Predseda Telekomunikačného úradu SR (TÚ) Branislav Máčaj v pondelok verejne upozornil poslancov Národnej rady SR, že predsedu TÚ je možné odvolať len ak si úrad neplní úlohy v zmysle zákona o ...
BRATISLAVA 1. decembra (WEBNOVINY) - Predseda Telekomunikačného úradu SR (TÚ) Branislav Máčaj v pondelok verejne upozornil poslancov Národnej rady SR, že predsedu TÚ je možné odvolať len ak si úrad neplní úlohy v zmysle zákona o elektronických komunikáciách. Podľa Máčaja to nie je možné urobiť z dôvodu údajného neplnenia povinností, ktoré sú upravené zákonom o digitálnom vysielaní. "Odvolanie predsedu TÚ nemožno zákonným spôsobom oprieť ani o údajné neplnenie uznesení vlády, lebo tie majú pre TÚ len charakter odporučenia, čo vychádza z jeho nezávislého postavenia. Navyše TÚ uvedené odporúčania plní," informoval šéf TÚ.
Máčaj ďalej varoval, že po jeho prípadnom odvolaní môže zo strany Európskej komisie (EK) nasledovať kritika nezávislosti úradu od politickej moci, resp. od politických strán. "Slovenská republika s najväčšou pravdepodobnosťou bude jediným štátom EÚ, ktorý bude za toto kritizovaný," uviedol vo svojom vyhlásení Máčaj. Doteraz podľa predsedu úradu kritizovala EK dlhodobo Slovensko najmä za finančnú závislosť úradu od Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií SR.
Parlament ešte na prebiehajúcej schôdzi rozhodne, či vyhovie vláde a odvolá predsedu Telekomunikačného úradu SR Branislava Máčaja. Doplnenie programu schôdze presadili koaliční poslanci.
Predseda SNS Ján Slota by mal pred hlasovaním o odvolaní predsedu TÚ rokovať s predsedami koaličných strán. Uznieslo sa na tom rozšírené Predsedníctvo Slovenskej národnej strany (SNS) na svojom rokovaní 29. novembra v Zlatých Moravciach. “Myslíme si, že nespravil nič také závažné, aby bol odvolaný,” skonštatoval po rokovaní rozšíreného Predsedníctva Slota.
Vláda minulý týždeň v stredu schválila návrh na Máčajove odvolanie. Minister dopravy Ľubomír Vážny (Smer-SD) mu vyčítal meškanie tendra na prevádzkovateľa multiplexov DVB-T a prechod z analógového na digitálne televízne vysielanie. Máčaj odmietol, že zdržiava spustenie digitálneho vysielanie, vďaka ktorému by mali vzniknúť ďalšie televízie, čím by sa zvýšila konkurencia. Tvrdí, že vláda kryje silné finančné skupiny, ktoré sa snažia tender zrušiť. Podľa neho vláda ho odvolala, lebo nevyhovel jej politickej objednávke v súvislosti s tendrom.
Máčaj už v minulosti hovoril o tom, že za ohrozením tendra stojí finančná skupina J&T, ktorá vlastní aj Televíziu Joj. Podľa neho má stáť aj za spoločnosťou Telecom Corp., ktorá iniciovala súdne pozastavenie tendra. Finančná skupina J&T sa od podobnej aktivity aj tendra dištancovala.
SITA