Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

25. januára 2018

Slogan Medzinárodného dňa colníctva znie: Bezpečné obchodné prostredie



Svetová colná organizácia (World Customs Organization, WCO) sa v roku 2018 zamerala na posilnenie bezpečnosti obchodného prostredia. Informovala o tom pri ...



Zdieľať
Ilustračná fotka Foto: TASR/Colný úrad Trnava
Bratislava/Brusel 25. januára (TASR) - Svetová colná organizácia (World Customs Organization, WCO) sa v roku 2018 zamerala na posilnenie bezpečnosti obchodného prostredia. Informovala o tom pri príležitosti Medzinárodného dňa colníctva, pripadajúceho na 26. januára, pre ktorý vybrala slogan: Bezpečné obchodné prostredie v službe ekonomického rozvoja.


Medzinárodný deň colníctva osobitným spôsobom upozorňuje na prácu mužov i žien v colnej správe na celom svete, uviedol portál Colnej encyklopédie.

Za Medzinárodný deň colníctva bol vyhlásený 26. január v roku 1983 na počesť výročia prvého zasadnutia Rady pre colnú spoluprácu (predchodcu WCO), ktoré sa uskutočnilo v ten istý deň v roku 1953 za účasti zástupcov zo 17 štátov.

Svetová colná organizácia je nezávislá medzivládna organizácia so sídlom v Bruseli, ktorá má 182 členských štátov vrátane Slovenska. Jej poslaním je zvyšovať výkonnosť a efektívnosť colných správ tak, aby boli v súlade s obchodnými zákonmi, ochranou spoločností a vyberaním ciel, daní a ďalších platieb a poplatkov. Prispieva tým k sociálnemu a ekonomickému blahobytu národov. Založená bola 4. novembra 1952 ako Rada pre colnú spoluprácu, keď k dohovoru o jej vytvorení pristúpilo sedem zakladajúcich členov.

WCO je jedinou medzivládnou organizáciou, ktorá sa špecializuje na otázky súvisiace s výkonom colnej služby. V súčasnosti sa považuje za "hovorkyňu" colných správ na medzinárodnej úrovni. Jej aktivity sa zameriavajú aj na vypracovávanie colných noriem, na zjednodušenie a zosúladenie colných režimov, zvyšovanie bezpečnosti logistiky, na uľahčenie obchodných výmen, podporu etiky v obchode, ale aj na boj proti falšovaniu tovarov a pirátstvu. Organizácia sa vo svojej činnosti zasadzuje i za dodržiavanie obchodných zmlúv či ochranu kultúrneho dedičstva.

Slovensko prevzalo členstvo vo WCO 1. januára 1993 so všetkými povinnosťami a záväzkami po bývalej Česko-Slovenskej Federatívnej Republike (ČSFR). Pred ňou Československá socialistická republika (ČSSR) pristúpila k Dohovoru o zriadení Rady pre colnú spoluprácu 23. septembra 1965.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
ECB podľa očakávania nezmenila kľúčové úrokové sadzby ani politiku
<< predchádzajúci článok
ŽIGA: Tretina investícií by mala ísť do najmenej rozvinutých okresov