Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

31. októbra 2014

Situáciu počas 1. svetovej vojny dokumentuje výstava Mobilizácia



Na snímke žiaci deviatej triedy Základnej školy na Malonecpalskej ulici v Prievidzi riešia úlohy počas sprievodného podujatia



Zdieľať
Na snímke žiaci deviatej triedy Základnej školy na Malonecpalskej ulici v Prievidzi riešia úlohy počas sprievodného podujatia Foto: TASR/Pavol Remiaš
Prievidza 31. októbra (TASR) – Celistvý obraz o priebehu prvej svetovej vojny a to nielen na fronte, ale predovšetkým v zázemí, v regióne hornej Nitry, približujú sprievodné podujatia a výstava Mobilizácia. Pripravilo ju Hornonitrianske múzeum v Prievidzi pri príležitosti 100. výročia vypuknutia vojnového konfliktu.


„Na výstave, ktoré múzeum pripravilo v spolupráci s Ministerstvom vnútra SR a Štátneho archívu Nitra, pobočkou Bojnice, si návštevníci môžu pozrieť rôzne predmety z našich múzejných zbierok, vzácne úradné listiny a dokumenty, aj osobné predmety, fotografie, či listy a pohľadnice z frontu, ktoré na výstavu zapožičali potomkovia vojakov“, informoval pedagóg múzea Ján Vingarik. Medzi exponátmi sú úradné dokumenty, ako je napríklad originál vyhlášky mobilizácie, úradné listiny, ktoré zavádzajú niektoré opatrenia v čase vypuknutia cholery, zoznamy a podobne. Sú tam aj ukážky dobových chladných i palných zbraní, medzi inými aj plameňomety v tvare pušky, ktoré sa vtedy začali používať, šrapnely, náboje do kanónov, náboje do pušiek, obal z pechotnej míny, poľný telefón a iné.



Veľkú pozornosť však výstava venuje zázemiu. Na konkrétnych prípadoch poukazuje ako sa prejavila vojna ďaleko od frontovej línie, vo vnútrozemí. Od rekvirácií surovej gumy, medených kotlov, rajníc a hrncov, ale aj všetkých zvonov z kostolov na hornej Nitre, po rekviráciu dobytka alebo obilia. Približuje aj pôsobenie zajatcov v regióne, Srbov, Rusov a neskôr i Talianov, ktorí pracovali v poľnohospodárstve na veľkostatkoch, ale aj v handlovskej uhoľnej bani.

Múzeum pripravilo pre žiakov deviatych tried základných škôl a študentov stredných škôl lektorovanú prehliadku výstavy s aktívnym zapojením sa v rámci riešenia niektorých úloh. „Chceme, aby sa mladí ľudia lepšie vžili do vtedajšej situácie obyvateľstva, na ktoré plne dopadli útrapy vojny. Tak sme pre nich pripravili fiktívne, ale zovšeobecňujúce príbehy vojakov z Handlovej a dediny Cigeľ, ktorí bojovali na frontoch prvej svetovej vojny a matky z Oslian, ktorá zostala sama a stratila muža a svojich synov. Skupiny žiakov a študentov majú počas prehliadky výstavy doplniť alebo opraviť fakty v pracovných listoch a potom o tom aj vedieť porozprávať iným“, vysvetlil Vingarik. V ďalších úlohách mladí návštevníci sledujú aj osud dvoch fabrík. Firmy Tonet vo Veľkých Uherciach, ktorá vyrábala ohýbaný nábytok a kvôli vojne, pre nedostatok odbytu, skrachovala. Naopak, firma Carpathia Prievidza, spracovávajúca potraviny, sa vďaka zásobovaniu vojakov a predaju svojich výrobkov stala mimoriadne prosperujúcou.

Výstava i sprievodné podujatia potrvajú do 14. novembra 2014.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Slovenská komora exekútorov žiada od J. Mihála ospravedlnenie
<< predchádzajúci článok
V Rusku testujú palivo budúcnosti pre jadrové reaktory