Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

06. februára 2015

SIEŤ: Slovensko má potenciál stať sa digitálnym tigrom strednej Európy



Na snímke delegáti hlasujú na ustanovujúcom sneme strany Sieť v Žiline 1. septembra



Zdieľať
Na snímke delegáti hlasujú na ustanovujúcom sneme strany Sieť v Žiline 1. septembra Foto: TASR/Pavol Ďurčo
Bratislava 6. februára (TASR) – Slovensko má potenciál stať sa digitálnym tigrom strednej Európy a má na to aj dostačujúce zdroje, povedal dnes na tlačovej konferencii odborník strany Sieť pre národohospodárske otázky Robert Auxt. Efektívna digitalizácia verejnej správy je podľa neho nutná, ak chce byť Slovensko konkurencieschopné. Práve efektívnosť má štátu v súčasnosti unikať. S podpredsedníčkou strany Katarínou Cséfalvayovou preto predstavil štyri konkrétne vízie, ako to dosiahnuť.


"Prvým cieľom je zavedenie klientsky a užívateľsky zameraných služieb pre občana. Hlavnou službou by mohlo byť zavedenie elektronického občianskeho preukazu priamo v SIM karte smart telefónu," povedal Auxt. Podľa neho by to zjednodušilo prístup občanov k elektronickým službám, ako príklad spomenul prvé elektronické voľby, ktoré by sa podľa neho mohli konať už v roku 2020.

Sieť ukazuje aj na podporu digitálneho hospodárstva. "V praxi by to znamenalo zavedenie systému sledovania a vyhodnocovania výdavkov štátu a čerpania eurofondov v reálnom čase, čo by zabezpečilo ich transparentnosť a otvorenosť pre občanov," poukázal Auxt. Mimoparlamentná strana navrhuje aj výstavbu bezdrôtových sietí a podporu elektronického pokrytia wifi siete na väčšine Slovenska. Občan by sa tak podľa Siete vedel z rôznych miest pripojiť na portál štátnej správy. "Projekt elektronickej výučby by zase vedel zaviesť učebná osnovy cez virtuálny portál pre všetky stredné a základné školy," informoval.

Sieť by chcela chrániť bezpečie ľudí v kyberpriestore a zamerať sa aj na rozvoj IT zázemia v Košiciach a Prešove. Digitalizácia je podľa Auxta nutná, ak chce mať štát nízke náklady na prevádzku štátu.

"Slovensko má zdroje na dostatočné naplnenie našej vízie," povedala Cséfalvayová. Tie majú byť v Operačnom programe Informatizácia spoločnosti SR (OPIS). "Zdroje Európskej únie v OPIS-e na digitalizáciu verejnej správy predstavujú pre Slovensko sumu 843 miliónov eur v prvom období a ďalších 947 miliónov eur na obdobie rokov 2014 až 2020," povedala.

Slovensku podľa nej napriek miliónom chýba praktická aplikácia digitálnych služieb verejnej správy. "Vláda síce úspešne zaviedla elektronické občianske preukazy a elektronický podpis, ich reálne použitie je pre občana takmer nulové," zdôraznila.

Za inšpiratívnu krajinu podpredsedníčka strany označila Estónsko, ktoré do digitálneho veku "preskočilo" za približne desatinu už Slovenskom použitých nákladov.





Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Počet prípadov súvisiacich s phishingom sa vlani takmer zdvojnásobil
<< predchádzajúci článok
Výbor zrejme nebude na aktuálnej schôdzi riešiť ministra P. Pavlisa