmi z dôvodu sucha, no program U.N. World Food nedávno vyhlásil, že 3,8 milióna Keňanov je v ohrození a nutne potrebujú pomoc vo forme potravín.


Zoológ a zakladateľ organizácie Save the Elephants Iain Douglas-Hamilton tvrdí, že tohtoročné sucho je najhoršie za posledných 12 rokov a predstavuje vážnu hrozbu pre tieto veľkolepé zvieratá, ktorých siluety putujúce po vyprahnutej kenskej savane každoročne pomôžu pritiahnuť vyše milión turistov. "Môže to súvisieť s klimatickými zmenami a výsledkom je, že najmä veľmi mladé a staré slony začínajú umierať," uviedol Hamilton pre AP Television News. "Keď nemajú dostatok jedla, sú náchylnejšie na ochorenia, ich imunitný systém slabne a zasiahnu ich rozličné choroby," dodal.

Spočiatku sa vedci domnievali, že by mohlo ísť o vypuknutie epidémie nejakého ochorenia. No laboratórne testy ukázali, že jediným dôvodom, prečo tieto zvieratá umierajú, je sucho, tvrdí výskumník z Wildlife Service Moses Litoloh. "Predbežné zistenia ukazujú, že slony nemajú dostatok krmiva, najmä mladé jedince," uviedol. "Mladé slony nedokážu počas kŕmenia držať krok so svojimi matkami. Taktiež si nevedia nájsť vysoké stromy, ktoré sú jediným zdrojom jedla čo im ostal," uzavrel Moses.

Mnohé slony dnes už nie sú veľkolepé, ale skôr biedne. Ak chcú dostať svoju dennú dávku približne 200 litrov vody a 300 kilogramov trávy, listov či haluzí, musia putovať veľmi ďaleko. No voda sa postupne vytráca a tráva je takmer úplne preč.

SITA_AP

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Libanonský premiér vzdáva úsilie zostaviť vládu
<< predchádzajúci článok
Ukončili vyšetrovanie v prípade nigérijských pašerákov drog