Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

13. augusta 2015

SDKÚ-DS: Štát nemôže vyberať 60 % z priemernej mzdy na dane a poplatky



Štát, samosprávy a ďalšie inštitúcie si zo mzdových nákladov na zamestnanca s priemernou mzdou vynútenými platbami stiahnu podľa výpočtov Konzervatívneho inštitútu M. R. ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR
Bratislava 13. augusta (TASR) – Štát, samosprávy a ďalšie inštitúcie si zo mzdových nákladov na zamestnanca s priemernou mzdou vynútenými platbami stiahnu podľa výpočtov Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika vyše 60 %. Opozičná strana SDKÚ-DS to považuje za neprimerane vysoké číslo, ktoré sa podľa nej dá odstrániť len zjednodušením fungovania štátu.


Šéf strany Pavol Frešo upozornil, že človek s priemernou mzdou platí daň z príjmu, sociálne a zdravotné odvody a ďalšie odvody za neho platí zamestnávateľ. „Okrem toho je povinný platiť dane mestu či obci, koncesionárske poplatky, poplatky na úradoch a podobne. Takýto človek zároveň dostáva od štátu minimum. Ak dnes zo superhrubej mzdy získa štát, samospráva a iné inštitúcie viac než 60 %, musíme konštatovať, že ide o obrovskú sumu, ktorá musí bezpodmienečne klesnúť v prospech ľudí,“ zdôraznil.

SDKÚ tiež poukázala na to, že okrem daní a odvodov sú ľudia povinní platiť napríklad daň z nehnuteľnosti, poplatok za registráciu auta či rôzne poplatky na úradoch alebo vynútené poistenie. Často sa podľa nej pritom stáva, že musia na úradoch platiť za vystavenie dokladu, ktorý potrebuje iný úrad.

„Zníženie daňového, odvodového a poplatkového zaťaženia priemerne zarábajúceho človeka sa dá dosiahnuť jednak znížením daní a odvodov, ale aj zjednodušením štátu. Štátne a verejné úrady si nesmú od ľudí pýtať spoplatnené potvrdenia a doklady, ktoré si vie štát vytiahnuť zo systému bezplatne alebo zabezpečiť z inej inštitúcie,“ doplnil Milan Roman, v strane zodpovedný za podnikanie a zamestnanosť.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Chronické nadmerné pitie alkoholu zabíja stále viac Slovákov
<< predchádzajúci článok
Na Záhorí ubúdajú zásoby vody, BVS vyzýva na jej šetrenie