Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

04. júna 2009

Severokórejská loď narušila našu hranicu, tvrdí Soul



Severokórejský hliadkovací čln sa vo štvrtok dostal cez hranicu do vôd Južnej Kórey a zostal tam takmer hodinu. Do severokórejských vôd sa vrátil až po opakovaných varovaniach, informovali ozbrojené sily v ...



Zdieľať
SOUL 4. júna (WEBNOVINY) - Severokórejský hliadkovací čln sa vo štvrtok dostal cez hranicu do vôd Južnej Kórey a zostal tam takmer hodinu. Do severokórejských vôd sa vrátil až po opakovaných varovaniach, informovali ozbrojené sily v Soule. Loď narušila hranicu v Žltom mori popoludní a vrátila sa po asi 50 minútach, uviedol vo svojom vyhlásení juhokórejský spoločný výbor náčelníkov štábov.


Situácia na námornej hranici známej ako Severná vymedzujúca línia je napätá, odkedy Severná Kórea (KĽDR) odstúpila od prímeria, ktoré ukončilo vojnu z rokov 1950-1953 na Kórejskom polostrove, a začala sa vyhrážať svojmu južnému susedovi útokom.

Plavidlo KĽDR sa nachádzalo 1,6 kilometra za spoločnou hranicou, uviedol pre tlačovú agentúru AFP hovorca výboru. Podľa neho pravdepodobne prenasledovalo čínsku loď, ktorá v tejto oblasti nelegálne lovila kraby. Nevylúčil však, že mohlo ísť aj o plánované narušenie hraníc s cieľom ešte viac zvýšiť napätie medzi krajinami. Južná Kórea vyslala varovnú správu ako pred, tak aj po tom, ako sa severokórejský čln dostal do juhokórejských vôd. "Naše hliadkovacie člny sa priplavili, aby zastavili prenikanie" do výsostných vôd krajiny, vysvetlil hovorca. Neuviedol pritom, ako ďaleko sa člny od seba nachádzali.

Juhokórejské i spojenecké zahraničné sily sú v stave najvyššej pohotovosti odvtedy, čo Pchjongjang pohrozil útokom v reakcii na pripojenie sa Soulu k medzinárodnej iniciatíve na zastavenie šírenia zbraní hromadného ničenia. Južná Kórea nasadila do blízkosti hraníc so Severnou Kóreou vysokorýchlostnú hliadkovaciu loď vybavenú riadenými strelami, Američania poslali 680-tisícovej juhokórejskej armáde na pomoc 28 500 vojakov a súhlasili predať Soulu bomby, ktoré sú schopné zničiť podzemné zariadenia na severe. Napätie na rozdelenom polostrove sa vystupňovalo v súvislosti so severokórejským podzemným jadrovým testom z 25. mája, sériou odpálených rakiet krátkeho doletu a vypovedaním prímeria z konca kórejskej vojny z roku 1953. Na základe posledných informácií chystá Kórejská ľudovodemokratická republika odpálenie rakety dlhého doletu.


SITA/AFP

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Pri Novákoch chcú postaviť paroplynovú elektráreň
<< predchádzajúci článok
Orbán nie je neofašista, tvrdí maďarský premier