Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

04. apríla 2016

Schôdza parlamentu venovaná vládnemu programu sa má začať 19. apríla



Schôdza Národnej rady SR, na ktorej nová vláda predstaví programové vyhlásenie a požiada parlament o dôveru, by sa mala začať 19. apríla. Tento termín pre ...



Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR - Michal Svítok
Bratislava 4. apríla (TASR) - Schôdza Národnej rady SR, na ktorej nová vláda predstaví programové vyhlásenie a požiada parlament o dôveru, by sa mala začať 19. apríla. Tento termín pre TASR potvrdili viacerí poslanci. V pléne sa k vládnemu programu tradične očakáva dlhá diskusia.


Pred štyrmi rokmi začala debata o programovom vyhlásení jednofarebnej vlády Smeru-SD 2. mája, hlasovalo sa až 15. mája. Do rozpravy sa celkovo prihlásilo 62 poslancov, diskusia trvala zhruba 30 hodín čistého času.

Podľa Ústavy SR je vláda povinná do 30 dní po svojom vymenovaní predstúpiť pred Národnú radu SR, predložiť jej svoj program a požiadať ju o vyslovenie dôvery. Prezident SR Andrej Kiska vymenoval novú koaličnú vládu na čele s Robertom Ficom (Smer-SD) 23. marca, teda 18 dní po parlamentných voľbách. Fico si menovací dekrét prebral z rúk hlavy štátu po tretí raz. Ide v poradí o 11. vládu Slovenskej republiky. Na jej vzniku sa dohodli štyri strany, ktoré podpísali koaličnú dohodu 22. marca. Vládne posty si rozdelili tak, že Smer-SD bude mať v kabinete deväť členov, SNS troch, Most-Híd dvoch a #Sieť jedného.

Návrh programového vyhlásenia tejto vlády by mal Fico predložiť na rokovanie kabinetu do 13. apríla. Východiskom pre spracovanie programového vyhlásenia budú programové priority vlády na roky 2016 až 2020.

Koalíciu a opozíciu okrem toho čaká aj doriešenie sporu o parlamentné výbory, ktorý vznikol ešte na ustanovujúcej schôdzi 23. marca. Kritika opozície sa niesla v dvoch rovinách. Najskôr poslanec Daniel Lipšic (OĽaNO-NOVA) vyhlásil, že vládna koalícia nerešpektuje výsledok parlamentných volieb a vo Výbore NR SR pre obranu a bezpečnosť chce mať superväčšinu. Poslanec upozornil, že koalícia má 81 poslancov a opozícia 69.

"Teda pomer hlasov vo výboroch je 8:7 či 7:6. Je zarážajúce, že pri niektorých kľúčových výboroch tento pomer rešpektovaný nie je. V brannobezpečnostnom výbore bol doteraz pomer hlasov koalície a opozície 7:6, teraz to má byť 7:5, pritom koalícia má menej hlasov ako v minulom volebnom období. Tento výbor bude kľúčový na to, aby sa na ňom rokovalo o rôznych kauzách a korupcii, a zrejme bude výbor potrebné zvolávať často," povedal Lipšic.

Miroslav Beblavý (nezaradený) zase vyhlásil, že sa po rokoch vracia tzv. trestný výbor pre neposlušných poslancov. Beblavý bol zaradený do Zahraničného výboru NR SR. "Ja som sa nikdy neštítil žiadnej práce. Ale v strane #Sieť som bol zodpovedný za program v oblasti verejných financií, preto vnímam ako povinnosť voči svojim voličom zaoberať sa témami, za ktoré ma sem zvolili. Preto navrhujem, aby som bol zaradený do Výboru NR SR pre financie a rozpočet," povedal Beblavý. Nespokojná so zaradením do výboru je aj Simona Petrík (nezaradená), ktorá by chcela byť členkou ľudskoprávneho výboru.

Predseda NR SR Andrej Danko (SNS) prisľúbil pri riešení týchto požiadaviek ústretovosť. "Na najbližšom rokovaní NR SR sa prerokuje zaradenie poslancov do výborov tak, aby sa dosiahla funkčnosť parlamentu. Bude sa hľadať cesta a vôľa k tomu, aby sa situácia doriešila," uistil. Opozícia tento prísľub ocenila.

Danko tiež nezaradených poslancov upozornil, že každý z nich bol zvolený za nejakú stranu. "Ak by malo prísť na rokovanie 150 poslancov a každý by mal svoju požiadavku, nezložili by sme parlament. Sú tu nejaké mechanizmy," upozornil šéf NR SR.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Púchovčan ukradol tri instantné polievky, hrozia mu dva roky väzenia
<< predchádzajúci článok
Atentátnik z Bruselu nechal pred smrťou v koši odkaz o komplicoch