Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

10. decembra 2018

Šéf OSN v Marrákeši vyvracal klamstvá a mýty ohľadne migračného paktu



Generálny tajomník OSN Antonio Guterres (v strede) prichádza na konferenciu OSN o globálnom pakte o migrácii v marockom Marrákeši 10. decembra 2018.



Zdieľať
Generálny tajomník OSN Antonio Guterres (v strede) prichádza na konferenciu OSN o globálnom pakte o migrácii v marockom Marrákeši 10. decembra 2018. Foto: TASR/AP
 
Marrákeš 10. decembra (TASR) - Generálny tajomník OSN António Guterres sa v pondelok - na úvod dvojdňovej medzinárodnej konferencie v Marrákeši - pokúsil rozptýliť "klamstvá" a "mýty", ktoré sa podľa neho spájajú s globálnym paktom o migrácii. Jeho vystúpenie odznelo krátko predtým, ako tento dohovor odsúhlasilo 164 členských krajín OSN, informovala agentúra AP.


Globálny migračný pakt má podľa Guterresa napomôcť, aby migrácia prebiehala bezpečným, humánnym a usporiadaným spôsobom, čo má zamedziť zbytočnému utrpeniu a chaosu.

Upozornil pritom na skutočnosť, že od roku 2000 prišlo o život už viac ako 60.000 migrantov, čo je podľa neho hanbou pre celé medzinárodné spoločenstvo.

Guterres zdôraznil, že globálny pakt má nezáväzný charakter a žiadnej krajine sveta nenariaďuje, akú migračnú politiku má praktizovať.

"(Pakt) je rámcom pre medzinárodnú spoluprácu..., ktorý výslovne zdôrazňuje princíp štátnej suverenity," zdôraznil generálny tajomník. "Nesmieme podľahnúť strachu a nepravdivým tvrdeniam".

Vyjadril pritom presvedčenie, že sa k dohovoru časom pridajú aj tie krajiny, ktoré nevyslali svojich zástupcov na konferenciu do Marrákešu.

Šéf OSN zároveň pripomenul, že prevažná časť migračných tokov nesmeruje z chudobného globálneho Juhu do bohatých krajín Severu. K presunom obyvateľstva podľa neho dochádza hlavne v rámci štátov rozvojového sveta. Guterres tiež označil za nepravdivé tvrdenia, podľa ktorých sa rozvinuté štáty zaobídu bez prílevu prisťahovalcov.

Prípravu Globálneho rámca OSN pre bezpečnú, riadenú a legálnu migráciu (GCM) dokončili v júli v OSN po 18 mesiacoch rokovaní. Voči tomuto dohovoru sa však medzičasom objavili námietky a viacero európskych štátov vrátane Slovenska oznámilo, že sa k tejto iniciatíve nepripoja.

Na migračnom pakte sa všetkých 193 členských štátov OSN s výnimkou USA dohodlo ešte v septembri 2016. Práce na jeho znení sa začali v apríli 2017 a ukončili v júli 2018.

Dohovor napokon schválili v Marrákeši aklamáciou zástupcovia 164 krajín sveta. Cieľom tohto 34-stranového právne nezáväzného dokumentu je pomôcť lepšie organizovať migračné toky a posilniť práva migrantov. Globálny pakt má okrem iného zabezpečiť možnosti pre legálnu migráciu a eliminovať nelegálne prekračovanie hraníc.



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Migračný pakt OSN v Marrakéši podporilo 164 štátov, okrem iných ho odmietli Slováci aj Česi (10. 12. 2018)
 VLÁDA ODMIETLA GLOBÁLNY PAKT OSN O MIGRÁCII (5. 12. 2018)
 Prezident rozhodne o demisii Lajčáka po zajtrajšom rokovaní vlády (4. 12. 2018)
 Video: PREMIÉR POŽIADAL PREZIDENTA, ABY NEPRIJAL LAJČÁKOVU DEMISIU (3. 12. 2018)
 VIDEO: PREMIÉR: Nesúhlasím s demisiou Miroslava Lajčáka (30. 11. 2018)
 M. LAJČÁK PODAL DEMISIU PREZIDENTOVI, INFORMOVAL O TOM PREMIÉRA (30. 11. 2018)
 R. FICO: JE NÁŠ STRATEGICKÝ ZÁUJEM, ABY M. LAJČÁK OSTAL MINISTROM (29. 11. 2018)
 BUGÁR: AK LAJČÁK ODÍDE Z VLÁDY,BUDE SPOCHYBNENÁ ZAHRANIČNÁ POLITIKA SR (29. 11. 2018)
 DANKO VYZÝVA NA REŠPEKTOVANIE ROZHODNUTIA NR V OTÁZKE PAKTU O MIGRÁCII (29. 11. 2018)
 Parlament žiada vládu, aby odmietla Globálny pakt OSN o migrácii (29. 11. 2018)



nasledujúci článok >>
Až šestina slovenských firiem podniká z virtuálneho sídla
<< predchádzajúci článok
Na pamätnej tabuli rómskeho holokaustu pribudli ďalšie mená