14. septembra 2015
Vysoký komisár OSN pre ľudské práva Zeid Raád al Husajn (vľavo) Foto: TASRŽeneva 14. septembra (TASR) - Vysoký komisár OSN pre ľudské práva Zajd Raad Husajn dnes vyzval na čo najrýchlejšie vypracovanie a schválenie účinnej globálnej migračnej politiky. Vyslovil sa aj za rozšírenie možností pre legálnu migráciu a presídlenie. Tieto dve opatrenia by zabránili úmrtiam migrantov i prevádzačstvu ľudí.
V otváracom prejave trojtýždňového zasadnutia Rady OSN pre ľudské práva Husajn uvítal "
ľudský a vodcovský prístup viacerých štátov Blízkeho východu - Jordánska, Libanonu a Turecka - a vyzdvihol prístup Nemecka a Švédska, lebo "
prijali utečencov a migrantov, ktorí potrebovali ochranu".
Ocenil aj "pozoruhodnú štedrosť a láskavosť dobrovoľníkov a mnohých obyčajných ľudí, ktorí utečencom otvorili svoje domovy", a upozornil v tejto súvislosti na kontrast ich správania s xenofóbnym postojom časti politikov a bulvárnej tlače v niektorých európskych krajinách.
Jordánsky diplomat priznal štátom právo na kontrolu svojich hraníc a určenie podmienok na vstup a pobyt v nich. Pripomenul však povinnosť rešpektovať medzinárodné právo, práva utečencov a humanitárne právo.
Súčasne odsúdil nečinnosť medzinárodného spoločenstva v Sýrii - napriek vojnovým hrôzam, ku ktorým tam dochádza a ktoré "sú dobre zdokumentované". Kritizoval aj nedostatok finančnej podpory pre svoj úrad.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR