Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

10. júna 2011

Školské odbory vyhlásili štrajkovú pohotovosť



Situácia v školstve je dlhodobo neúnosná, napätá a vláda pred ňou zatvára oči, tvrdia školskí odborári. Z tohto dôvodu dnes vyhlásili štrajkovú ...



Zdieľať
prvaci ziaci skola Foto: Ilustračné foto SITA/Martin HavranBRATISLAVA 10. júna (WEBNOVINY) – Situácia v školstve je dlhodobo neúnosná, napätá a vláda pred ňou zatvára oči, tvrdia školskí odborári. Z tohto dôvodu dnes vyhlásili štrajkovú pohotovosť.


„Je to prvý postupový krok, ďalším by mohol byť protestný míting pred Úradom vlády SR, ďalším ostrý štrajk,“ vyhlásil na dnešnej tlačovej konferencii zástupca predsedu školských odborárov Jozef Lužák.

Do konca roka už odbory štrajk nestihnú zorganizovať, nevylučujú ho však v septembri. Lužák hovorí, že vláda neustále odkladá rokovania s odborármi o navrhovaných zmenách a učiteľom už dochádza trpezlivosť. Kabinetu Ivety Radičovej poslal odborový zväz memorandum.


Platy im klesli

Nespokojnosť pedagogických i nepedagogických zamestnancov vychádza predovšetkým z platového ohodnotenia. „V školstve klesli v prvom kvartáli roku 2011 oproti porovnateľnému obdobiu z minulého roka nielen reálne, ale aj nominálne mzdy a spôsobilo to predovšetkým krátenie štátneho rozpočtu,“ uviedol Lužák. Priemerné mzdy v školstve v prvom kvartáli tohto roka klesli oproti rovnakému obdobiu roku 2010 o 2,4 eura na 530 eur.

„Namiesto zvýšenia, ktoré sme žiadali, evidujeme pokles,“ konštatuje Lužák. Dodáva, že priemerné platy pedagógov oscilujú, pretože zatiaľ čo učitelia na stredných školách sú nad priemerom v národnom hospodárstve, učitelia na základných školách sú pod priemerom. Inflácia, spotrebiteľské ceny a ďalšie ekonomické ukazovatele podľa odborárov ukazujú na potrebu zvýšiť platy. „Aby sa vyrovnal priemerný plat v školstve priemernému v národnom hospodárstve tak, aby nebol pokles reálnych miezd, bolo by ich potrebné navýšiť o 15 percent,“ uviedol Lužák.


Na chvoste únie

Odborári pripomenuli i rebríček Európskej únie, ktorý pred časom zverejnil Brusel. Slovensko je podľa neho z hľadiska financovania vzdelávania na chvoste 27-miestneho rebríčka EÚ na chvoste. SR je podľa rebríčka jedinou krajinou EÚ, ktorá na vzdelávanie vynakladá menej než štyri percentá HDP. „To všetko má potom vplyv na kvalitu vzdelávania,“ pripomína Lužák.

Podľa Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR (MŠVVaŠ) v tomto roku mzdy pedagógov neklesnú. "MŠVVaŠ SR poslalo na mzdy v školstve rovnaký objem peňazí ako v minulom roku. Zriaďovatelia však v prvom štvrťroku tohto roku vyplatili o niečo menej na mzdy ako v prvom štvrťroku 2010. Tieto prostriedky sú zriaďovatelia povinní vyplatiť v priebehu roka," vysvetlil odbor masmediálnej politiky ministerstva s dodatkom, že pedagogickí zamestnanci sú jediní zamestnanci v štátnej správe, ktorým neboli krátené mzdy na rok 2011.

Ministerstvo zároveň upozorňuje, že kým priemerná mzda v národnom hospodárstve v prvom štvrťroku 2011 dosiahla 746 eur, priemerná úroveň mzdy pedagogických zamestnancov za rovnaké obdobie je 749,2 eura. Rezort sa podľa tlačového odboru bude snažiť, aby mzdy učiteľov v pomere k priemeru v hospodárstve naďalej rástli.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V bardejovských kúpeľoch sa vírusom nakazili desiatky hostí
<< predchádzajúci článok
Spor o dodávky elektriny z Ruska je zažehnaný