Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

10. júna 2010

Siedmych bosnianskych Srbov odsúdili za Srebrenicu



Dvaja z odsúdených Milan Gvero a Vinko Pandurevic (v prednom rade zľava doprava). Foto: SITA,AP AMSTERDAM 10. júna (WEBNOVINY) - Siedmich príslušníkov bosnianskosrbských ozbrojených síl odsúdil vo štvrtok Medzinárodný ...



Zdieľať
sud za srebrenicu Dvaja z odsúdených Milan Gvero a Vinko Pandurevic (v prednom rade zľava doprava).

Foto: SITA,AP
AMSTERDAM 10. júna (WEBNOVINY) - Siedmich príslušníkov bosnianskosrbských ozbrojených síl odsúdil vo štvrtok Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) na vysoké tresty väzenia za vojnové zločiny spáchané v bosnianskej Srebrenici. Išlo o najväčší súdny proces, aký ICTY vo svojej histórii uskutočnil. Trval tri roky, počas ktorých súd vypočul takmer 450 svedkov.

Vujadin Popovič a Ljubiša Beara, velitelia vojenských bezpečnostných síl, dostali doživotie za genocídu, vraždu a vyhladzovanie rasy počas srebrenickej masakry v roku 1995. "Popovič si bol vedomý, že zámerom bolo nielen zabiť tých, ktorí padli do rúk bosnianskosrbských síl, ale zabiť ich čo najviac s cieľom zničiť celú etnickú skupinu," píše sa v rozsudku. Ďalší vojenský veliteľ Drago Nikolič dostal 35 rokov väzenia, ostatní štyria boli odsúdení na 5 až 19 rokov. Všetci siedmi odsúdení mali styky s bosnianskosrbským lídrom Radovanom Karadžičom, ktorého proces je zatiaľ iba v počiatočnej fáze.

Masakra v Srebrenici je považovaná za najhorší prípad hromadného vyvražďovania na európskom kontinente od skončenia druhej svetovej vojny. Bosnianskosrbské jednotky zabili v okolí Srebrenice vyše 7000 moslimských mužov a chlapcov. Tragédii nezabránili ani mierové sily OSN, ktorá Srebrenicu vyhlásila za chránené územie. Rozhodujúci podiel na tragédií mal podľa ICTY dnes 67-ročný Ratko Mladič a 64-ročný Radovan Karadžič, vtedajší bosnianskosrbský prezident. Kým Karadžič už stojí pred tribunálom, Mladič je stále na úteku.

SITA/Reuters

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Povodne ovplyvnili premávku rýchlikov
<< predchádzajúci článok
Štát vyhral spor v kauze Transpetrol aj na NS SR