Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

24. septembra 2007

SDKÚ má výhrady voči energetickej stratégii z dielne MH



Stratégia energetickej bezpečnosti Slovenska sa zaoberá najmä budovaním nových kapacít v celkovej investícii viac ako 460 mld. Sk, na čom zarobia hlavne developeri, dodávatelia technológií a ich ...



Zdieľať

BRATISLAVA 24. septembra (WEBNOVINY) - Stratégia energetickej bezpečnosti Slovenska sa zaoberá najmä budovaním nových kapacít v celkovej investícii viac ako 460 mld. Sk, na čom zarobia hlavne developeri, dodávatelia technológií a ich prevádzkovatelia. Uviedol poslanec NR SR za SDKÚ Ivan Štefanec na adresu Stratégie energetickej bezpečnosti SR do roku 2030, ktorú vypracovalo Ministerstvo hospodárstva SR (MH). Podľa neho nie sú zrejmé ani finančné dopady navrhovanej stratégie a tým ani dopad na plnenie kritérií Paktu rastu a stability.

"Stratégia energetickej bezpečnosti je zásadná vec, ktorá prekračuje mandát jednej vlády a bude ovplyvňovať hospodársky vývoj na Slovensku v budúcnosti. Preto považujem v takýchto dôležitých otázkach za nevyhnutný konsenzus politických strán," uviedol Štefanec. Minister MH však podľa neho pripravil takýto závažný dokument bez transparentného procesu a bez prizvania opozície. Štefanec ďalej spochybnil aj realizáciu plánov vyplývajúcich zo stratégie. "Nie sú v súlade s európskou energetickou stratégiou, čo nám neumožní plnohodnotne čerpať zdroje zo štrukturálnych fondov. Navrhovaná stratégia nevedie k znižovaniu cien pre ľudí a nedostatočne rieši problematiku obnoviteľných zdrojov," poznamenal Štefanec.

Do elektroenergetiky je podľa stratégie potrebné investovať do roku 2030 približne 464 mld. Sk. "Z hľadiska dlhodobého výhľadu bude totiž vo väzbe na očakávaný rast spotreby elektriny a odstavovania existujúcich výrobných kapacít potrebné zabezpečiť pre Slovensko okolo 6 600 MW nových výkonov očakávaného deficitu vo výrobe približne vo výške 29 terawatthodin," zdôvodňuje sa v stratégii. Najväčší podiel investícií predstavujú obnoviteľné zdroje 44 %, o niečo menej jadrové 36 %, tepelné 15 % a výstavba prečerpávacej vodnej elektrárne Ipeľ 5 %. MH očakáva priemerný rast spotreby elektriny na Slovensku v rozmedzí od 0,8 až 2,3 % v období do roku 2030.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Polícia rozbila medzinárodný gang falšovateľov
<< predchádzajúci článok
Chorvátska vláda predá až 32,5 % akcií spoločnosti T-Com