Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

03. marca 2010

Školy na zástavy a zničené rozhlasy nemajú



Foto: SITA/Michal Burza TRENČÍN 3. marca (WEBNOVINY) – Nečakané výdavky prinesie slovenským školám parlamentom schválený vlastenecký zákon z dielne SNS. Ak ho podpíše aj prezident, školy budú musieť do 1. apríla ...



Zdieľať
Foto: SITA/Michal Burza


TRENČÍN 3. marca (WEBNOVINY) – Nečakané výdavky prinesie slovenským školám parlamentom schválený vlastenecký zákon z dielne SNS. Ak ho podpíše aj prezident, školy budú musieť do 1. apríla každú triedu vyzdobiť štátnou zástavou, znakom, textom hymny a preambulou ústavy. Keďže sa má na začiatku každého vyučovacieho týždňa púšťať v triedach hymna, školy budú musieť investovať aj do zastaraných rozhlasov.

“Vzbudzovať národné cítenie a lásku k vlasti sa dá aj iným spôsobom ako vešať zástavy do každej učebne a púšťať hymnu. Nemyslím, že by to bola správna cesta,” povedala agentúre SITA Anna Homolová, zástupkyňa riaditeľa Strednej odbornej školy na Bzinskej ulici v Novom Meste nad Váhom. Homolová dodáva, že národná hrdosť sa dá zvyšovať aj podporou mladých talentov, či športovcov. Tak ako to urobili napríklad slovenskí hokejisti na práve skončenej zimnej olympiáde. “Deti majú povinnosť naučiť sa hymnu, na druhej strane sa mi zdá smiešne, aby si ju neustále opakovali."

Homolová sa domnieva, že potrebné peniaze na nákup zástav do tried by sa mohli radšej minúť na nové učebné pomôcky alebo opravu budov. Nevylúčila, že ak nedostanú peniaze aj na nefunkčný 30-ročný rozhlas, budú asi musieť spievať učitelia. “Som zvedavá, kde nájdeme na to peniaze, keď nemáme financie na bežný chod školy. Budeme ich pýtať od zriaďovateľa.”

Zriaďovateľom je Trenčiansky samosprávny kraj, ktorému šéfuje koalícia Smer-SD, ĽS-HZDS. Kraj má 50 stredných škôl. “Postupovať budeme v súlade so zákonom,” stručne odpovedala hovorkyňa kraja Vlasta Henčelová. Problém sa týka aj miest a obcí, ktoré sú zriaďovateľmi základných škôl.

“Prezident SR zatiaľ spomínaný zákon nepodpísal, ale ak sa tak stane, mesto Trenčín ho bude rešpektovať,” uviedla pre SITA hovorkyňa Erika Ságová. Trenčín dopredu ráta, že splniť požiadavky bude časovo a hlavne finančne náročné. “Na zabezpečenie všetkých náležitostí tak, ako ich ukladá zákon, zostáva necelý mesiac. Samozrejme, marcové náklady sú rozpočtované, a tak bude veľmi zložité nájsť v bežných príjmoch miesto na vykrytie nákladov na zabezpečenie uplatnenia zákona v praxi,” konštatovala Ságová. Národné povedomie sa podľa nej dá zvyšovať rôznymi spôsobmi, ale rozhodnutie poslancov Národnej rady SR treba rešpektovať.

Agentúra SITA sa snažila zistiť aj názor študentov, a to pred Strednou odbornou školou obchodu a služieb v Trenčíne. No asi z dvadsiatky oslovených študentov kráčajúcich do školy sa nik k zákonu nevedel alebo nechcel vyjadriť.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Syn zakladateľa Hamásu priznal, že donášal Izraelu
<< predchádzajúci článok
Reinfeldt a Bildt si pôjdu udobriť Rusov