Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

08. novembra 2015

Schválenie trvalého prerozdeľovania by bolo rozvratom Európy



Robert Kaliňák na archívnej snímke.



Zdieľať
Robert Kaliňák na archívnej snímke. Foto: TASR/Vladimír Benko
Bratislava 8. novembra (TASR) - Prípadné schválenie trvalého mechanizmu na prerozdeľovanie utečencov v rámci Európskej únie by znamenalo rozvrat Európy. "To by bol koniec," uviedol v dnešnej diskusnej relácii TA3 V politike minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD).


Ako poznamenal, pri tom počte miliónov ľudí, ktoré má únia v pláne prijať, by to pre Slovensko pri prvotných výpočtoch znamenalo takmer 50.000 za prvých päť rokov. "Čo je jedno veľké mesto," dodal s tým, že v SR si musíme uchrániť aj svoje vlastné tradície a hodnoty.

Poukázal na to, že k odmietaniu trvalého mechanizmu sa okrem Vyšehradskej štvorky pridávajú ďalšie štáty. Vymenoval Fínsko, Belgicko, Estónsko. "Počet krajín, ktoré sú proti, začína narastať. Nie sme čierna ovca," poznamenal s tým, že ak by sa táto téma dostala na oficiálne rokovania, spôsobilo by to veľký boj vo vnútri únie. "Pretože je to nezmysel," podotkol.

Myslí si, že jediné, čo Európu zachráni, je uzavretie hraníc. "Turecko je kľúčový hráč v boji proti nelegálnej migrácii, a tam môžeme pomáhať rodinám," zdôraznil.

Poslanec NR SR za Most-Híd Gábor Gál súhlasí s tým, že trvalý mechanizmus prerozdeľovania nie je riešením. Podľa neho treba k tejto problematike pristupovať konštruktívne a na základe dobrovoľnosti. Upozornil však na to, že Slovensko malo prísť s iniciatívou, koľko utečencov zvládne. Stovku, ktorú chce prijať, považuje za málo.

Je za zaistenie bezpečnosti krajiny, ale aj za zrýchlené azylové konanie, v čom, ako upozornil, vláda nič nespravila.

Rovnako ju kritizoval za spôsob, akým sa postavila a prezentovala riešenie migračnej krízy. Označil to za šírenie strachu a zneužívanie témy na odvádzanie pozornosti od takých tém, ako sú korupcia pri verejných obstarávaniach, v zdravotníctve, stagnácia školstva či zlé čerpanie eurofondov.

Zdôraznil, že Slovensko malo prísť pri migračnej problematike s konštruktívnymi návrhmi, ktoré má k dispozícii.

Za odvádzanie pozornosti považuje aj avizované podanie žaloby za spôsob hlasovania o prerozdelení utečencov, ktorú plánuje vládny kabinet podať do 15. decembra. "Slovensko tento spor nevyhrá," upozornil Gál.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
T.OLSEN:Zmýšľanie sa môže vždy zmeniť, nech je akokoľvek extrémistické
<< predchádzajúci článok
Taliansko: Železničnú dopravu v Bologni narušila sabotáž