Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

18. februára 2012

SDKÚ bude rokovať o tom, ako zastaviť prepad preferencií



Členovia Ústrednej rady SDKÚ-DS a kandidáti strany na poslancov Národnej rady SR sa dnes stretnú vo Zvolene. S prejavmi na rokovaní vystúpia predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda a ...



Zdieľať
mikulas dzurinda BRATISLAVA 18. februára (WEBNOVINY) - Členovia Ústrednej rady SDKÚ-DS a kandidáti strany na poslancov Národnej rady SR sa dnes stretnú vo Zvolene.


S prejavmi na rokovaní vystúpia predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda a podpredsedovia strany Ivan Mikloš a Lucia Žitňanská.

Na rokovanie opäť nepríde premiérka, ale stále zároveň podpredsedníčka strany, Iveta Radičová, ktorá sa od 29. októbra, kedy ohlásila odchod zo strany, nezúčastňuje na rokovaniach straníckych orgánov. Radičová chce vystúpiť z SDKÚ-DS na povolebnom kongrese strany.


Posledná šanca pred voľbami

Dnešné rokovanie Ústrednej rady SDKÚ-DS je podľa analytika Jána Baránka poslednou príležitosťou pre stranu Mikuláša Dzurindu ako zastaviť negatívny vývoj preferencií. Ako uviedol Baránek pre agentúru SITA, z rady musí prísť zmysluplné posolstvo.

„Dzurinda musí presne povedať, ako chce krízu riešiť, čo chce robiť po voľbách a čo urobí SDKÚ-DS, aby sa jej aspoň do istej miery vrátili voliči. Toto všetko musí zaznieť,“ zdôraznil analytik.

Ak to zmysluplne zaznie v jednoznačnom pomenovaní korunných princov SDKÚ-DS, tak si Baránek vie predstaviť, že SDKÚ napriek hrozným preferenciám v NR SR bude a bude sa revitalizovať po voľbách s novým vedením. „Potenciál súčasného vedenia sa vyčerpal,“ konštatoval.


Zmena lídra?

Podľa Baránka vedenie strany by mal prebrať niekto z trojice Lucia Žitňanská, Pavol Frešo alebo Ivan Štefanec. „Za istých okolností stále môže úlohu zohrať Radičová. Ak sa už však rozhodla, musela by to rozhodnutie zmeniť. Momentálne bez Radičovej to vychádza na niekoho z dvojice Žitňanská - Frešo,“ dodal Baránek. Keď v strane nedôjde k revitalizácii, môže sa podľa neho stať, že kresťanská časť politikov SDKÚ-DS sa integruje do KDH, z ktorého aj vyšli.

Podľa politológa Grigorija Mesežnikova je na strane, ako využije tri týždne do volieb, aby voličov presvedčila. SDKÚ-DS mala prijať dôležité rozhodnutia.

„Strana by mala efektívne komunikovať s verejnosťou a vyhrotiť konflikty, ktoré jej aj v minulosti pomohli. SDKÚ-DS má svojich nepriateľov, ako je Smer-SD a má rivalov, ktorí sú zároveň spojencami,“ upozornil.

Pre voličov SDKÚ-DS podľa Mesežnikova prichádza do úvahy hlasovanie za iné pravicové strany. „SDKÚ-DS by sa teda mala agresívne vymedziť voči Smeru a poukázať na to, čo dokáže robiť lepšie ako jej rivali,“ dodal.

Otázny je podľa Mesežnikova postup pri prezentácii lídrov. „Objavujú sa dramatické názory o odstúpení predstaviteľov z kandidátky. Niektorí vravia, že to môže pomôcť, iní, že to prehĺbi zlú situáciu. Je to na rozhodnutí strany. Podľa mňa je dosť neskoro na dramatické kroky a je otázne, či voličom dodajú istotu, alebo prehĺbia skepticizmus,“ uviedol.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Lotyši rozhodujú, či bude ruština v únii oficiálny jazyk
<< predchádzajúci článok
Otec rozstrieľal tínedžerkin laptop pre status na Facebooku