Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala

13. septembra 2014

Skladateľ J.M. Jarre písal hudbu pre orchestre, balety aj filmy



JEAN-MICHEL JARRE - Skladateľ a hráč na klávesových nástrojoch a priekopník elektronickej hudby.



Zdieľať
JEAN-MICHEL JARRE - Skladateľ a hráč na klávesových nástrojoch a priekopník elektronickej hudby. Foto: TASR/Tomáš Halász
 
Lyon/Bratislava 13. septembra (TASR) - Francúzsky hudobný skladateľ a dirigent Maurice Jarre, ktorý od polovice 60. rokov 20. storočia žil v USA, by sa v sobotu 13. septembra dožil 90 rokov.


Patrí medzi tých skladateľov filmovej hudby, ktorí zanechali svojou tvorbou výraznú stopu v dejinách svetovej kinematografie. Svedčia o tom viaceré nominácie na Oscara, hviezdička na hollywoodskom Chodníku slávy (Walk of Fame), či iné trofeje, ako napríklad Grammy, Európska filmová cena, štyri Zlaté glóbusy pri ďalších siedmich nomináciách na toto ocenenie, či dve britské filmové ceny BAFTA a mnoho ďalších.

Komponoval symfonické skladby, ako aj baletnú a divadelnú hudbu, najväčší ohlas však získala práve jeho filmová tvorba. Zložil hudobný sprievod pre viac ako 150 filmov, pracoval pre viacerých legendárnych režisérov, vrátane Johna Frankenheimera, Johna Hustona, Luchina Viscontiho či Alfreda Hitchcocka. Získal troch Oscarov za hudbu k snímkam Lawrence of Arabia (Lawrence z Arábie, 1962), Doctor Zhivago (Doktor Živago, 1965) a A Passage to India (Cesta do Indie, 1984).

Debutoval vo svete filme v roku 1952, jedným z jeho posledných snímok bol soundtrack k americkej dráme I Dreamed of Africa (Snívala som o Afrike) z roku 2000.

Fotogaléria Jean Michel Jarre




Maurice Jarre sa narodil 13. septembra 1924 vo francúzskom Lyone. Hudbu objavil až v tínedžerskom veku a na parížske konzervatórium odišiel z inžinierskych štúdií na parížskej Sorbonne napriek tomu, že si to jeho otec neprial. Študoval bicie, kompozíciu a harmóniu. Hrou na bicie v divadle sa spočiatku aj živil, kým ho neangažovali ako skladateľa vo francúzskom divadle Théâtre National Populaire. Zostal tam 12 rokov.

Objednávku na prvú filmovú hudbu dostal v roku 1951, o rok debutoval hudbou k dokumentu Hôtel des Invalides, prevratným opusom sa pre neho stal film Lawrence z Arábie (režisér David Lean), keď dostal spoločne s ďalšími dvoma skladateľmi zákazku na hudbu k tejto snímke. Pre mnohé príčiny sa nakoniec so sprievodnou hudbou vyrovnal iba Jarre, ktorý za ňu dostal svojho prvého Oscara. Hudba pred ďalšie snímky režiséra Davida Leana Doktor Živago a Cesta do Indie Jarremu priniesli opäť Oscarov. Jarre často hovoril, že režisér Lean má špecifické požiadavky na úlohu, ktorú hrá hudba vo filme a mal pre tieto požiadavky pochopenie, rozumel, čo Lean chce. Ako v roku 1989 v interwiev pre časopis Variety podotkol: "Štyri filmy, z toho tri Oscary, nie je to zlé".



Zameraním symfonik a známy používaním perkusií Jarre často zaraďoval do orchestra etnické inštrumenty ako je citara (Lawrence z Arábie) alebo fujara (The Tin Drum - Plechový bubienok), alebo balalajka v Doktorovi Živagovi. V osemdesiatych rokoch 20. storočia zaradil do svojej tvorby aj syntetické zvuky, keď v roku 1982 použil elektronickú hudbu pre film The Year of Living Dangerously (Rok nebezpečného života).

Štyrikrát ženatý Maurice Jarre zomrel 29. marca 2009 (ako deň úmrtia sa uvádza aj 28. marec) v americkom Malibu po krátkej ťažkej chorobe vo veku 84 rokov.

Ešte vo februári 2009 pribudol do jeho zbierky trofejí čestný Zlatý medveď, ktorého sa mu rozhodli udeliť za celoživotné dielo na tradičnom nemeckom festivale Berlinale 2009.



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Herečka a speváčka Pia Zadora sa zranila pri páde z golfového autíčka
<< predchádzajúci článok
Nezúrte nad vyúčtovaním za byt, pomôže vám SOI-ka, ale nie vždy