Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

08. marca 2017

Šefčovič v Texase: Hospodárska a obchodná spolupráca EÚ-USA je výhodná



Maroš Šefčovič, archívne foto.



Zdieľať
Maroš Šefčovič, archívne foto. Foto: Youtube.com
Brusel/Houston 8. marca (TASR) - Hospodárska a obchodná spolupráca medzi EÚ a Spojenými štátmi vrátane sektorov energetiky a ochrany klímy je obojstranne výhodná. V mene exekutívy EÚ to v Houstone uviedol podpredseda Európskej komisie (EK) pre Energetickú úniu Maroš Šefčovič.


Šefčovič v rozhovore pre TASR pripomenul, že počas svojej oficiálnej návštevy USA sa zúčastnil na najväčšej medzinárodnej energeticko-klimatickej konferencii CERAWeek 2017. "S cieľom poukázať na robustnosť a kvalitu európsko-amerických ekonomických vzťahov som zdôraznil fakt, že dnes až sedem miliónov pracovných miest v USA vytvorili práve európske firmy a ďalších 2,6 milióna pracovných miest je závislých od obchodu s Európou. Až 86 % priamych zahraničných investícií do USA prichádza práve z Európy," opísal situáciu Šefčovič. Podľa jeho slov tieto čísla poukazujú na to, aká dôležitá a vzájomne výhodná z pohľadu tvorby pracovných miest a ekonomického rastu je transatlantická hospodárska spolupráca.

Slovenský eurokomisár dodal, že v Houstone vystúpil aj k témam energetickej bezpečnosti, kde vysvetlil koncept Energetickej únie z hľadiska diverzifikácie zdrojov, ciest a dodávateľov energie. Pripomenul, že projekt, za ktorý v exekutíve EÚ zodpovedá, je pre USA zaujímavý z hľadiska dodávok skvapalneného plynu, lebo Američania majú ambície stať sa najväčším vývozcom LNG v priebehu najbližších rokov. Tému energetickej spolupráce podľa neho obohatili aj diskusie o prehĺbení spolupráce v oblasti kybernetickej bezpečnosti elektrických prenosových sietí.

Šefčovič upozornil, že konferencia CERAWeek obsahuje viacero pracovných panelov, najdôležitejšie však boli tie venované energetike a ochrane životného prostredia. V rámci diskusií na tieto témy Šefčovič vystúpil po boku novej šéfky Rámcovej dohody OSN pre klimatické zmeny (UNFCCC) Patricie Espinosovej a premiérky kanadskej provincie Alberta Rachel Notleyovey.

"Hovorilo sa o tom, ako nové technológie energetickej transformácie idú ruka v ruke s modernizáciou ekonomiky, s novými investíciami a vytváraním nových pracovných miest," uviedol Šefčovič. Dodal, že v rámci týchto diskusií odznela aj dôležitosť čistých bezuhlíkových technológií, ktoré čoraz viac požadujú veľké mestá, a tiež ochranári životného prostredia.

Domácemu americkému publiku podpredseda EK pripomenul, že Texas je nielen významným ropným a plynárenským štátom, ale je zároveň aj číslo jeden v USA z hľadiska kapacity veterných turbín a solárneho priemyslu.

"Momentálne v USA v tejto oblasti pracuje 260.000 ľudí. Je to druhý najväčší zamestnávateľ v oblasti energetiky," skonštatoval.

Šefčovič pripomenul, že o energetických, obchodných a hospodárskych otázkach by mal vo štvrtok rokovať vo Washingtone aj s predstaviteľmi novej americkej administratívy. V rámci oficiálneho programu má dohodnutú návštevu Bieleho domu, Kongresu a ministerstva energetiky, ako však dodal, americká strana ešte musí jeho stretnutia spresniť.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Pri Kremli zatkli štyri aktivistky požadujúce ženu na čele krajiny
<< predchádzajúci článok
Muž obral dôchodkyňu o 2600 eur, povedal, že má syna v nemocnici