Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

22. mája 2015

Signatári charty chcú riešenie problému cestovného ruchu na Slovensku



Ilustračná snímka



Zdieľať
Ilustračná snímka Foto: TASR/František Iván
Bratislava 22. mája (TASR) - K bezodkladnému riešeniu situácie v cestovnom ruchu Slovenska dnes prostredníctvom médií vyzvali vládu, predsedu vlády a predsedu parlamentu signatári "Charty priemyslu turizmu Slovenska". Štát by si podľa charty po 22 rokoch mal začať plniť svoju nezastupiteľnú úlohu v priemyselnom odvetví cestovného ruchu (CR).


"Počas všetkých vlád Slovensko realizuje iba akési nefunkčné provizórium v tomto multirezorte, ktorý je potenciálne jedným zo strategicky najdôležitejších odvetví hospodárstva. Súčasná vláda nadviazala na negatívnu prax jej predchodkýň," uviedli vo výzve, v ktorej kritizujú neprofesionálne a neracionálne "ad hoc aktivity štátu bez odborne pripravenej koncepcie a jasne definovaného zámeru". Tieto aktivity podľa signatárov "nemohli nahradiť, a ani nenahradili, tak potrebnú profesionálnu činnosť pri usmerňovaní cestovného ruchu". Štát podľa nich bol a naďalej je "najväčšou prekážkou možného rozvoja trhu práce v cestovnom ruchu Slovenska, vzniku nových pracovných miest, brzdou príspevku cestovného ruchu k hospodárskemu rastu krajiny, hlavne ako exportného artikla, prekážkou tvorby konkurenčného prostredia v cestovnom ruchu. Výsledkom neadekvátnych aktivít bolo v skutočnosti odrádzanie turistov od návštevy Slovenska," píšu v charte.

Bezodkladne medzi prvými opatreniami žiadajú ustanoviť centrálny orgán pre organizáciu, koordináciu a usmerňovanie cestovného ruchu Slovenska, pozastaviť účinnosť súčasne platného zákona o podpore CR a pripraviť nový zákon, ktorý zabezpečí funkčný TSA (Tourism Satellite Account) minimálne na úrovni rozsahu TSA v Českej republike. Definovať treba aj produkt turizmu Slovenska, do cestovného ruchu implementovať stratégiu striebornej ekonomiky zameranej na potreby starnúcej populácie, prehodnotiť čerpanie financií zo štátneho rozpočtu a fondov EÚ. Zavedenie poukážok považujú za nesystémové, čo by riešenie problémov v slovenskom cestovnom ruchu odložilo len načas.

Pod chartu sa podpísalo deväť osobností, vrátane vedeckých pracovníkov a podnikateľov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Deti budú na zjazdovkách lyžovať a snoubordovať povinne s prilbou
<< predchádzajúci článok
Lufthansa zvažuje neohlásené zdravotné prehliadky pre pilotov