Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

28. augusta 2009

Sliny kliešťov môžu liečiť rakovinu, tvrdí štúdia



Hoci sa kliešte radia medzi parazity, ktoré sa živia krvou a nepatria do práve obľúbenej skupiny živočíchov, podľa štúdie brazílskych vedcov, môžu poslúžiť pri liečbe rakoviny kože, pečene a ...



Zdieľať
BRATISLAVA 28. augusta (WEBNOVINY) - Hoci sa kliešte radia medzi parazity, ktoré sa živia krvou a nepatria do práve obľúbenej skupiny živočíchov, podľa štúdie brazílskych vedcov, môžu poslúžiť pri liečbe rakoviny kože, pečene a pankreasu. V slinách bežného juhoamerického kliešťa amblyomma cajennense, objavili proteín, ktorý očividne redukuje či dokonca úplne vyhubí rakovinové bunky a ponechá len tie zdravé. "Je to niečo úplne nové," tvrdí molekulárna biologička z inštitútu v brazílskom meste Sao Paulo Ana Marisa Chudzinski-Tavassi, ktorá je zároveň vedúcou štúdie. "Zložka nachádzajúca sa v slinách tohto kliešťa, by mohla slúžiť ako liek na rakovinu," dodala.


Na objav podľa vlastných slov narazila pri testovaní antikoagulačných vlastností slín tohto živočícha. Teória, že proteín zvaný Factor X active môže mať dopad na rakovinové bunky, viedla k laboratórnym testom na bunkových kultúrach, ktoré presiahli všetky očakávania. "Na naše prekvapenie proteín nezabíjal zdravé bunky," uviedla Chudzinski-Tavassi. "No rakovinové bunky, áno," dodala. Výsledky štúdie boli viac než sľubné. "Ak každý deň po dobu 14 dní liečime malý nádor zvieraťa, tento sa prestane ďalej vyvíjať, dokonca sa zmenší. A po 42 dňoch nádor úplne odstránime," tvrdí vedkyňa.

Výroba lieku však bude vyžadovať celé roky klinických testov a značné finančné investície. Chudzinski-Tavassi už požiadala o patent na proteín kliešťov a objav svojho tímu prezentuje v medicínskych časopisoch a na konferenciách po celom svete. "Jedna vec je niečo objaviť. No zaviesť to do medicíny, je niečo úplne iné," uzavrela.

SITA/AFP

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Na Bratislavskom hrade našli zlatý poklad z rímskych čias
<< predchádzajúci článok
Slovensko má 114 prípadov prasacej chrípky