SES-15 úspešne vypustený do vesmíru po prvýkrát s využitím rakety Soyuz Foto: ESA-CNES-ArianespaceGuyana vesmírne centrum, Kourou 22. mája (OTS) - Spoločnosť SES úspešne vypustila svoj prvý hybridný satelit SES-15 na palube rakety Soyuz z Európskeho vesmírneho centra v Kourou vo Francúzskej Guyane v závere minulého týždňa (18. mája o 13:54 hod. stredoeurópskeho času). SES-15 je zároveň prvým satelitom spoločnosti SES, ktorý na svoju geostacionárnu misiu využil raketu Soyuz.
Prvý hybridný satelit SES bude umiestnený na orbitálnej pozícii 129°W. Hybridný náklad pozostáva zo širokých lúčov v Ku-pásme, technológie HTS (High Throughput Satellite) určenú pre Ku-pásmo s možnosťou zabezpečenia konektivity aj pre Ka-pásmo. Disponuje 16 transpondérmi v Ku-pásme (36 MHz ekvivalent), ako aj kapacitou s vysokou priepustnosťou (HTS) a bude zabezpečovať služby pre Severnú Ameriku, Mexiko, Strednú Ameriku a oblasť Karibiku.
SES-15 úspešne vypustený do vesmíru po prvýkrát s využitím rakety Soyuz Foto: ESA-CNES-ArianespaceSatelit SES-15 bude môcť vďaka HTS technológii poskytovať optimalizované a flexibilné pokrytie pre významných globálnych poskytovateľov služieb v oblasti konektivity a zábavy (IFC/IFE) v leteckej doprave, vrátane spoločností ako Global Eagle Entertainment, Gogo a Panasonic Avionics. SES-15 tiež disponuje aj samostatným širokým lúčom, ktorý umožňuje IFC/IFE poskytovateľom aj prenos živého televízneho obsahu počas letov v rámci USA (vrátane Havaja a Aljašky), Kanady, Mexika a oblasti Karibiku. Táto unikátna kombinácia lúčov zároveň umožňuje optimalizovať HTS kapacitu pre zabezpečenie internetového pripojenia a pokrytie širokého lúča pre vysielaný obsah.
Kapacitné možnosti satelitu budú môcť využiť poskytovatelia VSAT sietí a budú sa dať využiť aj v rámci ďalších služieb náročných na objem dát vo vládnom sektore a námorníctve.
Satelit zároveň disponuje kapacitou pre systém WAAS (Wide Area Augmentation Systems), ktorý umožní americkému Federálnemu úradu pre letectvo (FAA) zdokonaliť systém navigácie GPS s cieľom vylepšiť presnosť, integritu a dostupnosť systému pre letecký sektor.
Satelit je vybavený elektrickým systémom pohonu, ktorý použije na umiestnenie a občasné korekcie kurzu satelitu na orbite počas doby jeho využívania.
SES-15 úspešne vypustený do vesmíru po prvýkrát s využitím rakety Soyuz Foto: ESA-CNES-Arianespace
„
Úspešné vypustenie satelitu SES-15 je prvé z troch plánovaných misií hybridných satelitov, ktoré disponujú technológiami širokých lúčov a HTS. SES-15 spolu s hybridným satelitom SES-14, ktorý má byť čoskoro vypustený do vesmíru, v kombinácii s existujúcimi satelitmi SES na orbite, poskytujú najflexibilnejšiu platformu pre konektivitu v leteckej doprave v Severnej Amerike,“ hovorí
Martin Halliwell, technický riaditeľ spoločnosti SES. „
Satelit SES-15 nám umožní posilniť našu schopnosť poskytovať služby budúcej generácie, ktoré sú náročné na prenos veľkých objemov dát pre námorníctvo, ako aj v oblasti zabezpečenia širokopásmového internetu pre korporátny sektor.“
„
Spoločnosť SES je naším dlhoročným partnerom. Sme nesmierne radi, že môžeme byť súčasťou ich dôležitej misie, ktorej cieľom je zabezpečovať služby pre letecký sektor s ohľadom na neustále rastúci objem dát, vďaka úspešnému vyneseniu satelitu SES-15 na palube rakety Soyuz,“ povedal
Stephane Israël, CEO spoločnosti Arianespace.
Viac informácií o satelite SES-15 nájdete na
www.ses.com/newsroom/launch-ses-15
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR