Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

15. októbra 2007

Sedem osobností dnes ocenil Bratislavský samosprávny kraj



Sedem osobností, ktoré sa zaslúžili o rozvoj a reprezentáciu Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) dnes v Župnom dome v bratislavskom Starom Meste ocenil predseda BSK Vladimír Bajan. Týmto ...



Zdieľať

BRATISLAVA 15. októbra (WEBNOVINY) - Sedem osobností, ktoré sa zaslúžili o rozvoj a reprezentáciu Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) dnes v Župnom dome v bratislavskom Starom Meste ocenil predseda BSK Vladimír Bajan. Týmto programom sa zároveň začali Dni BSK v Európskom týždni miestnej demokracie. Výročné ceny Samuela Zocha odovzdali Bratislavskému bábkovému divadlu, výtvarnému umelcovi Ignácov Bizmayerovi, Jozefovi Javorkovi a Eve Sirackej. Pamätné listy predsedu BSK udelili historikovi a mestskému kronikárovi Petrovi Wittgrúberovi, Alžbete Žáčikovej a Magdaléne Rovňákovej.

Bratislavské bábkové divadlo (BBD), ktoré oslávilo minulý rok 50. výročie svojej existencie, prijalo cenu Samuela Zocha za mimoriadny prínos v oblasti kultúry. Na svojich rozprávkach a hrách odchovalo tri generácie. Medzi úspešné predstavenia, ktoré odohrali v jubilejnej sezóne, patrili premiéra inscenácie Začarované gajdy a Búrka od Wiliama Shakespeara, ktorou sa snažili priblížiť tvorbu tohto významného anglického autora deťom. Rovnaké ocenenie prijal Ignác Bizmayer za mimoriadny prínos v oblasti výtvarného umenia, ktoré je originálne vďaka námetom zo Slovenska a prostredia slovenského ľudu. Vytvoril množstvo keramických plastík, plastických kompozícii a nástenných reliéfov. Bizmayer získal v roku 1982 aj titul Národný umelec. Jozef Javorka získal cenu Samuela Zocha za to, že sa svojou činnosťou aktívne podieľal na skrášlení a zveľadení obce Slovenský Grob, v ktorej bol v rokoch 1994 až 2006 starostom. Javorka podporoval výstavbu, cestovný ruch, organizoval kultúrne a športové podujatia. Spracoval aj projekt "Husacina v Slovenskom Grobe", ktorý na európskej súťaži Európske podnikateľské ocenenia dostal mimoriadnu cenu poroty. Počas jeho pôsobenia získala obec i ocenenie v súťaži Dedinka roka 2001 a 2005. Za Evu Sirackú, ktorá je momentálne pracovne mimo republiky, prevzal cenu Samuela Zocha manžel. Siracká zasvätila svoj život boju proti rakovine a ako prvá žena sa začala venovať rádioterapii. V roku 1990 založila neziskovú organizáciu Liga proti rakovine, kde pôsobí ako riaditeľka. V roku 2006 prevzala Siracká od prezidenta Ivana Gašparoviča Pribinov kríž I. triedy a v roku 2007 získala ocenenie Žena roka za celoživotný prínos pre zastupovanie slovenských žien vo svete.

Historik a mestský kronikár Peter Wittgrúber získal Pamätný list predsedu BSK za svoju aktívnu organizáciu archeologického výskumu. Činorodý je aj v publikačnej činnosti a formou článkov v novinách a časopisoch podáva informácie a poznatky z dejín mesta a sprostredkúva výsledky archeologických výskumov a objavov širokej verejnosti. Alžbete Žáčikovej udelili rovnaké ocenenie za nepretržitú 50-ročnú prácu v knižnici. Knižnica vďaka jej činnosti, organizovaniu rôznych besied a iných podujatí zaznamenala veľký nárast knižných titulov, návštevníkov ale i záujemcov o zapožičanie si kníh. Žáčiková bola za svoju prácu niekoľkokrát vyznamenaná. Za mimoriadny prínos v oblasti kultúry udelili Pamätný list predsedu BSK aj Magdaléne Rovňákovej, ktorá sa zaslúžila o založenie a ďalšie úspešné pôsobenie Bratislavského chlapčenského zboru. Pod jej vedením vystupoval zbor na mnohých významných slovenských a zahraničných pódiách a v roku 1995 vyhral na Medzinárodnej zborovej súťaži v USA - Des Moines. V roku 1999 založila Rovňáková Súkromnú umeleckú školu, kde sa speváci chlapčenského zboru vzdelávajú aj v hre na hudobných nástrojoch a v sólovom speve.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Oscara Wilda korunovali za kráľa humoru
<< predchádzajúci článok
Diváci si vybrali na festivale Barabášove Vysoké Tatry