19. mája 2022

19.5.2022 (Webnoviny.sk) - I keď turecký prezident odmieta prijatie Fínska a Švédska do
Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO), generálny tajomník aliancie si je podľa vlastných slov istý, že spor vyriešia a dve severské krajiny sa budú môcť stať členmi NATO.
Turecký súhlas je pritom kľúčový, pretože žiadosti Fínska a Švédska o členstvo vo vojenskej aliancii musí schváliť všetkých 30 členských štátov NATO.
Turecko hovorí vstupu nie
„
Našim relevantným priateľom sme povedali, že vstupu Fínska a Švédska do NATO povieme 'nie' a na tejto ceste budeme pokračovať,“ povedal prezident
Recep Tayyip Erdogan tureckej mládeži vo videu pri príležitosti Pripomienky Atatürka, Dňa mládeže a športu.
Generálny tajomník NATO
Jens Stoltenberg však medzičasom vo štvrtok konštatoval, že si je „
istý, že dospejeme k rýchlemu rozhodnutiu a v rodine NATO privítame Švédsko aj Fínsko“. „
Riešime obavy, ktoré vyjadrilo Turecko, pretože keď dôležitý spojenec (ako) Turecko vyjadrí bezpečnostné obavy, upozorní na problémy, potom je, samozrejme, jediný spôsob ako to vyriešiť, sadnúť si a nájsť spoločnú reč,“ povedal Stoltenberg novinárom v Kodani.
Fínsko a Švédsko oficiálne požiadali o členstvo v bezpečnostnej organizácii v stredu, prvé stretnutie vyslancov krajín NATO s cieľom prediskutovať ich prihlášky, však nedospelo k dohode. Pre túto chvíľu nie je v pláne žiadne ďalšie stretnutie a podľa agentúry AP sa pravdepodobne uskutoční až po tom, keď Erdoganove obavy preberú na vyššej diplomatickej úrovni.
Údajné napojenia na teroristické organizácie
Erdoganove námietky pritom pramenia z bezpečnostných obáv a nezhôd so Švédskom, do menšej miery aj s Fínskom, v súvislosti s podporou v Turecku zakázanej Strany kurdských pracujúcich (PKK) a ozbrojencov v Sýrii, ktorých Turecko považuje za odnož PKK. V dôsledku konfliktu Turecka s PKK pritom od roku 1984 zahynuli už desiatky tisíc ľudí.
Erdogan vo štvrtok dvoch potenciálnych nových členov NATO, najmä Švédsko, obvinil z financovania a dodávania zbraní ozbrojeným organizáciám a vyjadril sa, že údajné napojenia týchto krajín na teroristické organizácie znamenajú, že by nemali byť členmi aliancie. Turecko obe krajiny viní aj z ukrývania nasledovníkov duchovného Fethullaha Gülena, ktorému vláda pripisuje organizáciu nevydareného vojenského prevratu z roku 2016.
Na otázku, či by Fínsko mohlo do aliancie vstúpiť skôr ako Švédsko, Stoltenberg reagoval, že to riešia ako jeden proces a pracujú na tom ako na jednom procese.
Verejná mienka vo Fínsku i Švédsku sa výrazne zmenila v prospech členstva v NATO po tom, ako Rusko 24. februára napadlo Ukrajinu.
Zdroj: Webnoviny.sk - Šéf NATO Stoltenberg si je istý, že spor o vstupe Fínska a Švédska dokážu vyriešiť © SITA Všetky práva vyhradené.