Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

07. júna 2017

Šefčovič: Čína prechádza na čistú energiu,štáty USA chcú chrániť klímu



Na archívnej snímke slovenský eurokomisár a podpredseda Európskej komisie pre Energetickú úniu Maroš Šefčovič.



Zdieľať
Na archívnej snímke slovenský eurokomisár a podpredseda Európskej komisie pre Energetickú úniu Maroš Šefčovič. Foto: TASR/Andrej Galica
Brusel/Peking 7. júna (TASR) – Prechod Číny od fosílnych palív na čisté zdroje energie a boj proti klimatickým zmenám sú kľúčovými témami summitu globálnej iniciatívy Mission Innovation (MI), uviedol pre TASR podpredseda Európskej komisie pre Energetickú úniu Maroš Šefčovič. V súvislosti s rozhodnutím prezidenta USA Donalda Trumpa odstúpiť od parížskej klimatickej dohody poukázal na to, že mnohé štáty a mestá chcú napriek Trumpovmu postoju klimatické ciele plniť.


"Išlo o veľmi dôležité stretnutie s dobrým načasovaním, pretože prišlo pár dní po oznámení amerického prezidenta, že USA odstúpia od parížskej klimatickej dohody. A preto to bolo dôležité, že títo kľúčoví aktéri, ktorí sa rozhodli, že do roku 2020 zdvojnásobia výdavky na vedu a výskum v oblasti čistej energie, potvrdili všetky záväzky, ktoré prijali počas parížskych rokovaní," vyhlásil Šefčovič.

Na summite boli aj ministri z USA. Podporu investícií do inovatívnych technológií a čistej energie podľa eurokomisára deklaroval minister USA pre energetiku Rick Perry.

Šefčovič upozornil na to, že predstavitelia miest a štátov v USA sa pridávajú k iniciatíve, ktorej cieľom je dodržiavať záväzky vyplývajúce z parížskej klimatickej dohody, hoci sa Trump rozhodol opačne. „Vzhľadom na to, že v USA majú jednotlivé štáty a mestá veľké právomoci, tak tomu pripisujeme veľký význam,“ skonštatoval.

Čína podľa eurokomisára tiež potvrdila, že naplní svoje záväzky v oblasti životného prostredia týkajúce sa napríklad spaľovania uhlia a cestnej dopravy. Pripomenul, že Peking sa stáva lídrom v inštalovaní solárnych panelov, veternej energii a tiež výrazne investuje do výroby elektromobilov.

Čína je zhruba v polovici programu zmien v uhoľnom priemysle. Cieľom Pekingu je zredukovať ťažbu o minimálne 500 miliónov ton uhlia do konca tejto dekády. Len tento rok by mala znížiť produkciu uhlia o najmenej 150 miliónov ton.

Globálna iniciatíva MI združuje dve desiatky štátov a Európsku úniu. Na tohtoročnom summite, ktorý potrvá do štvrtka, Úniu reprezentuje trojica eurokomisárov vrátane Šefčoviča. Budúci rok bude summit MI v dvoch európskych mestách – Kodani a Malmö.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Česko a Vietnam sa dohodli na jednostrannom zrušení krátkodobých víz
<< predchádzajúci článok
EÚ zaviedla bezpečnostné kontroly tovaru z Bangladéša