Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

10. decembra 2009

Schvaľovanie emisnej správy skončilo obštrukciami



Hlasovanie o správe o predajoch emisií, ktorú dnes prezentoval minister životného prostredia (MŽP) Jozef Medveď, sprevádzali obštrukcie. Prvé hlasovanie o návrhu uznesenia zablokovala opozícia tým, ...



Zdieľať
BRATISLAVA 10. decembra (WEBNOVINY) - Hlasovanie o správe o predajoch emisií, ktorú dnes prezentoval minister životného prostredia (MŽP) Jozef Medveď, sprevádzali obštrukcie. Prvé hlasovanie o návrhu uznesenia zablokovala opozícia tým, že sa hlasovania nezúčastnila. Parlament tak nebol uznášaniaschopný. Predsedajúci schôdze Miroslav Číž (Smer-SD) preto vyhlásil päťminútovú prestávku. Po nej sa však situácia zopakovala, a preto rozhodol, že ďalej v hlasovaní o tom nebudú pokračovať. K hlasovaniu sa asi vrátia o 17:00.


Ministerstvo v správe priznalo, že vlaňajší predaj voľných emisných jednotiek, ktoré predalo spoločnosti Interblue Group, nebol profesionálne zvládnutý. Poslanci majú správu zobrať len na vedomie. Podľa nej to mohlo poškodiť kredit nášho štátu. Medveď priznal, že kontrakt je stále živý a snaží sa ho ukončiť. Pre kauzu predaja emisných kvót prišli o kreslá dvaja ministri envirorezortu, ktorých nominovala SNS. Opozícia vyčíta vláde, že voľné emisie predala firme v porovnaní s okolitými štátmi pod cenu a štát tak prišiel minimálne o 66 mil. eur.

Opozičný poslanec Pavol Frešo (SDKÚ-DS) neuspel s návrhom, aby správu parlament vrátil rezortu na dopracovanie. Na účet štátnej pokladnice totiž podľa neho stále nedošiel doplatok, ktorý má ministerstvu firma doplatiť. Medveď povedal, že ak doplatok nepríde, sú pripravení na ďalšie kroky. O aké pôjde, poslancom parlamentu nepovedal. Pripomenul tiež, že zmluvu tiež ešte nezrušili.

„Zmluva neposkytuje dostatočné garancie pre štát ako predávajúceho,“ uvádza správa. Podľa nej neposkytuje ani garanciu zaplatenia kúpnej ceny zo strany kupujúceho v budúcnosti. Rezort životného prostredia v nej tiež tvrdí, že predaj prebytočných emisií v ďalších rokoch je už potrebné uskutočniť na novom zmluvnom základe, alebo pri odlišných obchodných podmienkach. Podľa správy malo vlani záujem o emisie šesť firiem, pričom americká firma ponúkla najviac - 5,05 eur za tonu.

Spornú zmluvu dnes v pléne obhajoval aj bývalý minister životného prostredia Ján Chrbet (SNS). Tvrdil, že odpoveď na to, či bola pre štát výhodná nám dá budúcnosť. „Teraz je to traumatizovanie spoločnosti a vytĺkanie politického kapitálu s cieľom zdiskreditovať vládnu koalíciu a hlavne SNS,“ vyhlásil Chrbet. Myslí si, že zmluva bola vypracovaná tak, aby bola výhodná. Ten, kto tvrdí opak, sa podľa neho správa tendenčne, vyrába kauzy a celý proces zneužíva. „Je tu vyrobená kauza, ktorá neprospela ani envirorezortu, ani Slovensku,“ dodal.

Firma vlani za prvých 15 miliónov ton voľných emisných kvót zaplatila podľa zmluvy 75,75 milióna eur, jednotková cena bola 5,05 eura za tonu. Neskôr sa s ňou ministerstvo dohodlo, že štátu doplatí za každú predanú tonu jedno euro. Ide o doplatok, ktorý je viazaný na tzv. zelenú investičnú schému (GIS). Tieto peniaze by mali byť investované do projektov, ktoré znižujú produkciu emisií skleníkových plynov. Podľa medializovaných informácii však zatiaľ nedošli. Rezort už pre kauzu čelil v minulosti viacerým poslaneckým prieskumom.

Parlament dnes zobral na vedomie aj správu parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť o stave použitia informačno-technických prostriedkov za I. polrok 2009.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Česi sa podľa RE málo starajú o rómsky jazyk
<< predchádzajúci článok
Jaruzelski pred 28. rokmi požiadal o zásah ZSSR