Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

09. decembra 2014

Šefčovič krajinám s projektom South Stream sľúbil vyjasnenie pozícií



Podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič.



Zdieľať
Podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič. Foto: TASR/Michal Svítok
Brusel 9. decembra (TASR) - V Bruseli sa dnes konalo zasadnutie ministrov energetiky ôsmich členských krajín EÚ, cez ktoré mal viesť plynovod Južný prúd (South Stream). Európsku komisiu (EK) na rokovaniach o prioritách plynovodnej infraštruktúry pre oblasť strednej a juhovýchodnej Európy zastupoval jej podpredseda pre energetickú úniu Maroš Šefčovič. Slovenský eurokomisár rokoval so zástupcami Bulharska, Grécka, Chorvátska, Rakúska, Rumunska, Slovinska a Talianska.


Zúčastnené delegácie diskutovali o novom stave vecí, ktorý nastal po oznámení Ruskej federácie a spoločnosti Gazprom, že zastavujú budovanie projektu South Stream. Ministri z krajín únie, ktoré sú priamo dotknuté rozhodnutím Moskvy, vyzvali podpredsedu EK, aby exekutíva EÚ vyjasnila novú situáciu s ruskou stranou. Šefčovič pripomenul, že EÚ doteraz oficiálnu nótu z Moskvy o zrušení sporného plynovodu nedostala. To isté potvrdilo aj Taliansko, ktoré momentálne predsedá EÚ s tým, že o kroku ruskej strany sa dozvedeli iba z médií. Šefčovič sľúbil, že v tejto súvislosti bude rokovať s Ruskom, termín sa ešte spresní.

Všetkých osem krajín sa zhodlo v názore, že EÚ musí zostať odhodlaná pre integráciu energetických trhov strednej a juhovýchodnej Európy a zabezpečiť diverzifikáciu dodávateľov plynu, zdrojov a trás. To, ako poznamenal komisár Šefčovič, je hlavným cieľom energetickej únie, ktorá sa stala prioritným projektom novej exekutívy EÚ.

Na rokovaní ministrov odznelo, že integrácia trhov s plynom a diverzifikácia dodávok plynu bude vyžadovať zavedenie potrebnej infraštruktúry a harmonizovaných pravidiel v prospech zákazníkov z tejto oblasti. To môže byť dosiahnuté realizáciou hlavných regionálnych projektov - napríklad rozšírením terminálov LNG so zodpovedajúcim potrubným systémom, napojením na Južnú vetvu zemného plynu (kaspické zásoby) alebo rozvojom nálezísk vo východnom Stredomorí a Čiernom mori.

Takýto rozsiahly projekt si vyžaduje zlepšenie existujúcich prepojení v regióne, najmä medzi Bulharskom a jeho susednými krajinami, a tiež zlepšenie severo-južného prepojenia, ktoré by zaručilo obojsmerný tok plynu.

Nové trasy energonosičov, postavené v súlade s právnymi predpismi EÚ, budú tiež znamenať zvýšenie bezpečnosti dodávok energie v tejto oblasti.

Ministri sa zhodli na tom, že na dosiahnutie tohto cieľa a s ohľadom na energetickú zraniteľnosť regiónu, ako ukázali posledné záťažové testy, je veľmi dôležité, aby sa čo najrýchlejšie dokončili projekty, ktoré už prebiehajú a urýchlil sa rozvoj projektov spoločného záujmu.

V tejto súvislosti osem krajín EÚ a podpredseda EK privítali dnešný podpis spoločného vyhlásenia medzi Gréckom, Bulharskom a Rumunskom vybudovať takzvaný "Zvislý koridor" na prepravu zemného plynu, ktorý spojí trojicu krajín.

Šefčovič v mene EÚ uviedol, že komisia je pripravená pozrieť sa na možné využitie európskych fondov v prospech "dobrej a pevnej integrácie" energetického systému týchto krajín do celkového rámca energie v EÚ.

Zúčastnené strany tiež súhlasili s tým, aby sa zriadila pracovná skupina na vysokej úrovni za účasti expertov z príslušných členských štátov a s podporou EK, ktorá by koordinovala úsilie na realizáciu cezhraničných projektov a trans-európskych projektov, umožňujúcich diverzifikáciu dodávok plynu do tejto oblasti.



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Moskva upovedomila Kyjev o vyslaní ďalšieho humanitárneho konvoja
<< predchádzajúci článok
Poľsko podporuje ďalší balík sankcií voči Rusku