Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

02. júna 2009

SDKÚ-DS a KDH na mimoriadnu schôdzu neprídu



BRATISLAVA 2. júna (WEBNOVINY) – Poslanci SDKÚ-DS a KDH sa zrejme nezúčastnia na stredajšom mimoriadnom rokovaní Národnej rady (NR) SR, na ktorom sa bude hovoriť o výrokoch maďarského opozičného politika Viktora Orbána. Poslanci ...



Zdieľať
BRATISLAVA 2. júna (WEBNOVINY) – Poslanci SDKÚ-DS a KDH sa zrejme nezúčastnia na stredajšom mimoriadnom rokovaní Národnej rady (NR) SR, na ktorom sa bude hovoriť o výrokoch maďarského opozičného politika Viktora Orbána. Poslanci týchto strán sa však pred rokovaním NR SR spoločne zídu a k jeho výrokom zaujmú stanovisko. SMK na schôdzu príde, pretože sa nemá podľa predsedu strany Pála Csákyho čoho báť. Ako povedal dnes na tlačovej besede predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda, opozičné strany považujú mimoriadnu schôdzu za zneužitie parlamentu v čase vrcholiacej predvolebnej kampane pred eurovoľbami za štátne peniaze. „Dodnes vláda nevyužila žiadne nástroje, ktoré má k dispozícii na základe zmluvy medzi SR a MR o dobrom susedstve,“ zdôraznil Dzurinda. Zároveň uviedol, že schôdzou ide koalícii o prekrývanie škandálov a bičovanie vášní.


Dzurinda upozornil, že schôdza sa koná v posledný deň predvolebnej kampane, čo usvedčuje vládu a predovšetkým Smer-SD z nekompetentnosti. Podľa neho pripravované vyhlásenie parlamentu je zlé, plytké a nič nerieši. Zdôraznil, že je dôkazom zbabelosti vlády. „Zvolaná schôdza je dôkazom politizovania NR SR. Desať dní vláda nekonala, v posledný deň bude organizovať potýčky, burcovať voličov,“ uviedol. Odpoveďou opozície je stretnutie poslaneckých klubov SDKÚ-DS a KDH, na ktorom prijmú vyhlásenie k výrokom Orbána.

Podľa predsedu KDH Pavla Hrušovského je mimoriadna schôdza znevažovaním autority NR SR. „Tu nejde o riešenie problému, ale zneužívanie nacionalistickej karty a vášní, ktoré chce koalícia do slovenskej verejnosti vniesť,“ vyhlásil. KDH sa takejto nezodpovednej politiky zúčastňovať nechce.

Aj predseda SMK považuje schôdzu za hrubé zneužívanie NR SR pred eurovoľbami. Zasadnutie označil za škandalózne, ktoré má vyburcovať národne orientovaných voličov. Csáky to považuje za neférovú hru, podobnú tej, ktorá bola pred druhým kolom prezidentských volieb.

Poslanci SMK na stredajšie rokovanie parlamentu prídu. „Nemáme sa čoho báť,“ vyhlásil Csáky. Zároveň pripomenul, že SMK nikdy nehlasovala za zákony, ktoré by boli podozrivé z protiústavnosti. Poukázal tiež na to, že bez SMK by SR dnes nebola v NATO a EÚ.

Dzurinda chce na rokovaní s KDH upozorniť na krajnú nevhodnosť výrokov Orbána, ktorý podporuje nacionalizmus nielen doma, ale aj na Slovensku. Podľa Hrušovského KDH odmieta v Európskom parlamente spolupracovať so stranami, ktoré šíria nacionalizmus. KDH i maďarský FIDESZ sú v EP spolu vo frakcii ľudovcov.

Csáky chápe postoj SDKÚ-DS a KDH, že nechcú asistovať koalícii pri odvádzaní pozornosti od reálnych problémov. Podľa neho Orbán v máji v Ostrihome nepovedal nič, čo by stálo za pozornosť. K nadnárodnej spolupráci nabáda podľa Csákyho samotná EÚ. S jeho názorom nesúhlasí Dzurinda. „Výroky Orbána škodia susedským vzťahom. Provokuje nacionalizmus v Maďarsku i na Slovensku,“ zdôraznil. Podľa Hrušovského Orbán vytvára podprahové vnímanie nadnárodného celku. „Nemôžeme sa na to nečinne prizerať,“ vyhlásil.

Podľa Csákyho vzťahy medzi Slovenskom a Maďarskom boli najlepšie, keď premiérmi boli Dzurinda a Orbán. Podľa Dzurindu to však také idylické nebolo. Pripomenul, že „Orbán prišiel s hlúpym zákonom zo 14. storočia, ktorý mal poškodiť susedské vzťahy“. Orbán v tom čase navrhoval zaviesť osobitné práva pre maďarskú menšinu v susedných krajinách. Dzurinda to však vybavil bez toho, aby traumatizoval občanov SR.

Csáky požiadal opozičných kolegov, aby sa ich poslanci zúčastnili na poslaneckom prieskume na ministerstve školstva, ktorý bude vo štvrtok. Prieskum inicioval László Szigeti. Jeho cieľom je preskúmať tendre na ministerstve.

Predseda NR SR Pavol Paška zvolal mimoriadnu schôdzu na stredu po tom, čo o to požiadalo 50 poslancov vládnej koalície. Tí reagujú na vyhlásenia Orbána z mája, keď povedal, že poslanci maďarskej národnosti zvolení do EP majú zastupovať Karpatskú kotlinu.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Podľa ochranárov SR ničí Svetové dedičstvo UNESCO
<< predchádzajúci článok
Intenzívne pátranie po lietadle pokračuje