Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

31. októbra 2013

Šéfovia diplomacií krajín V4 a SEI pripravujú v Gödöllö akčný plán SEI



Slovensko na schôdzke zastupuje podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák.



Zdieľať
Slovensko na schôdzke zastupuje podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák. Foto: TASR
Budapešť 31. októbra (TASR) - Zhodnotenie takmer štvrťstoročnej existencie Stredoeurópskej iniciatívy (SEI) a príprava akčného plánu tohto regionálneho zoskupenia na obdobie rokov 2014-16 sú hlavnými témami dnešnej schôdzky ministrov zahraničných vecí Vyšehradskej štvorky (V4) a SEI, ktorá sa dnes koná v kráľovskom kaštieli v maďarskom mestečku Gödöllö, 31 km severovýchodne od Budapešti.


Maďarsko predsedá od 1. júla zoskupeniu V4 a v tomto roku vedie ako predsedajúca krajina aj SEI.

Podľa informácií na webovej stránke SEI ministri zhodnotia výsledky činnosti iniciatívy v uplynulom dva a pol desaťročí, prerokujú akčný plán na roku 2014-16 a budú hovoriť o tom, čo môžu členské krajiny vykonať v prospech organizačného a materiálneho posilnenia zoskupenia, ako aj o tom, ako by bolo možné lepšie spropagovať prácu SEI.

Slovensko na schôdzke zastupuje minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák.

Maďarské ministerstvo chce posilniť spoluprácu V4 a SEI

Agentúra MTI uvádza, že maďarský rezort diplomacie pri príležitosti predsedníctva Maďarska vo V4 (členmi sú Česko, Maďarsko, Poľsko a Slovensko) a SEI vyhlásil rok 2013 za rok strednej Európy. Maďarské ministerstvo zahraničných vecí už dávnejšie deklarovalo, že v rámci roka 2013 chce posilniť vzájomnú spoluprácu členských krajín zoskupení. Ráta s tým, že v tejto snahe Maďarsko podporia všetky susedné krajiny.

Základným princípom roka je vytvoriť zahranično-politický rámec, založený na spoločných hodnotách a otvorenom dialógu, ktorý by umožnil riešiť aj historicky sporné otázky. Cieľom Maďarska je byť určujúcim prvkom v stredoeurópskej spolupráci, cituje MTI postoj rezortu maďarskej diplomacie.

SEI vznikla v roku 1989 ako medzivládne fórum pre politickú, ekonomickú a kultúrnu spoluprácu. Hlavným cieľom bolo pomôcť krajinám strednej a východnej Európy v ich procese približovania sa k EÚ. Po rozšírení SEI v druhej polovici 90. rokov o krajiny juhovýchodnej a východnej Európy - a po rozšírení EÚ v roku 2004 - sa začala SEI prioritne orientovať na krajiny západného Balkánu a východnej Európy.

SEI od 1. augusta 2006 zahŕňa 18 štátov (z nich desať je členskými krajinami Európskej únie): Albánsko, Bielorusko, Bosnu a Hercegovinu, Bulharsko, Českú republiku, Čiernu Horu, Chorvátsko, Macedónsko, Maďarsko, Moldavsko, Poľsko, Rakúsko, Rumunsko, Slovenskú republiku, Slovinsko, Srbsko, Taliansko a Ukrajinu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V Trnave si uctia si pamiatku zosnulých a obetí vojen
<< predchádzajúci článok
R. Dick chce do spoločenského a politického života angažovať kresťanov