10. decembra 2014
Ilustračné foto Foto: TASR/APBelfast 10. decembra (TASR) - Britské Severné Írsko v utorok postavilo mimo zákon platenie za sex po vzoru škandinávskych krajín. Informovala o tom tlačová agentúra AP.
Valná väčšina politikov z britských protestantských aj írskych katolíckych strán zastúpených v severoírskom parlamente spoločne podporila Zákon o obchode s ľuďmi a sexuálnymi službami, pripravovaný od polovice roku 2013.
Vo zvyšku Británie a vo väčšine krajín Európskej únie je prostitúcia legálna, avšak väčšina aktivít spojených s obchodom s ňou ilegálna, vrátane verejných domov a verejného ponúkania sexuálnych služieb.
Švédsko, Nórsko, Island a teraz aj Severné Írsko sa rozhodli trestať zákazníkov namiesto prostitútok. Írska republika zvažuje podobný krok.
Nový severoírsky zákon trestá platenie za sex až jedným rokom väzenia.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR