10. augusta 2024

10.8.2024 (SITA.sk) - Juhokórejská armáda oznámila, že Severná Kórea opäť posiela na juh balóny, ktoré pravdepodobne nesú odpad. Zbor náčelníkov štábov juhokórejských ozbrojených síl v sobotu uviedol, že vietor by mohol balóny zaniesť do regiónov severne od hlavného mesta Soul.
K susedovi poslali vyše 2000 balónov
Magistrát v Soule a samospráva provincie Kjonggi poslali obyvateľom varovania, aby si dali pozor na predmety padajúce z oblohy a v prípade, že spozorujú balón, nech ho nahlásia vojenskej polícii.
Ako informuje agentúra AP, zatiaľ nie sú správy o tom, že by vznikli škody na majetku alebo niekto utrpel zranenia. Severná Kórea v ostatných týždňoch poslala smerom k jej južnému susedovi viac ako 2 000 balónov s odpadom.
Stupňovanie psychologického boja
Túto kampaň označila za odvetu za to, že juhokórejskí aktivisti posielajú cez hranicu letáky s propagandou proti severokórejskému režimu. Balóny sa podpísali pod stupňovanie psychologického boja medzi znepriatelenými Kóreami, ktorý pridáva napätiu na Kórejskom polostrove.
Soul na severokórejskú balónovú kampaň zareagoval vysielaním propagandy či K-popových skladieb z reproduktorov pri hranici smerom na sever. Odborníci tvrdia, že Pchjongjang takéto vysielanie nenávidí, pretože sa obáva, že by to mohlo demoralizovať jednotky a obyvateľov v prvej línii.
Zdroj: SITA.sk - Severná Kórea opäť posiela na juh balóny s odpadom, magistrát v Soule varoval obyvateľov © SITA Všetky práva vyhradené.