08. októbra 2015
Pavol Frešo Foto: TASR/Michal SvítokBratislava 8. októbra (TASR) - V situácii, keď je v jednej časti Slovenska prebytok pracovných miest a na zvyšnom území je nedostatok práce, môže zvýšenie minimálnej mzdy spôsobiť ešte väčšie prehĺbenie tejto nerovnosti. Myslí si to opozičná SDKÚ-DS, ktorá takto reagovala na vládou SR schválené zvýšenie minimálnej mzdy na 405 eur.
"Zvyšovanie minimálnej mzdy o 25 eur ohrozuje pracovné miesta práve v tých regiónoch, kde je práce zúfalo málo," uviedol v dnešnom stanovisku predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo.
Zároveň môže mať podľa strany takýto nárazový rast minimálnej mzdy za následok stratu práce pre tisícky nízko kvalifikovaných ľudí a nárast čiernej práce.
"Toto rozhodnutie sa môže negatívne najviac dotknúť tých, ktorí si prácu hľadajú najťažšie a v najmenej rozvinutých regiónoch," dodala opozičná SDKÚ-DS.
Rozhodnutie zvyšovať minimálnu mzdu je tak podľa strany potvrdením toho, že vláda nemala ambíciu vytvárať podmienky na vznik nových pracovných miest vo všetkých regiónoch. Uspokojila sa s pokusom získať si aspoň podporu tých, ktorí zarábajú najmenej.
"Rozhodla sa pritom podstúpiť aj to riziko, že časť z nich o svoju prácu definitívne príde," doplnila SDKÚ-DS.
Kabinet premiéra Roberta Fica (Smer-SD) v stredu (7. 10.) schválil zvýšenie minimálnej mzdy od januára 2016 zo súčasných 380 eur na 405 eur. Za hlavný dôvod navýšenia označil šéf rezortu práce Ján Richter (Smer-SD) zachovanie trendu, ktorý tu je od nástupu vlády, a premietnutie minimálnej mzdy voči priemernej mzde v národnom hospodárstve. V minulosti už pritom viackrát poprel, že by zvyšovanie minimálnej mzdy obmedzovalo zamestnanosť.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR