Sklad slovenskej výpravy v Olympijskej dedine zatopený
Dvaja členovia vedenia slovenskej výpravy Roman Buček a Petra Kadnárová prileteli zo známych dôvodov (porucha lietadla, ktoré malo zo Schwechatu do čínskej metropoly odletieť už v utorok večer) do ...
BRATISLAVA 25. júla (WEBNOVINY) - Dvaja členovia vedenia slovenskej výpravy Roman Buček a Petra Kadnárová prileteli zo známych dôvodov (porucha lietadla, ktoré malo zo Schwechatu do čínskej metropoly odletieť už v utorok večer) do dejiska olympijských hier Pekingu s jednodňovým oneskorením - namiesto stredy až vo štvrtok predpoludním. Na letisku prebehlo všetko v poriadku. Ako akreditovaní účastníci OH obaja Slováci prešli cez imigračnú kontrolu vyhradeným samostatným koridorom a nemuseli zbytočne márniť čas. Do Olympijskej dediny sa z letiska, ktoré je v blízkosti vodáckeho areálu Šunji, presunuli za pol hodiny, čo je naozaj sľubný časový údaj, najmä keď ešte nie je v platnosti vyhradený olympijský pruh na pekinských cestách.
Od príchodu do dediny sa Slováci takpovediac nezastavili. "Takmer hneď po príchode nás čakal registračný míting, na ktorom sme so zástupcami organizačného výboru preberali celú potrebnú dokumentáciu okolo registrácie všetkých našich 57 športovcov, ako aj členov sprievodu. Trvalo to až štyri hodiny. Pôvodne sme plánovali ešte v priebehu štvrtka prebrať aj dvojtonové letecké kargo výpravy, lenže vzhľadom na nečakanú komplikáciu sme to museli preložiť až na piatok. Po silných lejakoch totiž boli skladové priestory výprav, ktoré sa nachádzajú dve podlažia pod úrovňou zeme, zatopené a nepoužiteľné,“ informoval www.olympic.sk z Pekingu zástupca šéfa misie Roman Buček.
Slováci museli v tejto situácii zaimprovizovať a rozhodli sa ako sklad využiť ubytovacie priestory, ktoré sú zatiaľ ešte bez obyvateľov. "Povedali sme si, že to nebudeme siliť a na vysušenie skladu nebudeme čakať. Beztak v kargu prevažuje batožina členov výpravy, ktorú by sme aj tak museli rozniesť na jednotlivé izby, plus je tam zdravotnícky materiál, ktorý pôjde do našej ambulancie. Dohodli sme sa, že obsah karga vynesú do našich ubytovacích priestorov a tam ho potom rozdelíme podľa určenia,“ hovorí zástupca šéfa slovenskej
V priebehu piatka čaká Romana Bučeka a Petru Kadnárovú nielen prevzatie obsiahleho karga, ale aj cesta k vodáckemu areálu v Šunji na obhliadku hotela, v ktorom by počas OH mali bývať najprv vodní slalomári a potom aj rýchlostní kanoisti. "Dúfam, že všetko stihneme tak, aby sme sa večer ešte mohli stretnúť s olympijským atašé výpravy Petrom Klenovským,“ zakončil Roman Buček.
Prví vodnoslalomárski reprezentanti (Michal Martikán, Elena Kaliská a Peter Cibák) odlietajú do Pekingu už v piatok popoludní a po sobotňajšom príchode sa presunú hneď do hotela v blízkosti najvzdialenejšieho pekinského olympijského športoviska. V nedeľu sa za nimi do čínskej metropoly spoločne so šéfom slovenskej misie Vladimírom Millerom i s dvoma lekármi vydajú aj Peter a Pavol Hochschornerovci. V pondelok večer odletí najpočetnejšia časť slovenskej výpravy, z ktorej sa už viacerí (vzpierači Martin Tešovič a Ondrej Kutlík, gymnastka Ivana Kováčová, plus viacerí členovia sprievodu) ubytujú priamo v dedine, oficiálne otvorenej od nedele 27. júla.
Prevažná väčšina olympionikov v pondelňajšej odletovej várke - týka sa to všetkých atlétov, aj ich trénerov - v Pekingu len prestúpi na let do Japonska, kde v Koči absolvujú záverečné sústredenie. Windsurfista Patrik Pollák s trénerom Dušanom Vanickým sa tiež v Pekingu dlho neohrejú, pretože sa presunú do dejiska jachtárskych súťaží OH Čching-taa. Ako je známe, Pollák bude ako jediný zo slovenských športovcov na OH súťažiť mimo Pekingu.
SITA, SOV