Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

14. marca 2017

ŠEFČOVIČ: Ak bude Gazprom dodržiavať dohodu s EÚ,spotrebitelia vyhrajú



Na archívnej snímke slovenský eurokomisár a podpredseda Európskej komisie pre Energetickú úniu Maroš Šefčovič.



Zdieľať
Na archívnej snímke slovenský eurokomisár a podpredseda Európskej komisie pre Energetickú úniu Maroš Šefčovič. Foto: TASR/Andrej Galica
Brusel 14. marca (TASR) - Európska komisia (EK) v pondelok (13.3.) vyzvala členské štáty strednej a východnej Európy, aby vyjadrili pripomienky k podmienkam, ktoré si pri dovoze plynu stanovila ruská spoločnosť Gazprom. Na ich základe exekutíva Európskej únie (EÚ) pripraví právne nariadenie, ktoré bude musieť ruský koncern rešpektovať pod hrozbou sankcií, čo je podľa podpredsedu EK pre Energetickú úniu Maroša Šefčoviča dobrá správa pre spotrebiteľov.


Šefčovič v rozhovore pre TASR pripomenul, že eurokomisia oznámila podmienky, na základe ktorých je pripravená ukončiť konanie voči Gazpromu. Brusel vyšetroval podozrenia viacerých členských krajín Únie, vrátane Slovenska, že podmienky, ktoré stanovuje Gazprom zasahujú do hospodárskej súťaže a môžu ohroziť cezhraničné toky zemného plynu za konkurenčné ceny.

Podľa slovenského eurokomisára išlo o tri okruhy sťažností zo strany európskych firiem. Tie poukázali na to, že Gazprom bráni obchodovaniu s plynom do iných krajín, aj keď už bol zakúpený. Krajiny viac závislé na dodávkach plynu z Ruska sa sťažovali na rozdielne ceny, pričom sa potvrdilo, že v rokoch 2014 - 2015 západoeurópske krajiny zaplatili za ruský plyn o 15 % až 24 % menej ako krajiny zo strednej a východnej Európy. Do tretice sa sťažnosti týkali toho, že spoločnosť Gazprom sa výmenou za dodávky plynu chcela podieľať na preferenčnom využívaní energetickej infraštruktúry.

"Boli to dlhé a hĺbkové rokovania s Gazpromom a nakoniec Európska komisia dospela k záveru, že tie spôsoby a návrhy, s ktorými prišiel Gazprom, ako odstrániť výhrady EÚ, sú postačujúce na to, aby mohli byť predmetom skúmania v trhovom prostredí," opísal situáciu Šefčovič. V praxi to podľa neho znamená, že EK záväzky ruského koncernu predstavila širšej verejnosti, pričom začala plynúť sedemtýždňová lehota, počas ktorej by sa mali všetky dotknuté strany vyjadriť, či považujú záväzky Gazpromu za dostatočné.

Po uplynutí tejto lehoty exekutíva EÚ zozbierané podnety vyhodnotí a predstaví formálne právne nariadenie, ktoré spoločnosť Gazprom bude musieť dodržiavať. Ak ho poruší, hrozia automatické sankcie vo výške do 10 % z obratu spoločnosti.

"Ak bude Gazprom dodržiavať nový režim, tak už nebudú žiadne prekážky pre obchodovanie v Európe. Musí rešpektovať, že sa európske krajiny lepšie poprepájajú plynovými interkonektormi a plyn bude môcť voľne plynúť medzi nimi. Tiež očakávame, že ceny sa viac budú riadiť trhovým mechanizmom porovnávania cien," vysvetlil Šefčovič prínos budúceho nariadenia EÚ. Ten podľa neho by mal zabrániť aj tlaku Gazpromu na svojich obchodných partnerov ohľadom toho, ako sa bude využívať plynová infraštruktúra v Európe.

Na otázku, či dohoda s Gazpromom je dobrou správou pre samotný koncept Energetickej únie presadzujúci diverzifikáciu energetických zdrojov, trás a dodávateľov, podpredseda EK odpovedal, že je to dobrá správa hlavne pre spotrebiteľov.

"Veríme, že nové záväzky Gazpromu budú dodržiavané a v tom prípade môžeme hovoriť o dobrej správe pre európskych spotrebiteľov," povedal Šefčovič v závere.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Lajčák ocenil odchádzajúceho španielskeho veľvyslanca Zlatou plaketou
<< predchádzajúci článok
Hygienici v Trnave nariadili celoplošnú deratizáciu