Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

19. marca 2010

SDKÚ: Ficova vláda mlčaním podporuje režim na Kube



Slovensko by malo zaujať jednoznačný postoj k situácii na Kube. "Vláda Roberta Fica sa svojím mlčaním stavia za kubánsky režim," konštatuje ...



Zdieľať
Foto: Ilustračné foto SITA

BRATISLAVA 19. marca (WEBNOVINY) - Slovensko by malo zaujať jednoznačný postoj k situácii na Kube. "Vláda Roberta Fica sa svojím mlčaním stavia za kubánsky režim," konštatuje zahraničnopolitický expert SDKÚ-DS Milan Ježovica. Pripomína, že niektorí poslanci Národnej rady SR a Európskeho parlamentu za stranu Smer-SD si v minulosti „adoptovali“ kubánskych politických väzňov. Európsky parlament prijal 11. marca tohto roku rezolúciu vyzývajúcu kubánsku vládu na „okamžité a bezpodmienečné prepustenie všetkých politických väzňov a väzňov svedomia“.

Sedem rokov po odsúdení kubánskych aktivistov na dlhoročné tresty sa kubánska vláda podľa SDKÚ-DS rozhodla znovu otestovať súdržnosť Európskej únie. Čaká, či sa jej prepečie zatknutie Dám v bielom. Ak Slovensko nebude verejne žiadať ich prepustenie, stane sa spoluzodpovedným za politiku kubánskeho režimu, tvrdí SDKÚ-DS. Česká vláda prostredníctvom rezortu diplomacie, na čele ktorého sedí nominant sociálnej demokracie, verejne vyzvala Kubu na prepustenie všetkých politických väzňov už koncom februára. "Slovensko nepotrebuje zahraničnú politiku zahalenú do dymu cigary Roberta Fica na oslavu Castrovho režimu, ale jasné postoje," tvrdí Ježovica.

Dámy v bielom sú hnutím manželiek a matiek politických väzňov z jari 2003. Ich tohtoročný protest vyvolala smrť jedného z politických väzňov z jari 2003 Orlanda Zapatu, ktorý zomrel po tom, ako držal hladovku na protest proti krutému, neľudskému a nedôstojnému zaobchádzaniu vo väzení. Po jeho smrti vyhlásili protestnú hladovku ďalší politickí väzni, iní sú v ohrození života v dôsledku zlého zdravotného stavu a zlých podmienok vo väzniciach. Režim im vymeral tresty odňatia slobody do 28 rokov. Pod medzinárodným tlakom podmienečne prepustili alebo vypovedali do exilu 23 z nich.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Prezident podpísal novelu o dôchodkovom sporení
<< predchádzajúci článok
Turisti zapália Morenu, vodáci odomknú Torysu