Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

24. júna 2013

Seriál: Všetko, čo ste potrebovali vedieť o chudnutí



Osobne poznám len málo žien, ktoré by sa pri pohľade do zrkadla nezačali dôkladne obzerať, či nemajú nejaké to kilo navyše. Väčšina z nás túži dostať sa zase do formy, či už z dôvodu ...



Zdieľať
bez nazvu BRATISLAVA 24. júna (WBN/PR) - Osobne poznám len málo žien, ktoré by sa pri pohľade do zrkadla nezačali dôkladne obzerať, či nemajú nejaké to kilo navyše. Väčšina z nás túži dostať sa zase do formy, či už z dôvodu prebytočných kíl pripomínajúcich (ne)dávne tehotenstvo, alebo kvôli nespútaným rokom plným dobrého (ale veľmi kalorického) jedla… Nech je váš dôvod akýkoľvek, jedno je jasné – chcete so sebou niečo urobiť, chcete zmeniť svoj životný štýl a chcete sa páčiť. A práve pre vás sme pripravili tento náš seriál o chudnutí.


O chudnutí už boli napísané kvantá textov a stále sa o ňom píše, ale my sme sa rozhodli túto stále aktuálnu tému prebrať podrobnejšie a viac do hĺbky. Prečo? Chudnutie je v dnešnej dobe nespočetnekrát skloňované a bolo o ňom napísaných množstvo právd a poloprávd, ale aj nezmyslov.

K spolupráci sme si prizvali nutričné špecialistky zo Sveta zdravia (www.nutricna-typologia.sk), ktoré budeme v článku citovať.

Motivácia

Motivácia je jedným z najdôležitejších krokov v celom procese chudnutia. Najskôr by si človek mal uvedomiť, či naozaj chce chudnúť, a tiež dôvod, prečo tak chce urobiť práve teraz. Samozrejme, existuje niekoľko dôvodov, pre ktoré by bolo dobré schudnúť – zdravotné, estetické, spoločenské, citové, tlak okolia a pod.

„K nám do Sveta zdravia prichádzajú dve skupiny ľudí. Jedni prichádzajú riešiť hlavne estetický problém, a teda problémy s hmotnosťou. Postupne, ako sa s nimi stretávame pri úprave ich životného štýlu a stravovania, prichádzajú na to, že oveľa dôležitejší ako výzor je ich zdravotný stav, čo ich neskôr motivuje viac ako samotný prvý impulz chudnutia. Druhá skupina sú ľudia dlhodobo trpiaci určitým zdravotným problémom a pre nich je motiváciou práve jeho vyriešenie prostredníctvom úpravy životného štýlu a stravovania.“

Každý, kto chce začať s chudnutím, by si mal najprv položiť otázku, či ho problém nadváhy trápi natoľko, že bude ochotný zmeniť trvalo svoj doterajší životný štýl. Potom už len zostáva správne si chudnutie načasovať a vytvoriť si vhodné podmienky na to, aby bolo čo možno najpríjemnejšie − teda obmedziť stres a byť v pokoji (určite nebude najvhodnejším obdobím napr. sťahovanie a s tým súvisiaci stres alebo nejaký dôležitý projekt v práci či účtovná uzávierka). Vhodné načasovanie je teda vtedy, keď sme relatívne „v pohode“ a bez veľkých stresov.

Stanovenie cieľa

V prvom rade si stanovte reálny cieľ, ktorý by ste chceli dosiahnuť, a každé kilo, ktoré pôjde dole navyše, berte ako taký „bonus“. Ak vezmeme do úvahy optimálne tempo zdravého chudnutia 0,5 – 1 kg/týždeň, potom ideálne bude výsledný úbytok 2 - 4 kg mesačne. Nevážte sa každý deň, stačí len 1-2x týždenne! Telesná hmotnosť je počas dňa veľmi variabilná, záleží na hormonálnom cykle, celkovom vyprázdnení a na ďalších okolnostiach. Zbytočne sa potom stáva to, že je človek k sebe príliš prísny, a ak sa váži denne a napr. za tri dni nevidí žiaden úbytok na hmotnosti, hoci sa snaží, tak je výsledkom sklamanie a prirodzene dochádza k negatívnemu mysleniu.

Špecialisti zo Sveta zdravia dodávajú “Navyše chudnutie z tuku je pomalšie ako chudnutie bežným spôsobom na úkor svalov a vody v tele, neprichádza však k jojo-efektu, výsledok je oveľa trvalejší a najmä zdraviu prospešný. Aj preto sa u nás klient váži na špeciálnej váhe, ktorá presne ukazuje množstvo svalov, tuku, vody v tele, ako aj stav kostí (a teda aj náchylnosť k osteroporóze). Hneď vidíme, či klient schudol naozaj iba z tuku. Verte, že je veľký rozdiel, medzi tým človekom, ktorý zhodil napr. 4 kg na úkor svalov a tým, ktorý zhodil iba z tuku. Na váhe môžu vážiť rovnako, ale ten druhý bude pôsobiť oveľa štíhlejšie.“

Chudnutie by vám rozhodne nemalo spôsobiť zlú náladu, premáhanie sa a hladovanie – buďte k sebe zhovievaví, trpezliví a hlavne sa do ničoho nenúťte. Naučte sa odmeňovať za dosiahnuté výsledky, môžu to byť napríklad len maličkosti (kúpte si permanentku do fitka, choďte na manikúru alebo ku kaderníčke). Človek by si na seba mal urobiť čas a nevenovať ho len starostlivosti o rodinu, to býva častým problémom žien – pre druhých by sa „rozkrájali“, navaria, upracú, vyžehlia, starajú sa o deti i partnera – ale kde je potom čas, ktorý venujú samy sebe?

Podpora okolia

Tu platí príslovie „vo dvojici sa to lepšie ťahá“. Záleží samozrejme na povahe človeka, ale vo väčšine prípadov býva pravidlom, že ak sa pustíte do chudnutia s kamarátkou, alebo ešte lepšie s rodinným príslušníkom (s ktorým zdieľate domácnosť – manžel, dcéra), tak bude chudnutie a celková zmena životného štýlu úspešnejšia. Špecialisti zo Sveta zdravia sa vo svojej praxi tiež stretli už s niekoľkými manželskými pármi, ktoré sa rozhodli chudnúť spoločne: “Vzájomná podpora je dôležitá, nikto vás doma nebude, lákať na sladkosti, hranolky či čipsy. Vzájomne sa budete strážiť a v niektorých prípadoch medzi sebou začnete i súťažiť. Nie vždy máte to šťastie, že sa s vami niekto blízky na tento boj podujme, a vtedy je dobré, ak túto úlohu preberá výživový špecialista, ktorý je pre vás oporou po profesionálnej aj motivačnej stránke. Zabezpečí celkový dohľad nad vaším životným štýlom a aj malými prehreškami, a bude s vami na ceste k vysnívanému úspechu.“

Pokračovanie o týždeň.

www.nutricna-typologia.sk

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Mladí vedci si z GENIUS olympiády odniesli štyri medaily
<< predchádzajúci článok
Policajti chytili opitých vodičov, medzi nimi Turka na BMW