Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

13. júna 2015

Školákom chýba rodičovská kontrola, vonku sa túlajú aj 11-roční



Stretávať sa s priateľmi po ôsmej hodine večer môžu každý deň aj niektorí 11-roční slovenskí školáci. V prieskume to uviedlo asi 12 percent opýtaných ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/Pavol Ďurčo
Bratislava 13. júna (TASR) – Stretávať sa s priateľmi po ôsmej hodine večer môžu každý deň aj niektorí 11-roční slovenskí školáci. V prieskume to uviedlo asi 12 percent opýtaných detí v tomto veku. V spomínanom čase sa so známymi stretáva aj 17 percent 13-ročných a takmer 30 percent 15-ročných. Tretina až polovica všetkých opýtaných uviedla, že nemá pochybnosti o "podporných vzťahoch so svojimi priateľmi".


Na informácie o zvyklostiach žiakov s dôrazom na zdravie upozornila medzinárodná štúdia HBSC (Health Behaviour in School-Aged Children). Výskum sa konal počas vlaňajšieho mája a júna na vzorke asi 10.000 detí vo veku 11, 13 a 15 rokov zo 130 základných škôl z celého Slovenska.

"Prekvapilo nás, že až toľkým deťom chýba rodičovská kontrola. Pravidlá obmedzujúce sledovanie televízie, hranie hier na počítači či surfovanie na internete chýba asi 40 percentám 11-ročných," povedala Andrea Madarasová Gecková z národného tímu HBSC.

Štúdia poukázala, že napríklad 30 percent otcov detí v tomto veku a asi polovica otcov 13- a 15-ročných školákov nevie, ako ich deti tráva voľný čas a kam chodia večer.

Spolu so svojimi rodičmi sa o veciach nerozpráva sedem percent 11-ročných a 10 až 15 percent školákov vo veku 13 až 15 rokov. S rodičmi na prechádzky nikdy nechodí deväť až 13 percent školákov vo veku 11 rokov a 19 až 29 percent žiakov vo veku 13 až 15 rokov.

HBSC je jedna z prvých medzinárodných prierezových štúdií, ktorá začala ako iniciatíva troch krajín (UK, Fínsko a Nórsko) v roku 1983. Postupne sa pridávali i ďalšie krajiny, štúdia bola prijatá Svetovou zdravotníckou organizáciou WHO (1983) a v súčasnosti na nej spolupracuje viac ako 40 krajín Európy a Severnej Ameriky. Podľa odborníkov z národného tímu by štúdia mohla podnietiť ministerstvá, aby s niektorými rizikovými výsledkami niečo urobili.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
VIDEO: Spevák Foo Fighters si počas koncertu v Göteborgu zlomil nohu
<< predchádzajúci článok
Švédi prišli na geniálny spôsob, ako zachrániť viac životov