Hlavný žalobca haagskeho tribunálu pre vojnové zločiny požiadal sudcov, aby srbského ultranacionalistu Vojislava Šešelja zbavili práva obhajovať sa pred súdom sám. Serge Brammertz návrh odôvodnil ...
HAAG 8. augusta (WEBNOVINY) - Hlavný žalobca haagskeho tribunálu pre vojnové zločiny požiadal sudcov, aby srbského ultranacionalistu Vojislava Šešelja zbavili práva obhajovať sa pred súdom sám. Serge Brammertz návrh odôvodnil podozrením z toho, že Šešelj sa pokúša o obštrukcie a nariadil "okamžité prerušenie Šešeljovej sebaprezentácie" pred Medzinárodným tribunálom OSN pre bývalú Juhosláviu (ICTY). Belgický prokurátor varoval, že "obvinený robí dokázateľne a vytrvalo obštrukcie počas tohto procesu, na súde aj mimo neho", čo je podľa neho "súčasťou rozsiahlej kampane zo strany obvineného a jeho spolupracovníkov". Bramertz ďalej vyhlásil, že Šešelj používa súdnu miestnosť ako "platformu na obhajovanie svojej politickej agendy a zastrašovanie svedkov".
Päťdesiattriročný Šešelj, ktorý sa vo februári 2003 vzdal haagskemu tribunálu, v minulosti vyhlásil, že ho chce "zničiť". V roku 2006 začal s hladovkou s cieľom prinútiť súd, aby mu umožnil obhajovať sa sám. Prvé súdne pojednávanie tak muselo byť anulované. Ďalšie sa začalo v novembri 2007, keď Šešelj vyjadril ľútosť nad tým, že tribunál neuplatňuje trest smrti. "Takže hrdo, s dôstojnosťou a vzpriamený ako môj priateľ Saddám Husajn, by som mohol učiniť za dosť mojej ideológii... Žil som dosť dlho, ale pre svoju ideológiu chcem zabezpečiť nesmrteľnosť," povedal. Šešelj čelí obvineniu z kriminálneho spolčenia s bývalým juhoslovanským prezidentom Slobodanom Miloševičom. Spolok mal slúžiť na "etnické vyčistenie" rozsiahlych častí Bosny, Chorvátska a srbskej severnej provincie Vojvodina.
Miloševič sa pred ICTY obhajoval sám. Proces s bývalým diktátorom trval takmer päť rokov a obvinený sa vynesenia verdiktu ani nedožil; v marci 2006 zomrel v haagskej cele na zlyhanie srdca. Bývalý bosnianskosrbský líder Radovan Karadžič minulý týždeň rovnako vyhlásil, že sa chce počas svojho procesu zastupovať sám.
Šešelj obvinenia z vojnových zločinov a zo zločinov proti ľudskosti vytrvalo odmieta. V rokoch 1991 až 1993 sa mal okrem iného dopustiť prenasledovania, deportácie, vrážd a mučenia. Ultranacionalista, ktorého proces by mohol potrvať ešte asi rok, je stále predsedom Srbskej radikálnej strany, druhého najväčšieho politického zoskupenia v Srbsku podľa počtu poslancov v belehradskom parlamente.
SITA/AFP